- Możemy ogłosić powstanie w ramach KOWR specjalnego funduszu - mówił dzisiaj w podtoruńskich Łysomicach, o Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Powstał projekt, który zakłada powołanie takiej jednostki w strukturach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Szef resortu chciałby, żeby KOWR poza nadzorowaniem obrotu ziemią rolną, zajął się też mocnym wsparciem producentów polskiej żywności. - Ona powinna znaleźć uznanie na rynkach światowych, być rozpoznawalna - stwierdził.

Polecamy też: Innowacje w rolnictwie to pieśń przyszłości? Co blokuje postęp na polskiej wsi? [wideo]

Środki na finansowanie funduszu mają pochodzić z różnych źródeł, poza budżetem państwa, również z dochodów KOWR. Tutaj minister wskazał na program mieszkalnictwa w Polsce, który KOWR ma wspierać dostarczając gruntów pod budowę. Pozyskane fundusze mają dalej pozostawać w rolnictwie i wspierać ich działania.

- Przedstawiliśmy do programu mieszkalnictwa około 200 tysięcy ha. Deweloperzy wybiorą działki, trudno teraz oszacować kwotę. Ważne, że będą środki na różne cele, także na Fundusz Innowacji - mówił minister.

Ardanowski chce, aby Fundusz Innowacji zaczął działać od 2019 roku.

- Ma być narzędziem do wspierania powiązań nauki rolniczej z przetwórstwem, z gospodarstwami, zarówno w zakresie nowych technologii, techniki, opracowań satelitarnych, teledetekcji, ale również do wyeksponowania żywności wysokiej jakości, która może być znakiem rozpoznawczym Polski na świecie - wyliczał Ardanowski.

Wizyta w Łysomicach: