Archidiecezja ołomuniecka i diecezja opolska podpisały umowę o partnerstwie

Mariusz Jarzombek
Biskupi obu diecezji zobowiązali się realizować wspólne inicjatywy ewangelizacyjne, duszpasterskie, charytatywne, społeczne i kulturalne.
Biskupi obu diecezji zobowiązali się realizować wspólne inicjatywy ewangelizacyjne, duszpasterskie, charytatywne, społeczne i kulturalne. Mariusz Jarzombek
Pod dwujęzycznym, polsko-czeskim dokumentem podpisali się dziś w Opolu ks. abp Jan Graubner i ks. bp Andrzej Czaja.

Umowa o partnerstwie podpisana we wtorek w Opolu między archidiecezją ołomuniecką i diecezją opolską jest pierwszym tego typu dokumentem w historii opolskiego Kościoła.

Biskupi obu diecezji zobowiązali się realizować wspólne inicjatywy ewangelizacyjne, duszpasterskie, charytatywne, społeczne i kulturalne.

Część z nich już trwa.

W ramach tegorocznej “Nocy kościołów" można było zwiedzać katedrę św. Wacława w Ołomuńcu i mauzoleum tamtejszych biskupów, a w Nysie pięć zabytkowych świątyń. W przyszłości akcja ta ma być rozszerzona na całą diecezję.

Biuro pielgrzymkowe diecezji opolskiej będzie organizować wyjazdy do mało u nas znanych miejsc świętych w archidiecezji ołomunieckiej: do grobu św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, pobliskich sanktuariów Matki Bożej (Svaty Kopeczek i Dub nad Moravou) oraz do Velehradu, miejsca kultu św. Cyryla i Metodego.

- We współpracy obu diecezji i parafii z udziałem samorządów chcemy odtworzyć i oznakować pątniczą drogę od Ołomuńca do Wrocławia - fragment szlaku św. Jakuba ku Santiago de Compostela - mówi ks. Ginter Żmuda, ekonom diecezji opolskiej - by ożywić tę pielgrzymkową trasę. Planujemy też wspólną konferencję na ten temat. W ramach działalności kulturalnej planujemy wspólne wydawanie przewodników, albumów itp. Dzięki umowie diecezje stają się dla siebie nawzajem partnerami zagranicznymi przy wspólnych projektach unijnych.

Kontynuować i rozwijać współpracę będą także wydziały teologiczne obu uniwersytetów.

- Już teraz wymieniamy recenzentów przy pracach doktorskich - mówi ks. prof. Stanisław Rabiej, dziekan Wydziału Teologicznego UO. - Rozmawiałem z ks. abp. Graubnerem także na temat badań z pogranicza kultury romskiej i judaistycznej (w Ołomuńcu spłonęła podobna do opolskiej synagoga w stylu bazylikowym). Diecezja ołomuniecka jest zainteresowana wykładanymi w Opolu naukami o rodzinie.

Doświadczenia, zwłaszcza w zakresie stacji posługujących chorym, wymienią Caritasy w obu diecezjach.

- Podpisana dziś umowa jest kontynuacją dzieła rozpoczętego przez naszych poprzedników - arcybiskupów Franciszka Vaniaka i Alfonsa Nossola - mówił abp Jan Graubner. - Pamiętam dobrze, jak do naszego seminarium przybyło około 10 kleryków z Opola. Dziś jako kapłani pracują w naszej archidiecezji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska