Arcybiskup Alfons Nossol obchodzi dziś 85. urodziny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Arcybiskup Alfons Nossol obchodzi dziś 85. urodziny
Arcybiskup Alfons Nossol obchodzi dziś 85. urodziny Sławomir Mielnik (o)
W tym roku emerytowany biskup opolski świętuje także 60. rocznicę kapłaństwa i 40 lat święceń biskupich.

Alfons Nossol urodził się 8 sierpnia 1932 w Brożcu koło Krapkowic. Był piątym spośród ośmiorga dzieci swoich rodziców.
W domu świętowało się urodziny – wspominał w wywiadzie rzece „Miałem szczęście w miłości”. - Nie tylko rodziców, ale i wszystkich dzieci. Nawet kiedy z jedzeniem nie było w domu najlepiej, mam zawsze piekła z tej okazji babkę w blaszanej formie. Mogliśmy z tej okazji zaprosić kolegów i koleżanki. Każdy dostał wprawdzie tylko cieniusieńki plasterek, bo trzeba się było podzielić, ale radość była wielka. No i solenizantowi poświęcało się w tym dniu dużo uwagi.

Po ukończeniu nauki w szkole podstawowej i egzaminie dojrzałości w Nysie Alfons Nossol wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. 23 VI 1957 roku, czyli 60. lat temu bo Franciszek Jop udzielił mu w gronie 57 kolegów święceń kapłańskich.

- Dziękujemy, że jesteście tu z nami, gdy choć nieco życiowo już sterani przecież z młodością i radośnie składamy Bogu dziękczynienie – mówił niedawno w katedrze podczas jubileuszu święceń. - Chcemy pamiętać, że tylko miłość przekroczy próg wieczności. Wiara zamieni się w widzenie Boga, nadzieja się spełni. Miłość zabierzemy ze sobą. Żeby osiągnąć niebo, trzeba się oderwać od ziemi. Oby to nie było zanadto bolesne.

Jako doktor, a potem profesor teologii wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie i w Opolu, a także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1977 papież Paweł VI mianował go biskupem opolskim. Święcenia biskupie przyjął 17 sierpnia 1977 w opolskiej katedrze z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.
- Nie jest łatwo przejść z katedry teologii dogmatycznej do katedry biskupiej i to jeszcze pod wezwaniem Krzyża Świętego, toteż za łaskę dzisiejszego dnia Panu Bogu nie dziękuję – mówił wtedy.

Przez wiele lat uczestniczył w dialogu ekumenicznym na poziomie światowym zarówno z Kościołem prawosławnym, jak i z Kościołem ewangelickim. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i doktorem honorowym wielu uczelni w kraju i za granicą (w tym Uniwersytetu Opolskiego).

Warto pamiętać, że abp. Nossolowi Śląsk Opolski zawdzięcza m.in. obecność Jana Pawła II na Górze św. Anny, zachowanie województwa opolskiego i powstanie metropolii górnośląskiej, Uniwersytet Opolski, Mszę Pojednania w Krzyżowej w Krzyżowej i szerzej dzieło polsko-niemieckiego pojednania, powstanie unikatowej w skali Polski sieci stacji Caritasu wreszcie sanktuarium św. Jacka i sanatorium w Kamieniu Śląskim.

W 2007 roku ze względu na wiek emerytalny złożył rezygnację na ręce papieża Benedykta XVI. Ten przedłużył posługę abpa Nossola o dwa lata. W 2009 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Kamieniu Śląskim.

- Można w duszpasterstwie operować nakazami i zakazami – mówił we wspomnianym wywiadzie o swojej filozofii bycia biskupem. - Ja wybieram zwykle drogę perswazji. Czasem nakazywać trzeba. Ale stosowanie nakazów powszechnie jest niebezpieczne i niehumanistyczne jak straszenie piekłem. Zawsze staram się zachować godność człowieka, dlatego raczej dialoguję, by zyskać akceptację. Duszpasterstwo nie jest wojskiem. Wolę się odwołać do sumienia niż do zewnętrznej dyscypliny.

Zobacz też: Pielgrzymka na Górę świętej Anny

Na Górze św. Anny odpust ku czci jej patronki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska