Jest to odrębna strona, która jest własnością naszego archiwum – mówi dr Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik projektu. - Prezentujemy na niej pieczęcie gminne odnalezione na Śląsku. Jest to kontynuacja badań, których efekty zamieściliśmy w publikacji „Odciśnięta pamięć wspólnoty” wydanej w 2020 przez Uniwersytet Opolski. Pieczęcie z tej publikacji zostały przeniesione na stronę, a każdego dnia jest ona uzupełniana o nowy materiał.
We wspomnianej książce znalazły się pieczęcie do roku 1933. Na stronie chronologia została poszerzona do roku 1945. Poszerzony też został – m.in. o pieczęcie z powiatu dobrodzieńskiego – zakres terytorialny badań.
Na stronie można znaleźć podstawowe informacje dotyczące pieczęci gminnych i dokumentów, które były nimi sygnowane, a także związane z tą tematyką podcasty do posłuchania.
W wyszukiwarce pieczęci do dyspozycji jest kilka filtrów. Obok polskich i niemieckich nazw miejscowości i powiatów kluczem do szukania pieczęci mogą być m.in. godła mówiące i państwowe, motywy kwietne, zielne, leśne itd.
- Każdy, kto jest zainteresowany, jak wyglądała pieczęć jego miejscowości, może tam zajrzeć - zachęca dr Starczewska-Wojnar. - Jeśli ktoś w rodzinnej dokumentacji ma pieczątki, które się w bazie nie znalazły, prosimy o kontakt (formularz na stronie).

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?