Alternatywna Mapa Opola już dostępna. Jej tematem jest człowiek

Anna Konopka
Anna Konopka
Prezentacja czwartek Alternatywnej Mapy Opola.
Prezentacja czwartek Alternatywnej Mapy Opola. Anna Konopka
To już po raz czwarty opolanie mogą się cieszyć nowym wydaniem Alternatywnej Mapy Opola, na którą trafiło 85 miejsc godnych uwagi. Mapa, którą wydało stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, jest dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej.

Pierwszą niebanalną mapę Opolski Projektor Animacji Kulturalnych wdał w 2011 roku. Od samego początku Alternatywna Mapa Opola ma być kompendium najciekawszych miejsc w mieście widzianymi oczami tzw. "lokalsów", czyli stałych mieszkańców miasta.

- Chcemy wyróżnić różne miejscówki, nie tylko te związane z historią i turystyką, chociaż i one znajdują się na napie. Kolejne mapy wydajemy co dwa lata, ponieważ Opole też się zmienia - mówi Seweryn Ptak, członek stowarzyszenia OPAK.

- Przy każdej mapie poprzeczka jest wyżej i chcemy zaskoczyć czymś nowym. Alternatywność projektu zawiera się w grafice i tekstach - dodaje.

I tak, zupełnie inaczej niż dotąd, stworzono również teksty opisujące punkty na mapie.

- Ideą mapy w tym roku jest człowiek. Chcieliśmy aby mapa powstała zgodnie z ideą, że ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi. Teksty są więc opiniami mieszkańców Opola, bywalców miejsc, które znalazły się na liście. Dotyczy to zabytków jak i lokali - tłumaczy Joanna Skrzesińska, odpowiedzialna za teksty.

Za projekt graficzny projektu odpowiada Michał Misiura.

- Grafika podążała za ideą wizerunku człowieka "no name", człowieka bez konkretnej identyfikacji. Ta postać pojawia się na obu stronach mapy, a twarz jest symbolem tego, że za danymi miejscami, które są na mapie stoją ludzie. Ludzie są też odbiorcami tych miejsc. Wszystko to składa się na Opole, które obchodzi w tym roku jubileusz 800-lecia - wyjaśnia Joanna Skrzesińska.

Czwarta Alternatywna Mapa Opola ma największy format, została wydana w nakładzie 10 tys. egzemplarzy i zaznaczono na niej 85 miejsc pogrupowanych w 5 kategorii: zobacz, odwiedź, posmakuj, zrelaksuj się vs. rozerwij się oraz - w nowej kategorii - doceń.

- Zauważyliśmy miejsca, które tworzą ludzie z pasją i celem, wizją czy marzeniem. Działania takich osób są mniej lub bardziej znane mieszkańcom, a my chcielibyśmy żeby były pokazane na mapie. Być może kogoś zainspirują - tłumaczy

W kategorii posmakuj można znaleźć na razie jeszcze nieczynne Delikatesy przy ul. Krakowskiej.

- Wierzymy, że to miejsce będzie cieszyć mieszkańców. Cztery lata temu szansę daliśmy Labie, bo wierzyliśmy, że to miejsce ma potencjał i nie pomyliliśmy się - opowiadał Seweryn Ptak.

Stowarzyszenie OPAK przed ostatecznym wyborem miejsc o zdanie zapytało także mieszkańców w anonimowej ankiecie, która została wypełniona prawie tysiąc razy.

Za kilka dni mapa będzie dostępna też dzięki aplikacji na telefon - w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i hiszpańskim.

Tradycyjną wersję dostać można w Informacji Turystycznej oraz różnych lokalach w całym mieście.

Stowarzyszenie OPAK otrzymało 10 tys. zł na wsparcie projektu w urzędu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska