Andrzej Buła został marszałkiem województwa, Rafał Bartek...

  Andrzej Buła został marszałkiem województwa, Rafał Bartek przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego

  Edyta Hanszke

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Marszałek Andrzej Buła.
  1/40
  przejdź do galerii

  Marszałek Andrzej Buła. ©brak

  Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej został przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego, a Andrzej Buła z Platformy Obywatelskiej zostaje na stanowisku marszałka regionu. Trwa pierwsza sesja sejmiku.
  W urzędzie marszałkowskim odbyła się pierwsza sesja sejmiku wybranego na kadencję 2018-2023. Zaskoczenia nie było. Głosowania przebiegły zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Województwem przez najbliższe 5 lat ma rządzić koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej razem z Mniejszością Niemiecką i PSL-em.

  PiS-owi, który zdobył 10 mandatów w sejmiku, przypadła rola opozycji, choć przedstawiciel tej partii Dariusz Byczkowski znalazł się w prezydium sejmiku, jako wiceprzewodniczący.

  Radni wybrali Rafała Bartka z MN na przewodniczącego sejmiku. Za jego kandydaturą głosowało 25 radnych, 5 było przeciw.

  To jego pierwsza kadencja w sejmiku i to od razu w takiej roli. Poparło go 25 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu. - Uważam, że przewodniczący sejmiku jest po to, żeby rozsądnie wsłuchiwał się w głos rządzącej koalicji, ale też opozycji oraz doprowadzał dyskusje do puenty - mówił Rafał Bartek, który przyznał, że jego kandydatura (jedyna) to efekt porozumienia koalicyjnego. - Ustalaliśmy kwestie merytoryczne dotyczące rozwoju województwa, ale wiadomo, że ważne jest, kto będzie miał rzeczywisty wpływ na ich realizację, stąd wybór konkretnych osób do pełnienia funkcji - podkreślił przewodniczący.

  Rafał Bartek, nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.


  Przypomnijmy, że w 30-osobowej radzie Koalicja Obywatelska ma 13 radnych (10 z PO i 3 z N), a razem z MN - 5 i PSL - 2 daje to 20 głosów, podczas gdy do zbudowania większości potrzebne jest 16 mandatów.

  Radni wybrali także prezydium sejmiku i zarząd województwa opolskiego.  Na wiceprzewodniczących zgłoszono Jolantę Wilczyńską z Platformy Obywatelskiej, Piotra Wacha z Nowoczesnej i Dariusza Byczkowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy uzyskali wymaganą większość głosów.
  • Dariusz Byczkowski zdobył 26 głosów za, jeden radny był przeciw, a trzech się wstrzymało.
  • Kandydaturę Piotra Wacha poparło 26 radnych (dwóch było przeciw, dwóch się wstrzymało).
  • Jolanta Wilczyńska otrzymała 28 głosów za. Dwóch radnych się wstrzymało.


  Andrzej Buła został wybrany na marszałka województwa opolskiego.
  Jego kandydaturę poparło 21 radnych, 6 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Stary-nowy marszałek dziękował za zaufanie i zapowiedział, że plany na kierowanie regionem przedstawi w expose’ 18 grudnia.

  Radni wybrali też członków zarządu województwa:
  • Roman Kolek (MN) został pierwszym wicemarszałkiem
  • Zbigniew Kubalańca (PO) to drugi wicemarszałek
  • Szymon Ogłaza (PO) i Stanisław Rakoczy będą członkiem zarządu województwa
  Miejsca w zarządzie zabrakło do dotychczasowego członka Antoniego Konopki z PSL, mimo razem z Norbertem Krajczym uzyskali mandaty radnych. Ludowcy uzgodnili, że Rakoczy będzie w zarządzie przez rok, a potem jego miejsce ma zająć Konopka

  I radni koalicji, i opozycji wśród planów wymieniali poprawienie sytuacji gospodarczej i demograficznej regionu oraz umiejętne wykorzystanie pieniędzy unijnych.

  Przewodniczący sejmiku Rafał Bartek z MN ocenił, że wyzwaniem dla regionu jest demografia. - Powinniśmy zadbać m.in. o rozwój gospodarki opartej o kompetencje językowe jego mieszkańców - wskazał.

  Teresa Ceglecka-Zielonka z PiS wypowiadała się w podobnym tonie: - Istotny musi być odczuwalny rozwój gospodarczy, żeby przybyło miejsc pracy, żeby ci, którzy wyjechali z województwa, zechcieli tu powrócić. Musimy umiejętnie wykorzystać dostępne fundusze.

  Andrzej Buła z KO mówił, że region jest na etapie przygotowywania strategii województwa opolskiego do 2030 r. i strategii innowacji. - Chciałbym zaangażować do ich tworzenia jak najszersze grono. Mam nadzieję, że z nowo wybranymi marszałkami będziemy naciskać na rząd, żeby zgodził się na przyznanie nam ponad 64 mld euro zapisane na nową perspektywę finansową. Dla województwa opolskiego byłoby z tego ok. 750 mln euro - wyliczał marszałek i zapowiedział, że najbliższe dwa lata to będzie kontynuacja tego, co zaczęliśmy robić i mocna walka o pieniądze unijne.

  Roman Kolek dodał, że liczy na współpracę z radnymi PiS w zakresie zabiegania o pieniądze na służbę zdrowia.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo