Anglistka z Ukrainy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich od grudnia pracuje nowa anglistka. Jest nią Jarosława Taras, mieszkanka Tyśmienicy.

Bardzo ucieszyłam się, kiedy usłyszałam o możliwości uczenia w Polsce - mówi, używając prawie poprawnej polszczyzny. Niekiedy brakuje je słów na określenie kolędy czy czynności robienia na drutach, ale polskiego nigdy przedtem się nie uczyła. Już na wstępie zapowiedziała uczniom, że będzie prowadzić edukację dwustronną. - Ja poznam od nich nowe polskie słowa, a oni ode mnie angielskie - żartuje.
Dotychczas właśnie bariera językowa sprawia jej najwięcej kłopotu. Zamieszkała w Strzelcach dzięki pomocy samorządu gminnego. Miasto bardzo jej się spodobało, szczególnie spokój i czystość ulic. - Wzorowane na niemieckim - podkreśla. Znajomi pytali ją, czy nie boi się jeździć przez granicę. Ciekawość zwyciężyła. Pani Jarosława śmieje się, że nie żałuje decyzji.

Nowa anglistka uważa, że polskie dzieci są bardzo grzeczne i przypominają jej ukraińskich uczniów.
Mogła zostać nauczycielką angielskiego na Ukrainie. Jednak postanowiła poznać nowych ludzi i miejsca. Poza uczeniem angielskiego lubi śpiewać, szczególnie kolędy, wyszywać, robić na drutach i czytać historyczne książki. W zawodzie nauczycielskim pracuje od roku. W Polsce zarobi więcej niż na Ukrainie.

Plan zajęć w polskim gimnazjum zakłada obowiązkową naukę dwóch języków obcych: niemieckiego i angielskiego, we wszystkich klasach. Mimo wielu starań dyrekcji szkoły nie udało się pozyskać wystarczającej liczby wykwalifikowanych nauczycieli. Dlatego powstał pomysł poszukiwania nauczyciela za granicą. Podczas jesiennej wizyty przedstawicieli Tyśmienicy w Strzelcach burmistrz Krzysztof Fabianowski zasygnalizował sprawę. Po miesiącu rozpoczęto dopełnianie formalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska