Aquapark w Opolu ma być jak Park Wodny w Tychach. Miasto rezygnuje z partnerstwa publiczno-prywatnego i chce samo budować nowy basen

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Aquapark w Opolu - dla miasta referencyjnym obiektem ma być Park Wodny w Tychach
Aquapark w Opolu - dla miasta referencyjnym obiektem ma być Park Wodny w Tychach Lucyna Nenow / Polska Press
Opole prowadzi rozmowy z trzema firmami zainteresowanymi opracowaniem dokumentacji projektowej dla aquaparku, jaki miasto chciałoby zrealizować w miejscu stadionu przy ul. Oleskiej. Ratusz nie zakłada już budowy obiektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wykonanie aquaparku uzależnione jest jednak od tego, kiedy powstanie nowa arena przy ul. Północnej.

Wizualizacje aquaparku przy ul. Oleskiej prezydent Arkadiusz Wiśniewski zaprezentował podczas kampanii do wyborów samorządowych z jesieni 2018 roku. Wtedy też wskazywano, że obiekt miałby powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Przeanalizowaliśmy jednak tę kwestię. Wyszło na to, że takie partnerstwa nie są opłacalne. Przynajmniej na etapie samej budowy. Po realizacji takie partnerstwo przy zarządzaniu gotowym obiektem nie jest wykluczone - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Aquapark w Opolu. Trwa dialog z potencjalnymi projektantami

Wiele wskazuje też na to, że aquapark w Opolu będzie wyglądał inaczej, niż na wizualizacjach prezentowanych trzy lata temu. Miasto od dłuższego czasu prowadzi bowiem dialog z firmami zainteresowanymi wykonaniem dokumentacji projektowej.

- Dialog konkurencyjny to w pełni dopuszczalna procedura. Polega na tym, że dajemy firmom pewien zestaw kryteriów do spełnienia, na przykład pod względem doświadczenia w przygotowywaniu podobnych inwestycji. Po takiej selekcji z 11 podmiotów zostały trzy, którym zaprezentowaliśmy listę naszych oczekiwań w temacie aquaparku. Ten dialog jest już na ukończeniu, a na jego bazie ogłosimy konkurs, za sprawą którego wybierzemy ostatecznego wykonawcę dokumentacji. Zakładamy, że nastąpi to na przełomie 2021 i 2022 roku - opisuje Maciej Wujec.

Wiceprezydent Opola zaznacza, że na tym etapie nie może ujawnić jakie rozwiązania miałyby zastosowanie w aquaparku. Wiadomo jednak, że teren inwestycji - obejmujący zarówno stadion przy ul. Oleskiej, a jak i kompleks basenowy Błękitna Fala przy pl. Róż - podzielono na kilka obszarów. Aquapark w Opolu ma posiadać baseny zarówno odkryte, jak i pod dachem. Przewidziana jest budowa zjeżdżalni, basenu ze sztuczną falą, a także saun.

Aquapark w Opolu nie powstanie do czasu wybudowania nowego stadionu

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, zaznacza, że za wykonaniem aquaparku w miejscu stadionu przemawia lokalizacja blisko śródmieścia, jak i fakt, że najbliższe konkurencyjne obiekty znajdują się we Wrocławiu i w Tychach, stąd możliwe jest przyciągnięcie do opolskiego aquaparku osób nie tylko z samego Opola.

- Referencyjny jest dla nas aquapark w Tychach. Chcemy wybudować obiekt pełen atrakcji i funkcjonalny, a który przy tym byłby finansowo do udźwignięcia - mówi Arkadiusz Wiśniewski i przyznaje, że na razie nie sposób mówić jaka byłaby konstrukcja finansowa budowy aquaparku.

Ratusz zakłada, że dokumentacja aquaparku w Opolu będzie gotowa w ciągu 18 miesięcy, w okolicach połowy 2023 r. Realizacja uzależniona jest jednak od tego, kiedy powstanie nowy stadion przy ul. Północnej. Oferty przetargowe na to zadanie otwarto w połowie lipca. Najtańsza wynosi blisko 160 mln zł netto (blisko 200 mln zł brutto), podczas gdy miasto zakładało wydanie na nowy stadion 100 mln zł.

Arkadiusz Wiśniewski wskazuje, że trwa jeszcze analiza możliwości finansowych miasta i Zakładu Komunalnego, który ma odpowiadać za budowę nowego stadionu. Decyzja o tym, czy dołożyć do inwestycji, czy ogłosić nowy przetarg, ma zapaść w najbliższych tygodniach.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska