Każdego roku wakacje są okresem, gdy regionalne centra krwiodawstwa w całym kraju odnotowują spadek liczby dawców krwi, a co za tym idzie, kurczą się stany magazynowe bezcennego płynu ratującego zdrowie i życie ludzi. Powód jest prosty: urlopy, wyjazdy, zamknięte szkoły. Jak tłumaczy dr n. med. Iwona Rajca - Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Opolu, oddanej krwi jest mniej, ale nie możemy mówić o jej braku.
- W przeszłości nigdy nie przyszłoby mi na myśl, że tak zwany skrót myślowy „brak” może być odebrane jako „pusta półka”. Natomiast zostało mi uświadomione, że w wielu instytucjach słowo „brak” rozumiane jest, jako „nic nie ma”. U nas w krwiodawstwie zawsze musimy coś mieć. Tak jak kierowca musi mieć rezerwę paliwa w samochodzie – wyjaśnia dr Rajca-Biernacka.
Zbliżanie się do rezerwy zapasów krwi zawsze skutkuje intensyfikacją działań. Gdyby sytuacja była mocno podbramkowa, krew może być dostarczona z innego centrum.
- Wtedy w sposób szczególny zapraszamy też dawców, aby stan naszych zapasów był na poziomie w pełni bezpiecznym – tłumaczy dr Rajca-Biernacka.
Obecnie na Opolszczyźnie jest zwiększone zapotrzebowanie na grupy krwi Rh-, czyli 0-, A-, B- i AB-. Ze szczególnym uwzględnieniem AB Rh-. Nie oznacza to, że dawcy mający krew z innej grupy zostaną odesłani z kwitkiem.
- Zapraszamy dawców wszystkich grup do odwiedzenia naszego centrum. Chcemy przeciwdziałać sytuacji, w której mogłoby wystąpić zwiększone zapotrzebowania na inną grupę krwi – mówi dr Rajca-Biernacka.
Wyrazy wdzięczności dla kwiodawców - przejazdy pociągami za złotówkę
Idea honorowego krwiodawstwa polega na bezinteresownym pomaganiu drugiemu człowiekowi, umotywowanym jedynie potrzebą serca. Jednak nie sposób nie wspomnieć, że dawcy mogą liczyć na wiele przejawów wdzięczności. To m.in. zwolnienie lekarskie od pracy w dniu donacji i dniu następnym, możliwość odpisania darowanej krwi od podatku czy ulgi w transporcie publicznym.
Od 1 września dawcy, którzy mają status zasłużonych I stopnia (mężczyźni po oddaniu 18 litrów, kobiety – 15 litrów), mogą na terenie woj. opolskiego podróżować pociągami Przewozów Regionalnych za złotówkę.
- Przede wszystkim to jest zawsze ogromna satysfakcja wewnętrzna, że się komuś pomogło, ale pięknie jest, gdy społeczeństwo czy decydenci, doceniają honorowych dawców krwi poprzez wprowadzenie takich udogodnień - komentuje dyrektor RCKiK w Opolu.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu mieści się przy ul. A. Kośnego 55. Działają też oddziały terenowe w Nysie, Kluczborku, Brzegu i Kędzierzynie-Koźlu. Wiele mniejszych miejscowości regularnie odwiedza specjalny krwiobus, w którym także można oddać krew. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.rckik-opole.com.pl.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?