Apel smoleński podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kluczborku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Uroczystość 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kluczborku.
Uroczystość 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kluczborku. Mirosław Dragon
Apel poległych z nazwiskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i wojskowych, którzy ponieśli śmierć w katastrofie prezydenckiego samolotu, odczytano podczas uroczystości 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Od tego roku odczytanie apelu smoleńskiego jest warunkiem uczestniczenia wojska w uroczystościach państwowych.

- Nie wyobrażam sobie braku żołnierzy z jednostki wojskowej w Szumiradzie, którzy od wielu lat uświetniają ceremonią wojskową uroczystości państwowe w Kluczborku, zwłaszcza rocznicę wybuchu II wojny światowej - mówi starosta Piotr Pośpiech.

Starosta kluczborski próbował zmodyfikować treść apelu. Proponował, aby odczytać, że prezydent Lech Kaczyński i inne odczytane z nazwiska ofiary katastrofy smoleńskiej "tragicznie zginęli podczas katastrofy smoleńskiej, wypełniając obowiązki wobec Rzeczypospolitej Polskiej".

Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej nie zaakceptował jednak tej propozycji. W apelu odczytano, że prezydent Lech Kaczyński wraz małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski w tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 r. polegli w katastrofie lotniczej, wiernie pracowali dla Polski i polegli, wypełniając patriotyczny obowiązek.

- Na terenie powiatu kluczborskiego mieszka ponad siedemdziesięciu weteranów z II wojny światowej. Ze względu na wiek tylko nieliczni mogli przyjść dzisiaj na obchody - mówił starosta Piotr Pośpiech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska