Rozsypuje się amfiteatr na Górze Świętej Anny. Zagrożenie dla turystów. Wstęp surowo wzbroniony!

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Podstawa iglicy w amfiteatrze jest w coraz gorszym stanie.
Podstawa iglicy w amfiteatrze jest w coraz gorszym stanie. Radosław Dimitrow
„Wstęp surowo wzbroniony” - tabliczki z takimi napisami witają turystów, którzy wchodzą do amfiteatru na Górze Świętej Anny od strony leśnej drogi. Zakaz dotyczy dużego fragmentu amfiteatru.

Fragment kamiennego amfiteatru na Górze św. Anny został zamknięty dla turystów, w związku z jego pogarszającym się stanem.

Chodzi przede wszystkim o okrągły postument, na którym stoi metalowa iglica. Prowadzą do niej kamienne schody, które po prostu się rozpadają - część kamieni jest luźna, a część wypadła całkowicie. W złym stanie jest także ściana postumentu.

Pierwsze duże wyrwy pojawiły się w obiekcie w 2020 r. - pod tym linkiem znajduje się stary artykuł na ten temat.

Obecnie uszkodzenia są jeszcze większe, a woda sukcesywnie wypłukuje kolejne kamienie.

Wstęp surowo wzbroniony

W związku z zagrożeniem ten fragment amfiteatru został odgrodzony czerwono-białą taśmą. Stanęły tam także tabliczki „Wstęp surowo wzbroniony” i „Uwaga! Schody w złym stanie technicznym”.

Ponadto w ubiegłym roku na terenie amfiteatru amfiteatru zaczął obowiązywać regulamin, z którego wynika, że „każdy użytkownik dorosły korzysta z terenu kompleksu na własną odpowiedzialność”.

Taki zapis był konieczny, bo poza iglicą, w amfiteatrze rozsypują się także ściany oporowe na widowni oraz same siedziska.

Amfiteatr na Górze św. Anny jest własnością skarbu państwa. Do 2021 r. zarządzało nim starostwo strzelecki.

Samorządowcy ze starostwa strzeleckiego i gminy Leśnica próbowali wyremontować obiekt, pozyskując dotację, ale galopujące ceny usług budowlanych sprawiły, że inwestycji nie udało się ostatecznie przeprowadzić (wyceny z przetargów sięgały 18 mln zł, tymczasem kosztorys zakładał ok. 12 mln zł).

Nowy zarządca - Wojsko Polskie

W 2021 r. obiekt przeszedł pod skrzydła Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się w 10 brygadzie logistycznej w Opolu, tamtejsza jednostka jest użytkownikiem obiektu, czyli odpowiada m.in. za prace porządkowe.

Sprawy remontowe spoczywają natomiast na barkach Rejonowego Zarządu Infrastruktury we Wrocławiu. W październiku 2022 r. remont zabytku zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

- Dbając o to miejsce oddajemy także pamięć powstańcom śląskim - mówił Mariusz Błaszczak.

Jak ustalił dziennikarz nto, MON zainteresowany jest wykorzystaniem projektu, który przygotowywali wcześniej samorządowcy.

- Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Wojska Polskiego - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - W kwietniu przekazaliśmy całą dokumentację i na tym nasza rola się kończy. Teraz będziemy czekać na efekty.

Termin rozpoczęcia remontu amfiteatru na razie nie został ogłoszony.

Lokalizacja amfiteatru na Górze św. Anny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska