Ambasada Izraela oraz inne placówki dyplomatyczne tego kraju na świecie zostały zamknięte. To efekt sporu dyplomatów z resortem finansów

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
VASILY MAXIMOV/AFP/East News
Ambasada Izraela w Warszawie została w środę zamknięta, podobnie jak inne ambasady tego państwa na świecie. To efekt sporu o wypłaty pieniędzy z izraelskiego Ministerstwa Finansów na działalność dyplomatów. Resort finansów chce znacznego ograniczenia kosztów dyplomacji, z kolei związek zawodowy dyplomatów skarży się na złe warunki pracy.

Ambasada Izraela w Warszawie przekazała w środę oświadczenie za pośrednictwem portali społecznościowych. Pisze w nim o zawieszeniu pracy placówki. - Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki, podobnie jak zamknięte zostały dziś izraelskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami, a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury. W związku z tym Ambasada pozostanie zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone - napisała Ambasada Izraela.

Cięcia wydatków

Zamknięcie ambasad i placówek dyplomatycznych, a także attachatów wojskowych Izraela na świecie jest efektem sporu o pieniądze pomiędzy służbą dyplomatyczną Izraela oraz Ministerstwem Obrony a tamtejszym Ministerstwem Finansów. Jak się dowiedzieliśmy, to ostatnie chce ograniczenia wydatków dyplomacji. Obcinane mają być wydatki na przejazdy, ale też reprezentacyjne, np. na przyjęcia gości, na kawę czy herbatę. Dyplomaci skarżą się, że utrudni im to działalność na rzecz państwa, a już teraz mają złe warunki pracy. Skarżą się też na niskie zarobki.

Abasady Izraela zamknięte. Spór o pieniądze

Jak wyjaśnia dziennik "The Times of Israel", Ministerstwo Finansów chce zmienić sposób rozliczania wydatków, m.in. poprzez nałożenie podatków na pensje pracowników dyplomacji i attache wojskowych. Przepisy miałyby działać wstecz, co oznaczałoby konieczność zwrócenia przez pracowników dyplomacji tysięcy dolarów.

To wywołało oburzenie związku zawodowego dyplomatów, a w sukurs poszły im MSZ i Ministerstwo Obrony.

- Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu - głosi oświadczenie dyplomatów.

Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa strajk dyplomatów. Polacy nie potrzebują wiz do Izraela, zatem poza przypadkami pomocy konsularnej zamknięcie placówek izraelskich nie powinno spowodować wielkich utrudnień.

To nie pierwszy strajk

Placówki dyplomatyczne Izraela już w 2014 roku przeprowadziły strajk na całym świecie. Wówczas odbywała się m.in. wizyta premiera Binjamina Netaniahu do Polski. Ambasada w Warszawie w związku ze strajkiem nie obsługiwała wizyty, mimo to udało się ją zorganizować i przeprowadzić.

W Warszawie nowym ambasadorem Izraela jest od kilku tygodni Alexander Ben Zvi. Zastąpił na tym stanowisku Annę Azari, która była ambasadorem Izraela w Polsce od września 2014 r. do sierpnia 2019.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ambasada Izraela oraz inne placówki dyplomatyczne tego kraju na świecie zostały zamknięte. To efekt sporu dyplomatów z resortem finansów - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska