Anemia - problem wielu kobiet

fot. stock
Kobieta anemiczna jest ospała, skarży się między innymi na częste zawroty głowy.
Kobieta anemiczna jest ospała, skarży się między innymi na częste zawroty głowy. fot. stock
Człowiek przez całe życie musi uzupełniać żelazo poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Największy problem mają z nim jednak panie.

Co piąta kobieta ma tak obfite comiesięczne krwawienia, że traci wtedy dużo krwi, a wraz z nią - żelazo.

Objawem jego niedoboru jest ogólne osłabienie, a także: bóle i zawroty głowy, szum w uszach, mroczki przed oczami, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, trudności z koncentracją uwagi, blada cera, słabo ukrwione spojówki, nudności. Osoba, której ono dotyczy, na nic nie ma ochoty i rano najchętniej nie wstawałaby z łóżka. Nie ma tzw. napędu do jakiegokolwiek działania.

- Anemia, zwana inaczej niedokrwistością, jest dosyć pow-szechna - mówi Adam Tomczyk, specjalista medycyny rodzinnej z NZOZ "Medica" w Leśnicy. - To nie jest choroba, tylko objaw zmniejszonej ilości hemoglobiny i czerwonych ciałek we krwi. A przyczyny tego mogą być różne. Kobiety, które cierpią na obfite miesiączki, muszą "gromadzić" zapasy cennego pierwiastka co miesiąc od nowa.

Najczęściej do anemii prowadzi też dieta, która jest uboga w żelazo lub - całkowicie jego pozbawiona. Może tak być w przypadku osób, które przeszły na wegetarianizm, bądź drastycznie się odchudzają. Inne czynniki to: krwawienie z przewodu pokarmowego, wywołane np. wrzodami, zaburzenia krzepnięcia krwi, zażywanie niesterydowych leków przeciwzapalnych np. aspiryny. Silną niedokrwistość wykrywa się też u 20-30 proc. przyszłych matek. Bo rozwijające się dziecko potrzebuje ok. 800-1000 mg żelaza, które czerpie z organizmu ciężarnej. Z kolei kobiety w okresie menopauzalnym mają spowolniony proces powstawania czerwonych krwinek, co również sprzyja anemii.

- Istnieją też inne schorzenia, które powodują, iż żelazo nie jest w sposób należyty wchłaniane w dwunastnicy - dodaje dr Tomczyk - bądź szpik nie potrafi wytworzyć odpowiedniej ilości czerwonych ciałek krwi. Może to np. świadczyć o białaczce. Dlatego każdy pacjent z anemią musi być dokładnie przebadany.
Podstawowym badaniem wykrywającym niedokrwistość jest analiza krwi. Niepożądanym objawem jest spadek poziomu hemoglobiny poniżej 11,5 gram procent u kobiet i poniżej 12,5 gram procent u mężczyzn oraz spadek liczby czerwonych ciałek - poniżej 4 milionów.

Na leczniczą dietę powinny się składać głównie produkty pochodzenia zwierzęcego. Znajduje się w nich żelazo przyswajane przez organizm w 30 proc. W przypadku produktów roślinnych ta przyswajalność jest śladowa. Do żywności zawierającej małą ilość żelaza należą np. mleko, ziemniaki, owoce. Do produktów bogatych w nie: mięso, drób, kasze, warzywa. A do bardzo bogatych: warzywa strączkowe, suszone owoce i podroby.

Czasem jest konieczne zażywanie preparatów krwiotwórczych w tabletkach lub w innej postaci. Ale to już ostateczność.
Ile żelaza potrzebujemy dziennie?

kobiety 18 mg
kobiety w ciąży 26 mg
mężczyźni 15 mg
dzieci do 9 lat 12-17 mg
dziewczynki 10-18 lat 17 mg
chłopcy 10-18 lat 15 mg

Jakie produkty zawierają go najwięcej?

wątroba wieprzowa
mięso wołowe (zwłaszcza nerki i serce)
mięso indycze i kurze
czarny salceson
sałata, szpinak, cukinia, natka pietruszki, ziemniaki, szczypiorek
rośliny strączkowe: groch, biała fasola, soja
suszone owoce np. morele
sok z buraków i z marchwi
kakao

Co opóźnia wchłanianie żelaza z żywności?

picie kawy i herbaty
jedzenie otrąb i brunatnego ryżu (ze względu na zawarte w nich kwasy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska