Apel w sprawie utrzymania SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Jak będą głosowali radni Opola?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Apel ws. utrzymania SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu ma być głosowany na czwartkowej sesji rady miasta.
Apel ws. utrzymania SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu ma być głosowany na czwartkowej sesji rady miasta. Piotr Guzik
Ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej w Opolu rocznie korzysta około 25 tys. osób. "Trudno sobie wyobrazić sprawnie działający system ratownictwa medycznego w stolicy regionu bez tego oddziału" - czytamy w projekcie apelu o otrzymanie SOR, który będzie jednym z punktów obrad na czwartkowej sesji rady miasta.

SOR w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Katowickiej w Opolu ma być zamknięty 31 stycznia 2020 roku. Placówka nie spełnia kryteriów wprowadzonych jakiś czas temu przez resort zdrowia.

Był to jeden z motywów przewodnich kampanii parlamentarnej. Politycy przerzucali się odpowiedzialnością za problem.

Po kampanii temat przycichł. Stąd m.in. inicjatywa władz Opola, aby wystosować apel o utrzymanie SOR-u.

W dokumencie, który będzie głosowany na czwartkowej sesji rady miasta czytamy, że z oddziału ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim korzystają głównie mieszkańcy Opola oraz powiatu opolskiego, rocznie około 25 tys. osób.

W projekcie pada stwierdzenie, że obawy budzi przede wszystkim fakt, że od 1 lutego 2020 roku "setki pacjentów i kilkanaście karetek pogotowia ratunkowego (w tym z pacjentami po najtrudniejszych wypadkach komunikacyjnych z całego województwa opolskiego) będą dodatkowo codziennie trafiać do jedynego pozostałego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu".

W apelu czytamy, że obecnie SOR w USK przyjmuje ponad 40 tys. pacjentów rocznie, stąd wątpliwość, czy będzie on w stanie przyjąć dodatkowych 25 tys. osób.

Całość wieńczy apel o "ponowne przeanalizowanie powziętych w tym zakresie decyzji, jak również o podjęcie zdecydowanych kroków w celu zapewnienia w przyszłości stabilnej sytuacji w systemie ratownictwa medycznego na terenie Opola oraz powiatu opolskiego".

Apel kierowany jest do premiera, ministra zdrowia, opolskich parlamentarzystów, wojewody, dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, marszałka, starosty powiatu opolskiego oraz liderów samorządów z gmin tego powiatu.

Przemysław Pospieszyński, lider klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, twierdzi, że radni tego klubu powinni poprzeć apel władz Opola. - Ale nie można wykluczyć, że w trakcie sesji pojawią się pewne pytania, a także propozycje korekt w treści - zaznacza.

Michał Nowak, lider klubu radnych PiS, zaznacza, że grono to jeszcze nie rozmawiało na ten temat. - Osobiście uważam, że warto go poprzeć - stwierdza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska