Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało wystawę o Janie Pawle II

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ekspozycję „Stajemy tutaj, na Górze Świętej Anny, wobec pełni czasu” można oglądać przed siedzibą archiwum.

- Góra św. Anny jest dla mieszkańców Opolszczyzny ważnym centrum duchowym – mówi prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. - Otoczona kultem figura św. Anny Samotrzeciej, czczona w zbudowanym na szczycie wzniesienia sanktuarium, jest do dziś nie tylko symbolem o głębokiej wymowie religijnej, ale także uobecnia przywiązanie do rodzinnej ziemi utożsamianej z miejscem, gdzie na różnych etapach historii pojawili się przodkowie dzisiejszych mieszkańców Opolszczyzny. To pełne znaczeń miejsce nie bez powodu wybrano na spotkanie z Janem Pawłem II, który przybył tam, aby odprawić uroczyste nieszpory 21 sierpnia 1983 roku. Sprawowana na Górze św. Anny liturgia miała w końcu jeszcze jeden bardzo wymowny akcent, jakim była koronacja obrazu Matki Boskiej czczonej w opolskiej katedrze.

Na tablicach składających się na ekspozycję można zobaczyć zdjęcia i przeczytać m.in. o życiu Karola Wojtyły od urodzenia przed stu laty po kanonizację w roku 2014, okolicznościach jego wyboru, pielgrzymce do Polski w roku 1983, przygotowaniach do pielgrzymki na Górze św. Anny, fotoreportaż z pobytu papieża oraz podsumowanie pielgrzymki, która poprzedziła o miesiąc zakończenie stanu wojennego (22 lipca 1983). Nie zabrakło na niej także wycinków z poprzedniczki nto, "Trybuny Odrzańskiej".

- W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Archiwum Państwowe w Opolu pragnie przypomnieć te wydarzenia – podkreśla dyrektor Mirosław Lenart. - Niech staną się one zachętą do rozważania historii ziemi opolskiej. Przypomnieniem o zasługach dla Kościoła Kazimierza I Opolskiego, którego pomnik stoi na rynku miejskim, Władysława Opolczyka, czy też urodzonego w Kamieniu Śląskim św. Jacka Odrowąża oraz związanego z nim więzami krwi bł. Czesława. Niech będzie refleksją nad pojednaniem, zwłaszcza w okresie przypominania o zrywach powstańczych z lat 1919-1921.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska