Andrzej Buła został marszałkiem województwa, Rafał Bartek przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego

Edyta Hanszke
Marszałek Andrzej Buła.
Marszałek Andrzej Buła. brak
Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej został przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego, a Andrzej Buła z Platformy Obywatelskiej zostaje na stanowisku marszałka regionu. Trwa pierwsza sesja sejmiku.

W urzędzie marszałkowskim odbyła się pierwsza sesja sejmiku wybranego na kadencję 2018-2023. Zaskoczenia nie było. Głosowania przebiegły zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Województwem przez najbliższe 5 lat ma rządzić koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej razem z Mniejszością Niemiecką i PSL-em.

PiS-owi, który zdobył 10 mandatów w sejmiku, przypadła rola opozycji, choć przedstawiciel tej partii Dariusz Byczkowski znalazł się w prezydium sejmiku, jako wiceprzewodniczący.

Radni wybrali Rafała Bartka z MN na przewodniczącego sejmiku. Za jego kandydaturą głosowało 25 radnych, 5 było przeciw.

To jego pierwsza kadencja w sejmiku i to od razu w takiej roli. Poparło go 25 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu. - Uważam, że przewodniczący sejmiku jest po to, żeby rozsądnie wsłuchiwał się w głos rządzącej koalicji, ale też opozycji oraz doprowadzał dyskusje do puenty - mówił Rafał Bartek, który przyznał, że jego kandydatura (jedyna) to efekt porozumienia koalicyjnego. - Ustalaliśmy kwestie merytoryczne dotyczące rozwoju województwa, ale wiadomo, że ważne jest, kto będzie miał rzeczywisty wpływ na ich realizację, stąd wybór konkretnych osób do pełnienia funkcji - podkreślił przewodniczący.

Rafał Bartek, nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.
Rafał Bartek, nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.

Przypomnijmy, że w 30-osobowej radzie Koalicja Obywatelska ma 13 radnych (10 z PO i 3 z N), a razem z MN - 5 i PSL - 2 daje to 20 głosów, podczas gdy do zbudowania większości potrzebne jest 16 mandatów.

Radni wybrali także prezydium sejmiku i zarząd województwa opolskiego.

Na wiceprzewodniczących zgłoszono Jolantę Wilczyńską z Platformy Obywatelskiej, Piotra Wacha z Nowoczesnej i Dariusza Byczkowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy uzyskali wymaganą większość głosów.

  • Dariusz Byczkowski zdobył 26 głosów za, jeden radny był przeciw, a trzech się wstrzymało.
  • Kandydaturę Piotra Wacha poparło 26 radnych (dwóch było przeciw, dwóch się wstrzymało).
  • Jolanta Wilczyńska otrzymała 28 głosów za. Dwóch radnych się wstrzymało.


Andrzej Buła został wybrany na marszałka województwa opolskiego.
Jego kandydaturę poparło 21 radnych, 6 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Stary-nowy marszałek dziękował za zaufanie i zapowiedział, że plany na kierowanie regionem przedstawi w expose’ 18 grudnia.

Radni wybrali też członków zarządu województwa:

  • Roman Kolek (MN) został pierwszym wicemarszałkiem
  • Zbigniew Kubalańca (PO) to drugi wicemarszałek
  • Szymon Ogłaza (PO) i Stanisław Rakoczy będą członkiem zarządu województwa

Miejsca w zarządzie zabrakło do dotychczasowego członka Antoniego Konopki z PSL, mimo razem z Norbertem Krajczym uzyskali mandaty radnych. Ludowcy uzgodnili, że Rakoczy będzie w zarządzie przez rok, a potem jego miejsce ma zająć Konopka

I radni koalicji, i opozycji wśród planów wymieniali poprawienie sytuacji gospodarczej i demograficznej regionu oraz umiejętne wykorzystanie pieniędzy unijnych.

Przewodniczący sejmiku Rafał Bartek z MN ocenił, że wyzwaniem dla regionu jest demografia. - Powinniśmy zadbać m.in. o rozwój gospodarki opartej o kompetencje językowe jego mieszkańców - wskazał.

Teresa Ceglecka-Zielonka z PiS wypowiadała się w podobnym tonie: - Istotny musi być odczuwalny rozwój gospodarczy, żeby przybyło miejsc pracy, żeby ci, którzy wyjechali z województwa, zechcieli tu powrócić. Musimy umiejętnie wykorzystać dostępne fundusze.

Andrzej Buła z KO mówił, że region jest na etapie przygotowywania strategii województwa opolskiego do 2030 r. i strategii innowacji. - Chciałbym zaangażować do ich tworzenia jak najszersze grono. Mam nadzieję, że z nowo wybranymi marszałkami będziemy naciskać na rząd, żeby zgodził się na przyznanie nam ponad 64 mld euro zapisane na nową perspektywę finansową. Dla województwa opolskiego byłoby z tego ok. 750 mln euro - wyliczał marszałek i zapowiedział, że najbliższe dwa lata to będzie kontynuacja tego, co zaczęliśmy robić i mocna walka o pieniądze unijne.

Roman Kolek dodał, że liczy na współpracę z radnymi PiS w zakresie zabiegania o pieniądze na służbę zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska