Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało wystawę o Janie Pawle II

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ekspozycję „Stajemy tutaj, na Górze Świętej Anny, wobec pełni czasu” można oglądać przed siedzibą archiwum.

- Góra św. Anny jest dla mieszkańców Opolszczyzny ważnym centrum duchowym – mówi prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. - Otoczona kultem figura św. Anny Samotrzeciej, czczona w zbudowanym na szczycie wzniesienia sanktuarium, jest do dziś nie tylko symbolem o głębokiej wymowie religijnej, ale także uobecnia przywiązanie do rodzinnej ziemi utożsamianej z miejscem, gdzie na różnych etapach historii pojawili się przodkowie dzisiejszych mieszkańców Opolszczyzny. To pełne znaczeń miejsce nie bez powodu wybrano na spotkanie z Janem Pawłem II, który przybył tam, aby odprawić uroczyste nieszpory 21 sierpnia 1983 roku. Sprawowana na Górze św. Anny liturgia miała w końcu jeszcze jeden bardzo wymowny akcent, jakim była koronacja obrazu Matki Boskiej czczonej w opolskiej katedrze.

Na tablicach składających się na ekspozycję można zobaczyć zdjęcia i przeczytać m.in. o życiu Karola Wojtyły od urodzenia przed stu laty po kanonizację w roku 2014, okolicznościach jego wyboru, pielgrzymce do Polski w roku 1983, przygotowaniach do pielgrzymki na Górze św. Anny, fotoreportaż z pobytu papieża oraz podsumowanie pielgrzymki, która poprzedziła o miesiąc zakończenie stanu wojennego (22 lipca 1983). Nie zabrakło na niej także wycinków z poprzedniczki nto, "Trybuny Odrzańskiej".

- W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Archiwum Państwowe w Opolu pragnie przypomnieć te wydarzenia – podkreśla dyrektor Mirosław Lenart. - Niech staną się one zachętą do rozważania historii ziemi opolskiej. Przypomnieniem o zasługach dla Kościoła Kazimierza I Opolskiego, którego pomnik stoi na rynku miejskim, Władysława Opolczyka, czy też urodzonego w Kamieniu Śląskim św. Jacka Odrowąża oraz związanego z nim więzami krwi bł. Czesława. Niech będzie refleksją nad pojednaniem, zwłaszcza w okresie przypominania o zrywach powstańczych z lat 1919-1921.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie