MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeologiczna sensacja. W okolicy Biłgoraja znalazł narzędzie sprzed prawie 5 tysięcy lat

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
- Pojawienie się tego typu zabytków w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją – przyznaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Chodzi o fragment krzemiennej siekierki, która mogła powstać 3 tys. lat przed naszą erą.

Szaro-brązowawej barwy przedmiot ma niewielkie wymiary. Długość ok. 6,5 cm, grubość można ocenić na 2,2 cm, natomiast szerokość łukowatego ostrza dochodzi do ok. 6,5 cm. To fragment dolnej części czworościennej siekiery z ostrzem, wykonanej z krzemienia święciechowskiego. Znalazła ją Sławomir Brzozowski mieszkaniec Potoka Górnego (pow. biłgorajski) podczas plewienia malin.

- Pojawienie się tego typu zabytków w okolicach Biłgoraja (to już 3 siekiera kultury amfor kulistych) jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że ludność tej kultury penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas – przyznaje w komunikacje Lubelski Wojewódzki Konserwatora Zabytków.

Pierwotne narzędzie, jak podają służby ochrony zabytków, miało długość ok. 19-20 cm.

- A więc była to siekiera o sporych rozmiarach – przyznaje LWKZ. I precyzuje: - Z analizy porównawczej typologii siekier wynika, że jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą.

Znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie woj. lubelskiego są naszego bardzo rzadkie.

- Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami. Dotychczas odkrywane były przeważnie we wschodniej części naszego województwa oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie – podaje w komunikacje LWKZ.

Odkryta siekiera zostanie przekazana do Muzeum w Biłgoraju.

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski