Ale boli!

Redakcja
Gdy poczujemy silny ból w dole pleców, jesteśmy od razu przekonani, że to korzonki. Tymczasem pod tym popularnym określeniem kryją się różne schorzenia kręgosłupa.

Bóle w dole kręgosłupa miewają bowiem różne przyczyny - tłumaczy dr Katarzyna Suchoń, kierownik Wojewódzkiej Poradni Chorób Reumatologicznych w Opolu. - Czasem są to infekcje, bardzo często powoduje je nieprawidłowe podnoszenie ciężkich rzeczy, mogą one wystąpić z powodu przemarznięcia, niskiej temperatury i nasilić się z chwilą zmiany pogody. Nierzadko dochodzi do nich z przyczyn neurologicznych. Dlatego lepiej jest mówić bóle w plecach lub w dole pleców i nie próbować leczyć się na własną rękę.
Choroby kręgosłupa są już zaliczane do schorzeń cywilizacyjnych. Płacimy w ten sposób za to, że przeciążamy go ponad miarę, siedzimy przez całe dnie na niewygodnych krzesłach i przy niewygodnych biurkach, dźwigamy ciężary, natomiast rzadko uprawiamy sporty i prawie wcale się nie gimnastykujemy. A męczą nas szczególnie dwa schorzenia.
Rwa kulszowa (inaczej zapalenie nerwu kulszowego) - cechuje ją przeszywający ból uda promieniujący do pośladka, występują problemy z chodzeniem. Trzeba udać się do lekarza lub można sobie samemu pomóc w następujący sposób:
- spokojnie leżeć na niezbyt miękkim materacu
- ogrzewać obolałe miejsce termoforem lub poduszką elektryczną
- zażywać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. aspirynę, ibuprom, profenid, nurofen forte
- smarować chore miejsca kremami lub żelami rozgrzewającymi i przeciwzapalnymi: voltaren emulgel, mobilat, butapirazol, dicloratio
w zastosować ciepłe kąpiele, gdy już się polepszy.
Lumbago - umiejscawia się przeważnie w okolicy lędźwi i jest stanem zapalnym rdzenia kręgowego. Wywołuje go m.in. przeziębienie, zwyrodnienie stawów, nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza, gdy dana osoba nie jest do niego przyzwyczajona. Powstaje wtedy silny ból, uniemożliwiający chodzenie, schylanie się. Aby go złagodzić, można:
- wziąć gorącą kąpiel, a następnie przykładać co jakiś czas do bolącego miejsca okłady z dodatkiem olejków z owoców jałowca i rozmarynu oraz nalewki z arniki
- zażywać leki wymienione wyżej w przypadku ostrych bólów lub leki homeopatyczne, np. nux vomicę - trzy razie dziennie po 10 kropli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska