Alergeny, które dokuczają paniom

Redakcja
Takie pułapki mogą czyhać w tuszu do rzęs, cieniach do powiek czy płynie do mycia naczyń. Silnym uczulaczem jest nikiel.

Ważne

Ważne

Miejsca uczuleń:

na płatkach usznych u pań noszących kolczyki, klipsy
na twarzy w okolicy przylegania metalowej oprawki okularów
na szyi, gdy noszone są metalowe łańcuszki i naszyjniki
na karku, jeśli włosy spinane są spinką lub klamrą
w okolicy pępka (od guzika od dżinsów)
w okolicy przegubu ręki - od noszenia zegarka z metalową bransoletką
na dłoniach, z powodu ich stykania z przedmiotami zawierającymi nikiel
na udach, gdy w kieszeni noszona jest metalowa zapalniczka, klucze

Metal ten, nazywany alergenem kontaktowym, gdyż wywołuje uczulenia w miejscach przylegania do skóry, jest również częstym składnikiem ozdób noszonych przez kobiety: kolczyków, klipsów, pierścionków i łańcuszków.

- Niektóre kobiety mogą nie zdawać sobie sprawy, co wywołuje u nich dyskomfort, dlatego warto przypomnieć, że o uczuleniu na nikiel świadczą takie typowe objawy jak: zaczerwienienie i nabrzmienie uszu, a nawet ich ropienie, jeśli ktoś akurat nosi kolczyki z tego metalu - wyjaśnia Krystyna Kosowska, specjalista alergolog z Głubczyc. - Dochodzi również dokuczliwe swędzenie skóry, pojawiają się czerwone wypryski, które potem ulegają złuszczeniu.

Objawy alergii utrzymują się przeważnie przez dwa, trzy tygodnie i nieraz się zdarza, że właścicielka biżuterii nie domyśla się ich przyczyny. Uczulenie, choć na chwilę może wygasnąć, samo jednak nigdy nie zniknie ani np. ucho nie przyzwyczai się do felernego kolczyka. Aby dolegliwości całkowicie ustąpiły, trzeba z ozdób z metali nieszlachetnych definitywnie zrezygnować. Alergia wtedy sama ustąpi. Stosowanie jakichkolwiek środków przeciwuczuleniowych nie ma sensu. W przypadku alergii na nikiel nie pomoże też odczulanie. Nigdzie się go nie przeprowadza.

- Warto jednak wiedzieć, że część kobiet uczulonych na biżuterię z domieszką niklu reaguje jednocześnie alergią na pewne produkty żywnościowe, które... zawierają ten metal - podkreśla dr Krystyna Kosowska. - Medycyna nie odpowiedziała jeszcze na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Nikiel występuje np. w czekoladzie, mocnej, czarnej herbacie, śledziach, szparagach oraz w żywności konserwowanej, gdyż przenika z puszek.

- Jeśli zatem u kogoś pojawią się takie same zmiany na skórze jak przy noszeniu klipsów, kolczyków, paska od zegarka czy niklowanych guzików przy ubraniu, jest to jednoznaczne, że muszą one natychmiast zrezygnować z tych pokarmów - podkreśla pani alergolog. - Nie są to jednak zbyt wielkie wyrzeczenia, jeśli stawką jest zdrowie, a przede wszystkim codzienne dobre samopoczucie. Nikiel jest piątym pod względem obfitości występowania pierwiastkiem na kuli ziemskiej. Metal ten jest trudny do wyeliminowania z bezpośredniego otoczenia, ponieważ stanowi składnik wielu narzędzi oraz niezliczonych przedmiotów dnia codziennego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska