Aranżacja łazienki. Szarość jest trendy

CERPOL
Duże, prostokątne płytki powiększą wizualnie pomieszczenie.
Duże, prostokątne płytki powiększą wizualnie pomieszczenie. CERPOL
Łazienka nie jest już miejscem wstydliwym. Dziś nosi miano salonu kąpielowego, a nad jej aranżacją czuwają najlepsi architekci wnętrz.

Dziś łazienka zyskała na znaczeniu i aranżowana jest z równą pieczołowitością jak salon. Projektując jej wystrój, należy zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też kolorystykę. Powinna być na tyle uniwersalna, aby nie trzeba było wymieniać płytek przynajmniej przez kilka lat.

- Do łazienek nasi klienci najchętniej wybierają beże i brązy - mówi Halina Miłek, projektant wnętrz z firmy Cerpol w Opolu. - Są to kolory ziemi, ciepłe i przyjazne, a co najważniejsze łatwo je zestawić z wystrojem pozostałych pomieszczeń w domu. Pasują do drewnianych mebli, podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej. Ciekawie wyglądają w zestawieniu z kamieniem naturalnym.

Popularnością cieszy się też szara, stonowana kolorystyka. - Na to rozwiązanie decydują się najczęściej ludzie młodzi - twierdzi pani Halina. - Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą również producenci płytek - powstaje wiele nowych kolekcji w odcieniach grafitowych, w połączeniu z bielą, czernią i szarością, gdzie akcent kolorystyczny stanowią dekoracje w soczystych barwach.

Szarości zestawia się z białą bądź czarną ceramiką, kubicznymi kształtami mebli i wykończoną na wysoki połysk armaturą. Całość daje wrażenie elegancji i nowoczesności. Widoczny jest też trend mieszania stylu retro, np. klimatyczny fotel, stolik pod umywalkę i ażurową lampę zestawia się z nowoczesną płytką i z imitującymi styl klasyczny ceramiką i bateriami.

Fiolety i szarości w łazienkach są dziś są najmodniejsze.
(fot. CERPOL)

Stopniowo odchodzi się od szkliwonych płytek ceramicznych na korzyść płytek gresowych o różnej fakturze - matowej, polerowanej i strukturalnej, które projektanci zestawiają z bambusem, kamieniami otoczakami, drewnianymi meblami, kamiennym łupkiem, metalem i szkłem.

- Najczęściej sprzedajemy płytki w kształcie prostokąta o wymiarach 30 x 60cm, którymi wykłada się ściany i podłogi - opowiada Agata Chomiak, projektant wnętrz z Cerpolu. - Dzięki zastosowaniu płytek rektyfikowanych (przyciętych na etapie produkcji po wypaleniu pod kątem prostym) można zrezygnować się z szerokich fug. Całość daje wówczas efekt jednolitej powierzchni.

Z dużymi płytkami świetnie kontrastuje drobna mozaika, zwłaszcza gdy ma ciekawą strukturę lub kolor.
Kafle kładziemy zazwyczaj do sufitu lub do pełnej płytki. W stylistyce retro ciekawie prezentują się ściany z płytką położoną do ok. 2/3 wysokości pomieszczenia. Nad nimi pozostawia się tynk, często w kontrastowym kolorze i fakturze.

Czytaj e-wydanie »
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska