„Arkadiusz I Rozrzutny”. Polityczny happening partii Razem, która sprzeciwia się budowie nowego stadionu w Opolu

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na znak sprzeciwu politycy przedstawili pomnik prezydenta Opola - „Arkadiusza I Rozrzutnego”, który ich zdaniem powinien stanąć przed nowym stadionem.
Na znak sprzeciwu politycy przedstawili pomnik prezydenta Opola - „Arkadiusza I Rozrzutnego”, który ich zdaniem powinien stanąć przed nowym stadionem. Mateusz Majnusz
Lewica krytykuje prezydenta Opola i miejskich radnych, którzy jednogłośnie poparli pomysł budowy nowego stadionu w mieście. Zdaniem polityków partii Razem jest to wyraz megalomani, a priorytety włodarzy miasta odbiegają od realnych potrzeb mieszkańców. Na znak sprzeciwu przedstawili projekt pomnika prezydenta Opola - „Arkadiusza I Rozrzutnego”, który ich zdaniem powinien stanąć przed nowym stadionem.

- Jesteśmy zdziwieni decyzją radnych, którzy zgodzili się na zwiększenie nakładów na budowę nowego stadionu piłkarskiego, który ma kosztować ponad 200 mln zł – mówi Jerzy Przystajko z partii Razem. - Opole ma duże potrzeby inwestycyjne, które obecnie dobitnie się ujawniają. Mamy w mieście korki, musimy poprawić komunikację publiczną, zmagamy się z problemem smogu i niskimi wynagrodzeniami pracujących w jednostkach zależnych od miasta. Mamy również głód mieszkaniowy, na który można byłoby zaradzić, gdyby pieniądze publiczne były lepiej wydawane - argumentuje.

W trakcie konferencji wyliczyli, co zamiast stadionu można byłoby zrealizować za 200 mln zł. Zdaniem działaczy, lepszą inwestycją byłaby wymiana wszystkich kopciuchów w mieście, których jest ok. 6 tys.

- Miasto rocznie wymienia 300 nieekologicznych źródeł ciepła, więc takim tempem jeszcze długo nie poradzimy sobie ze smogiem – podkreślała Kamila Jarońska z partii Razem.

Drugim pomysłem był zakup nowego taboru autobusowego. Z wyliczeń działaczy wynika, że można byłoby kupić nawet 50 nowych autobusów MZK.

- Komunikacja w mieście jest na bardzo słabym poziomie. Autobusy odjeżdżają co godzinę, a mieszkańcy niektórych dzielnic są wręcz wykluczeni z komunikacji zbiorowej. Dojechanie do Groszowic autobusem MZK do najłatwiejszych nie należy. Linie nr 5, 13, 17 czy 18 nie dają możliwości, aby w weekend dojechać rano do pracy, a ostatnie wieczorne kursy kończą się w Opolu o 22 – wskazuje Jarońska.

Ratusz: po 20 latach przyszła pora na nowy stadion

W odpowiedzi na konferencję partii Razem opolski ratusz wyjaśnia, że w ostatnich dwudziestu latach Opole zainwestowało w dotychczasowy stadion przy ul. Oleskiej zaledwie 1 milion złotych.

- A tylko w ostatnich sześciu latach na inne inwestycje wydaliśmy 1 miliard 100 milionów - mówi Adam Leszczyński, rzecznik ratusza. - Z tego za 150 mln zł wymieniliśmy tabor autobusowy. Inwestowaliśmy w modernizację i rozbudowę dróg, rozpoczęliśmy wymianę pieców, OTBS wybudował ponad 700 mieszkań oraz 102 mieszkania dla seniorów przy Dambonia, wyremontowaliśmy Opolski Teatr Lalki i Aktora, powstały miejsca aktywizacji obywateli i seniorów i modernizowaliśmy szkoły i budynki służące opolanom. Teraz po 20 latach przyszła pora na budowę stadionu, który także jest potrzebny miastu – przekonuje.

Na koniec wskazuje, że wiele miast w ostatnich latach budowało nowe stadiony: Lubin, Gliwice, Tychy, Bielsko - Biała, Zabrze. A kolejne są na różnych etapach realizacji m.in. w Płocku, Sosnowcu czy Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska