Andrzej Mazur z SLD nie jest już szefem kozielskiego...

  Andrzej Mazur z SLD nie jest już szefem kozielskiego szpitala

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Andrzej Mazur odchodzi ze stanowiska dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

  Andrzej Mazur odchodzi ze stanowiska dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. ©Archiwum

  Mazur przez lata był ordynatorem oddziału chirurgii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Jego szefem został w styczniu tego roku. Powołał go zarząd powiatu, na którego czele stał ówczesny starosta Artur Widłak.
  Andrzej Mazur odchodzi ze stanowiska dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

  Andrzej Mazur odchodzi ze stanowiska dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. ©Archiwum

  Warto zwrócić uwagę na okoliczności tej nominacji. Widłaka w radzie powiatu wspierali jedynie radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mazur jest członkiem tej partii (reprezentuje ją m.in. jako radny sejmiku województwa).

  I chociaż starosta zapewniał, że powodem powołania go na stanowisko dyrektora są jego zdolności menedżerskie, to przeważały opinie, że zdecydowały względy polityczne.

  Gdy w sierpniu Widłak został odwołany, a większość w zarządzie powiatu zdobyli politycy PO (mają 3 z 5 foteli), zaczęto spekulować, kiedy i w jakich okolicznościach Mazur straci pracę. Jeszcze miesiąc temu starosta Małgorzata Tudaj zapewniała, że zarząd nie ma takich planów. Wszystko zmieniło się jednak kilka dni temu.

  - Zarząd powiatu podjął decyzję o odwołaniu pana dyrektora - wyjaśnia Małgorzata Tudaj. Jego członkowie spotkali się z Mazurem, by go o tym poinformować. Obu stronom udało się dojść do ugody, w wyniku której polityk SLD odszedł ze stanowiska za porozumieniem stron.

  Dlaczego zarząd zdecydował się go pozbyć? Starosta Tudaj mówi, że "zarząd miał inną niż dyrektor wizję rozwoju ZOZ-u". To enigmatyczna formułka wykorzystywana od lat przez polityków wprowadzających zmiany w jednostkach, nad którymi sprawują władzę.

  Zapytaliśmy Andrzeja Mazura o komentarz do tej sprawy. - Nie mam nic do powiedzenia poza tym, co o tej sprawie powiedziała pani starosta - uciął.

  Małgorzata Tudaj zapewniła nas, że zwalniany z pracy dyrektor nie dostał żadnej odprawy. To o tyle ciekawe, że jedną z ostatnich decyzji Widłaka, którą podjął tuż przed spodziewanym odwołaniem, było wydłużenie okresu wypowiedzenia dla dyrektora ZOZ do 12 miesięcy.

  - Władza zawsze zapewnia miękkie lądowanie swoim ludziom, podobnie było i w tym przypadku - mówi jeden z samorządowców, którzy dobrze zna realia kędzierzyńsko-kozielskiej polityki. - Dziwi mnie to, że Mazur zdecydował się odejść za porozumieniem stron. Zresztą tu zawsze od dobra pacjentów bardziej liczyły się polityczne łupy.

  Pełniącym obowiązki dyrektora kozielskiego szpitala został dotychczasowy zastępca Mazura, dr Piotr Wandrasz. Tyle że nie ma on pełnomocnictw do podejmowania strategicznych decyzji. Dlatego pełnoprawnym dyrektorem już za kilka dni ma zostać kto inny. Członkowie zarządu powiatu mówią już, że znają jego nazwisko, ale nie chcą go podać do opinii publicznej.

  - Podamy je w środę - mówi starosta Tudaj.

  Karuzela na stanowisku dyrektora kozielskiego szpitala, który jest jednym z największych pracodawców w mieście (zatrudnia 700 osób), trwa już od kilku lat. Wszystko zaczęło się od zwolnienia wieloletniego dyrektora Anatola Majchera, który stracił pracę w 2009 r.

  Zastąpił go Dariusz Szymański, obecnie przewodniczący PO w Kędzierzynie-Koźlu. Szymański został odwołany w 2011 r., kiedy to większość w zarządzie powiatu przejęli członkowie KomitetuWyborczego Wyborców Tomasza Wantuły. Wrócił Majcher, który ponownie został odwołany w styczniu, gdy komitet Wantuły stracił władzę w zarządzie na rzecz Artura Widłaka. - To już taka tradycja, że nowa władza zawsze wybiera swojego człowieka - podsumowuje proszący o anonimowość członek PO.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal