Ambasador Szwajcarii Jürg Burri: Możemy wspólnie rozwijać technologie chroniące naszą planetę [ROZMOWA]

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
GFC Collection/agefotostock/East News
Podczas 6. Polsko Szwajcarskiego Dnia Innowacji, który został zorganizowany w Warszawie przedstawiciele polskich i szwajcarskich władz oraz firm działających w obu krajach dyskutowali o wspólnym rozwoju nowych rozwiązań technologicznych na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Ambasador Szwajcarii w Polsce Jürg Burri powiedział "Polsce Times" o nowych funduszach m.in. na ekologię, które przekaże rząd Szwajcarii, a także o formach współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.

Podczas otwarcia 6 Polsko-Szwajcarskiego Dnia Innowacji mówił pan o bliskich relacjach między Szwajcarią a Polską. Jak oba kraje mogą kooperować w kwestii ekologii i innowacji technologicznych dotyczących ochrony środowiska?

Na trzy sposoby – możemy się motywować wzajemnie, aby nasze społeczeństwa, nasi obywatele byli coraz bardziej odpowiedzialnymi obywatelami naszej planety. Narody szwajcarski i polski mogą wspólnie czynić wysiłki i działania, by chronić naszą planetę.

Po drugie, możemy wymieniać się doświadczeniami w polityce i podejściu do ochrony środowiska. Jak tworzyć politykę na rzecz ochrony planety, jak umieszczać w niej kluczowe elementy na rzecz zachowania w przyszłości środowiska naturalnego. I po trzecie – możemy wspólnie pracować na rzecz technologii, która jest tematem 6. edycji Polsko-Szwajcarskiego Dnia Innowacji.

Możemy wspólnie korzystać z know how szwajcarskich firm technologicznych oraz z doskonale wykształconych kadr w Polsce. Zarówno szwajcarskie firmy w Polsce, jak i polskie w Szwajcarii mogą współpracować w rozwijaniu technologii przyjaznych środowisku i wprowadzaniu ich na rynek.

Czego szwajcarskie firmy, których tak wiele pojawiło się na konferencji, potrzebowałyby ze strony polskiej, by ta współpraca była korzystniejsza dla obu stron?

Z jednej strony w Polsce funkcjonuje bardzo żywy sektor start-upów, a te start-upy mogą wnosić świeże idee i pomysły dla dłużej funkcjonujących szwajcarskich firm. Z drugiej stromy Szwajcaria ma dłuższą historię wolnego rynku niż Polska. Główny partner Dnia Innowacji, firma ABB, jest partnerem wielu polskich start-upów, przekazuje im wiedzę.

Ale także należy pamiętać, że Szwajcaria jest krajem zamieszkiwanym przez 8 milionów ludzi, Polska ma znacznie większą populację, a co za tym idzie ma też więcej inżynierów, więcej młodych osób kończących studia, które mogą dołączyć do wspólnych przedsięwzięć technologicznych. A ich wspólna praca może zapewnić lepszą przyszłość następnym pokoleniom.

Polska otrzymuje również wsparcie od rządu Szwajcarii na projekty dotyczące środowiska. Jak duże jest to wsparcie w tym roku?

Tak, Szwajcaria oferowała pakiet w wysokości 480 mln franków szwajcarskich (ok. 2 mld zł) na projekty związane między innymi z ochroną klimatu. Tamten fundusz został już wykorzystany, obecnie pracujemy nad drugą transzą pakietu wraz z rządem polskim i mamy nadzieję, że już wkrótce ją uruchomimy. Sądzę, że projekty związane z czystymi technologiami otrzymają znaczącą porcję z tego funduszu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ambasador Szwajcarii Jürg Burri: Możemy wspólnie rozwijać technologie chroniące naszą planetę [ROZMOWA] - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska