„ANDRZEJ DUPA” w szkolnej toalecie. I ruszyło śledztwo...

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Rys. Andrzej Czyczyło (O)
Napis „ANDRZEJ DUPA” w ubikacji opolskiej PSP nr 9 poruszył lawinę. Dyrekcja przeprowadziła śledztwo grafologiczne z użyciem zeszytów uczennic klasy szóstej. Grupkami na przesłuchanie szły.

Czujne oko grona pedagogicznego wychwyciło, że na drzwiach prowadzących do toalety dziewcząt jakiś żartowniś wysmarował napis: „ANDRZEJ DUPA”. Bazgroły w tym miejscu pojawiły się już po raz trzeci w ostatnich tygodniach i po każdym wyszorowaniu drzwi wracały jak bumerang. Wracał tajemniczy Andrzej, w którego wymierzone było ostrze toaletowej krytyki.

Pan Robert o sprawie dowiedział się od córki, po rutynowym pytaniu „a co tam w szkole?”: - Jest afera - powiedziała córka. Z powodu napisu na drzwiach w ubikacji. - Najpierw pomyślałem, że przesadza, bo przecież różne napisy jak świat światem pojawiały się w toaletach, zmieniłem zdanie, gdy córka doszła do szczegółów.

Dzień potem w szkole ruszyło intensywne śledztwo. - Następnego dnia córa powiedziała, że nauczyciele zabrali im zeszyty, żeby porównać pismo z tym, co powstało na drzwiach. Zabawa ciała pedagogicznego w grafologów i prowadzenie dochodzenia najpierw mnie rozśmieszyło. Później pomyślałem, że to jest tak bezsensowne, że nie może być prawdziwe.

Pan Robert nie wiedział wtedy, że to jeszcze nie finał tej historii: Okazało się, że dzieci były grupkami wzywane na dywanik do dyrekcji. Pojawiło się bowiem podejrzenie, że autor napisu chciał w ten sposób zadrwić z samego pana prezydenta Andrzeja Dudy. Nauczycielka powiedziała dzieciom, że trzeba znaleźć tego chuligana, bo jak by to było, gdyby, dajmy na to, przyjechała inspekcja i odkryła, że szkole nie po drodze jest z nową władzą - relacjonuje zbulwersowany ojciec. - Wtedy przestało być śmiesznie. No przecież to jest absurd w czystej postaci.

Panu Robertowi przyszła na myśl scena z kultowego filmu „Rejs” Marka Piwowskiego, który w latach PRL był parodią systemu komunistycznego. W jednej ze scen poeta melduje instruktorowi kulturalno-oświatowemu, że w damskiej ubikacji jest napisane „głupi kaowiec” i jako poszlakę podsuwa kredę. Kaowiec dziękuje za donos, ale zachęca, by poeta „w dalszym ciągu trzymał oko i ucho na pulsie spraw” i „ogólnie się orientował, co, jak, w ogóle”, po czym zaczyna nowe śledztwo, by ustalić... czego poeta szukał w damskiej toalecie.

- Film to jednak tylko film, a tu mamy podobną scenę w rzeczywistości. No szok po prostu - uważa pan Robert.

- Na jednym z bloków przy ul. Armii Krajowej jest napis „Andrzej ty ch...”. Jeśli każdy Andrzej w tym kraju kojarzyć się będzie z prezydentem, to do czego my dojdziemy - zastanawia się mama innej przesłuchiwanej szóstoklasistki.
O dwa słowa, które wywołały w podstawówce trzęsienie ziemi, zapytaliśmy u źródła. Dyrekcja była wyraźnie zaskoczona.

- Nie jest to jakieś dochodzenie na szeroką skalę. Takie tam nasze wewnętrzne - wyjaśnia Klaudia Tomczyk, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu. - Ktoś po raz kolejny popisał drzwi i próbujemy znaleźć winnego. Nikogo nie oskarżamy, ale chcemy dojść, komu przeszkadzają czyste drzwi bez napisów.

Wicedyrektor Tomczyk początkowo zaprzecza, że grono pedagogiczne dopatrzyło się w sprawie podtekstu politycznego, w końcu jednak przyznaje: - Nie wiem, co dzieci miały na myśli, ale nie sądzę, żeby chodziło o wątek polityczny. Tak daleko nie chcemy sięgać. Ale kiedy zapytałyśmy, o jakiego Andrzeja może chodzić, to dzieci same powiedziały, że być może o naszego prezydenta.

Wygląda na to, że to dzieci zasugerowały osobę gronu pedagogicznemu, a ono podjęło trop. Połączenie obraźliwego napisu w toalecie z głową państwa wydaje się dosyć karkołomne jak na pojmowanie świata przez 12-latków.

Pani dyrektor też tak myśli i nie wyklucza udziału osób trzecich: - Nie wiem, czy akurat doszły do takich wniosków same, czy ktoś im to zasugerował. Można mówić, że to dopiero szósta klasa, ale nazwiska głównych polityków w kraju już im się o uszy obijają. Mam jednak nadzieję, że nie chodziło tu o obrazę naszego prezydenta. Ostatecznie, proszę panią, nie jednemu psu na imię Burek.

Słowa o Andrzeju zostały zmyte z drzwi. Winnego stworzenia obraźliwych napisów, mimo użytych niekonwencjonalnych jak na szkołę środków, nie udało się ustalić.

- Myślę, że dzieci wyciągną wnioski z tej sytuacji i więcej drzwi nie będą dewastowane - ma nadzieję wicedyrektor Klaudia Tomczyk. - Zorganizowaliśmy pogadankę z psychologiem szkolnym, aby pokazać, że takie zachowanie jest nieładne i nietaktowne.

Zapytaliśmy Sławomira Kłosowskiego, europosła PiS, a wcześniej również wiceministra edukacji, o to, jak on by zareagował, gdyby podczas wizytacji natknął się na „Andrzeja dupę”, widniejącego na drzwiach toalety. Europoseł głos odzyskał dopiero po dłużej chwili.

- Jestem tak zaskoczony, że nie wiem nawet, co bym zrobił - przyznaje poseł Sławomir Kłosowski. - Mówi pani, że ten napis wywołał burzę? To dobrze, bo to znaczy, że szkoła podchodzi do sprawy krytycznie, więc jest jakaś refleksja. Najlepiej, aby taka sprawa została zamknięta na poziomie szkoły i bez nagłaśniania. Ale widzę, że mleko się wylało.

Pytam europosła, czy ma podejrzenia, w jakiego Andrzeja mógł być wymierzony napis. - W pierwszej chwili nie, dopiero po czasie. Wolałbym jednak, by dyrekcja potraktowała sprawę jako przypadkowy napis - mówi.

O drugim skojarzeniu europoseł mówi niechętnie. - Pewnie jest takie, jak to, które pani przyszło do głowy, ale ja o nim nie powiem, bo jest poniżej poziomu gleby - ucina. - Mam jedno doświadczenie, którego się trzymam. Staram się na tematy mało poważne nie dyskutować, bo takie dyskusje prowadzą donikąd.

O szkolne dochodzenie w sprawie tajemniczego Andrzeja zapytaliśmy również psychologa społecznego. - Ta historia przypomniała mi legendarnego majora Kuźmę, który prowadził przygotowanie wojskowe na Uniwersytecie Warszawskim - mówi doktor Tomasz Grzyb. - Wojskowy odkrył w toalecie napis o treści „major Kuźma jest ch...”. Na zajęciach kazał całemu rocznikowi wyjąć kartki i napisać własnoręcznie to, co widniało na ścianie, aby później porównywać charaktery pisma i tropić winowajcę. Widzę, że dyrekcja szkoły „genialnie” ten pomysł skopiowała.

Doktor Grzyb stara się zrozumieć motywację pedagogów, ale szybko się poddaje: - Jedyny efekt jest taki, że teraz już cała szkoła huczy o tym, co zostało napisane w toalecie. Z dziećmi na pewno należało porozmawiać i wytłumaczyć, że szacunek należy się każdemu człowiekowi, bez względu na to, jakie stanowisko zajmuje, a obrażanie prezydenta RP jest obrażaniem podstaw państwa. To przyniosłoby więcej korzyści niż śledztwo w trybie prokuratorskim.

I jeszcze jedno. Dzieci, jak podkreśla psycholog, tylko z pozoru nie interesują się polityką.

- Pamiętam, jak moja 10-letnia córka zapytała po powrocie ze szkoły, dlaczego ludzie tak bardzo nie lubią Putina. To pokazuje, że nasze pociechy odpryskowo dostają opiniami, które formułują dorośli - uważa Tomasz Grzyb. - Dlatego warto się zastanowić, co i w jaki sposób mówimy w ich obecności.

Imię rodzica zostało zmienione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska