Aplikacja FluMania kontra grypa

Iwona Kłopocka
Użytkownicy aplikacji mobilnej  Flu Mania mogą poznać wiele ciekawych faktów na temat wirusów grypy.
Użytkownicy aplikacji mobilnej Flu Mania mogą poznać wiele ciekawych faktów na temat wirusów grypy. Fot. OPZG
Dzięki edukacyjnej grze na urządzenia mobilne o nazwie FluMania, każdy może podjąć wyzwanie zatrzymania epidemii grypy. Aplikacja zachęca też do szczepień.

FluMania to kompendium wiedzy na temat grypy, gdyż uczy poprzez zabawę oraz ciekawostki. Ile osób może zarazić podczas lotu samolotem jeden pasażer chory na grypę? Czy to prawda, że w Australii służby zdrowia zakazały dzieciom w szkołach zdmuchiwać świeczki na torcie, by ograniczyć transmisję wirusa i zmniejszyć ryzyko zachorowań na grypę? - na takie pytania użytownicy aplikacji znajdą odpowiedź w grze.

FluMania polega na opanowaniu epidemii grypy rozprzestrzeniającej się w mieście poprzez szczepienia pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Na graczy czeka szereg zadań logicznych oraz pytań merytorycznych, dzięki którym można zyskiwać bonusy - dodatkową broń w walce z grypą.

Dzięki grze użytkownicy mogą poznać wiele ciekawych faktów na temat wirusów grypy. Okazuje się, że może on przetrwać na chusteczce czy banknotach nawet 3 dni - niebezpieczeństwo zarażenia się chorobą jest więc naprawdę duże. Wirusy mogą także przeżyć do 5 minut na ludzkich dłoniach - takiej odpowiedzi udzieliło 43 proc. grających osób. Oznacza to, że każdy z nas może zarazić się chorobą zupełnie przez przypadek.

Grypa jest jedną z poważniejszych chorób zakaźnych, szczególnie niebezpieczną dla osób obarczonych czynnikami ryzyka powikłań pogrypowych. Do tej grupy należą osoby starsze, dzieci i osoby chorujące przewlekle. Niestety bardzo wiele osób bagatelizuje grypę. Dlatego celem gry jest promocja profilaktyki grypy i uświadamianie społeczeństwa o powadze grypy jako choroby i korzyściach wynikających ze szczepień. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy liczba zachorowań znacznie wzrasta.

- Grypa jest często bagatelizowaną chorobą, należy jednak pamiętać, że nie jest to zwykłe przeziębienie - podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. - Wirusy grypy często powodują niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Rozwiązaniem jest szczepionka, która uodparnia organizm. Skuteczność szczepionki to około 70-80 proc. Chociaż coraz więcej osób poddaje się corocznym iniekcjom, ważne są każde działania mające na celu popoularyzację szczepień. Gra FluMania pomaga zwiększać wiedzę , przyciągając najmłodszych, którzy nie mają jeszcze silnego systemu odpornościowego i często chorują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska