Alfred Bielschowsky - wybitny okulista rodem z Namysłowa

fot. Archiwum
Prof. Alfred Bielschowsky
Prof. Alfred Bielschowsky fot. Archiwum
Urodzony w Namysłowie w roku 1871 pochodził ze znanej żydowskiej rodziny kupieckiej. Po ukończeniu katolickiego gimnazjum studiował medycynę w Berlinie, Heidelbergu, Wrocławiu i Lipsku. W wieku 22 lat został doktorem nauk medycznych. Był jednym z najlepszych w świecie badaczy zeza.

Uzyskał habilitację w roku 1900 i zajął się m.in. patologią ruchów gałek ocznych oraz widzenia przestrzennego i uszkodzeniami rogówki. W roku 1912 został profesorem zwyczajnym.

Miał wielkie zasługi w dziedzinie rehabilitacji i integracji ze społeczeństwem żołnierzy, którzy w czasie I wojny światowej utracili wzrok z powodu kontaktu z gazami trującymi lub od odłamków granatów. Organizował dla nich m.in. kursy czytania systemem Braille'a. Za pomoc niewidomym weteranom został odznaczony Krzyżem Żelaznym Pomocy Wojennej.

W 1916 zorganizował Niemiecki Zakład Kształcenia dla Niewidomych. Był też współzałożycielem Związku Niewidomych Akademików Niemiec.

We wrześniu 1934 gdy nasiliły się prześladowania Żydów w hitlerowskich Niemczech, wyemigrował do USA, gdzie wykładał m.in. w Chicago i Nowym Jorku. Był jednym z majwybitniejszych na świecie badaczy zeza.

W katedrze w Hanover w stanie New Hampshire prowadził badania aż do śmierci w roku 1940.

Sylwetka prof. Alfreda Bielschowsky'ego została opisana w III tomie leksykonu “Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności", pod red. prof. Joanny Rostropowicz, który ukazał się właśnie w księgarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska