Alergiku, strzeż się chwastów

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
Lato jest okresem szczególnie uciążliwym dla osób uczulonych na pyłki roślin. Można tak cierpieć do jesieni.

Trawy będą jeszcze intensywnie pylić do końca lipca, a zboża - do końca sierpnia. Natomiast do chwastów najbardziej dokuczliwych dla alergików należą: pokrzywa i babka lancetowata, które pylą od maja do września, bylica - od lipca do września i komosa - od czerwca do września.
- Osób uczulonych na pyłki chwastów jest sporo, ale rzadko jest to izolowana alergia - podkreśla dr Halina Chmielewska, ordynator oddziału alergologiczno-pulmonologicznego Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Kup. - Najczęściej współistnieje ona z uczuleniem na pyłki traw i niejednokrotnie jeszcze z alergią na grzyby pleśniowe z rodzaju Alternaria i Cladosporium, która przeciąga się jeszcze na miesiące jesienne. Objawy we wszystkich tych przypadkach są podobne, dlatego ważne jest wykonanie testów, aby te wszystkie alergie zróżnicować.

Do typowych objawów wskazujących na uczulenie na pyłki należą:
- łzawienie i swędzenie oczu
- uczucie świądu i podrażnienie śluzówki nosa, wodnisty katar
- uporczywe kichanie
Może też wystąpić tzw. alergia wieloważna, gdy ktoś jest uczulony na pyłki traw, zbóż, chwastów i pleśni. Jest to wyjątkowy pech alergika, gdyż wtedy leczenie bywa utrudnione, a odczulanie - nieskuteczne.
- Najbardziej udaje się ono wtedy, gdy występuje uczulenie na dwa alergeny - twierdzi dr Chmielewska. - Najlepiej, gdy łączy się trawy z chwastami. Ale na grzyby pleśniowe pacjentów też się odczula, i to z niezłym skutkiem.
Mimo przebytego odczulania, gdy zaczynają pylenie trawy, chwasty i zboża - alergik powinien stosować cały czas leki antyhistaminowe, które wcześniej dobierze mu specjalista alergolog.
TYSIĄCE ALERGENÓW
Aktualnie znanych jest blisko 20 tysięcy czynników, które mogą uczulać. Wnikają one do organizmu różnymi drogami:
- przez skórę, np. niektóre kosmetyki - alergia kontaktowa
- przedostają się do organizmu wraz z pożywieniem - alergia pokarmowa
- osiadają na błonie śluzowej dróg oddechowych: pyłki roślin, kurz - alergia wziewna

WINNE SĄ TEŻ GENY
Z dotychczasowych badań genetycznych wynika, że u ok. 80 proc. ludzi, którzy będą alergikami, obserwuje się tego pierwsze symptomy przed 10. rokiem życia. Do 17. roku ujawnia się większość alergii. Do 25. roku życia mówi się o dziedziczeniu tej choroby po rodzicach lub wcześniejszych przodkach. Jeśli ktoś zachoruje później, wtedy wskazuje się na wpływ środowiska.
Wśród najmłodszych częściej chorują chłopcy - już co czwarte dziecko jest alergikiem. U nastolatków te proporcje się wyrównują, a wśród osób starszych alergie częściej dotyczą kobiet, chociaż nie wiadomo dlaczego.
Podobno niemały wpływ na to, czy ktoś zostanie alergikiem, ma także czas narodzin. Np. u osób urodzonych w okresie wiosennym, zwłaszcza w marcu i kwietniu - jeżeli w przyszłości zachorują - ich alergia będzie związana z czynnikiem uczuleniowym występującym dwa miesiące później. Mogą to być m.in. pyłki traw lub niektórych drzew. Warto i to uwzględnić, jeśli to prawda, przy planowaniu potomstwa, zwłaszcza jeśli w rodzinie już występują alergie.

CO NAJCZĘŚCIEJ UCZULA
- pyłki roślin - 44,6 proc. wśród wszystkich alergii, a w tej grupie najbardziej: brzoza, leszczyna, olcha, wierzba, topola, buk, dąb, trawy, babka lancetowata, pokrzywa, komosa, bylica
- inne pyły organiczne - 13,9 proc.
- pokarmy - 10,7 proc.
- kurz i roztocza - 12,1 proc.
- grzyby - 10,8 proc.
- bakterie - 7,9 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska