Anglistyka na Uniwersytecie Opolskim ma już 40 lat

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jubileuszowa uroczystość zgromadziła pracowników, absolwentów, przyjaciół i sympatyków opolskiej anglistyki.
Jubileuszowa uroczystość zgromadziła pracowników, absolwentów, przyjaciół i sympatyków opolskiej anglistyki. Sylwester Koral
Zaczynali w pięcioro pracowników i odbijali książki na powielaczu. Dziś opolska anglistyka na UO to ważny ośrodek naukowy i dydaktyczny.

W miniony czwartek opolska anglistyka obchodziła 40-lecie działalności. – Doskonale pamiętam czas, kiedy się organizowała, to był czas moich studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej – powiedział rektor prof. Marek Masnyk, otwierając jubileuszowe spotkanie. - Obserwowałem, jak WSP wyrasta z krótkich spodni, jak wchodzi w dorosłe szaty. Teraz obchodzimy 65-lecie akademickich tradycji i 25-lecie Uniwersytetu Opolskiego. Można by zapytać, po co te jubileusze. Otóż są one po to, by pamiętać, by pielęgnować pamięć o ludziach, o wydarzeniach. O tych, którzy budując naszą przeszłość, mieli wpływ na przyszłość. - Na początku to była manufaktura. Powielaliśmy teksty książek. Była jedna książka na 80 studentów. Zaczynaliśmy od pięciu pracowników naukowych, dziś na 40-lecie pracuje tu 40 naukowców. Jak policzyłem, ja jestem trzecim najstarszym pracownikiem w instytucie - mówi prof. Ryszard Wolny, dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej.

- 40 lat naszej opolskiej anglistyki to osiem generacji absolwentów, to dziesiątki wypromowanych doktorów, a także wielu doktorów habilitowanych – podkreśliła prof. Joanna Czaplińska, dziekan Wydziału Filologicznego. – W Instytucie Filologii Angielskiej jest power, pomysłowość, wielki potencjał.

- Opolska anglistyka to bardzo ważny ośrodek. To takie okno, przez które świat patrzy na Opole - mówił prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - My jesteśmy w Katowicach jej starszą siostrą. Od samego początku bardzo życzliwie pomagaliśmy kolegom z Opola. Dzisiejsi profesorowie to moi wychowankowie, więc ja tutaj przyjeżdżam trochę jak na zjazd absolwentów.

Instytut Filologii Angielskiej kształci nie tylko przyszłych nauczycieli, ale również tłumaczy, pilotów wycieczek, pracowników instytucji rządowych i korporacji. Program studiów jest dopasowany do wymagań współczesnego rynku pracy, ale także indywidualnych potrzeb studentów. Świetna znajomość języka angielskiego oraz umiejętność kreatywnego myślenia, które wpajane są studentom od pierwszych zajęć, przydadzą się w karierze w każdej dziedzinie.

Z okazji jubileuszu przez dwa dni odbywały się wykłady, prezentacje i dyskusje panelowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska