Analiza danych i metody pomiarowe oraz Optyka okularowa z elementami optometrii. Nowe kierunki na Uniwersytecie Opolskim

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na studentów nowych kierunków czekają nowe pracownie specjalistyczne. Na zdjęciu aparatura do diagnostyki oka.
Na studentów nowych kierunków czekają nowe pracownie specjalistyczne. Na zdjęciu aparatura do diagnostyki oka. Archiwum UO
Dwa nowe kierunki proponuje od nowego roku Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego. Rośnie też zainteresowanie klasyczną Matematyką.

Zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na otwarcie dwóch nowych kierunków - Analiza danych i metody pomiarowe oraz Optyka okularowa z elementami optometrii - Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego uzyskał w kwietniu.

- Młodzi ludzie myślą pragmatycznie. Chcą zdobyć wykształcenie, które umożliwi im łatwiejsze znalezienie dobrze płatnej pracy. Chcą też jednak, żeby praca była ciekawa i dawała możliwość rozwoju osobistego. Oba nowe kierunki ułatwią realizację tych planów - ocenia dr Piotr Urbaniec, zastępca dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego.

Największą popularnością wśród prowadzonych na tym wydziale kierunków cieszy się Informatyka. - Jej program, podobnie zresztą, jak programy wymienionych wcześniej nowych kierunków, został skonstruowany jako odpowiedź na potrzeby intensywnie zmieniającego się środowiska społeczno-gospodarczego, również lokalnego, co zostało stwierdzone po wnikliwej analizie rynku pracy - kontynuuje dr Piotr Urbaniec.

WMFiI UO pozyskał od MNiSW pieniądze, które zostaną m. in. przeznaczone na budowę nowego budynku z zapleczem dydaktycznym dla Instytutu Informatyki oraz na wyposażenie laboratorium nowych technologii informatycznych.

Ciekawostką jest wzrost liczby kandydatów na matematykę, który po 10 latach spadków odnotowano na UO. W ocenie dr. Urbańca jest to efekt wprowadzonej niedawno ,,Ustawy 2.0” o szkolnictwie wyższym, która zniosła podział kierunków studiów na, często dyskusyjne, specjalności. - Wyszło to na dobre klasycznym kierunkom studiów - wskazuje prodziekan.

Jak na wydział z informatyką w tytule przystało wymuszona przez koronawirusa organizacja zajęć zdalnych nie była specjalnym wyzwaniem. - Z satysfakcją muszę odnotować, że wdrożony już w 2008 roku nasz autorski system realizacji kształcenia na odległość, z własną infrastrukturą serwerową i rozwiązaniami dydaktycznymi, sprawdził się po raz kolejny – tym razem w trudnym okresie pandemii. Z marszu, bez przerywania ciągłości zajęć, przeszliśmy na system zdalny - informuje dr Piotr Urbaniec.

- Jako najbardziej zinformatyzowany wydział UO bez problemów kontynuujemy w obecnej sytuacji działania organizacyjne związane ze stałym udoskonalaniem naszej oferty dydaktycznej - podkreśla.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska