Arkadiusz Michalski oficjalnie wicemistrzem Europy

Arkadiusz Michalski
Arkadiusz Michalski Oliwer Kubus
Sztangista Budowlanych Opole może czuć się już pełnoprawnym wicemistrzem Europy z 2015 roku. Na końcowe wyniki czekał ponad 18 miesięcy.

W kwietniu 2015 roku mistrzostw naszego kontynentu odbyły się w stolicy Gruzji - Tbilisi. Były one popisem dwóch zawodników Budowlanych Opole - Bartłomieja Bonka i Michalskiego. Obaj stanęli na podium w kat. wagowej do 105 kg. Triumfował Bonk z wynikiem 408 kg w dwuboju, a za nim uplasowali się Mołdawianin Adrian Zbirnea i Michalski zaliczając 399 kg. Drugie miejsce zajął Zbirnea, bo był nieco lżejszy od reprezentanta Polski. Michalski zaimponował wówczas wspaniałą szarżą w podrzucie, w którym był najlepszy podnosząc 227 kg.

Już kilka tygodni później okazało się, że Zbirnea podczas zawodów startował na dopingu. To oznaczało, ze srebro przypadnie Michalskiemu. Musiał jednak długo czekać na oficjalne potwierdzenie tego. Zbirnea odwołał się bowiem do międzynarodowego trybunału w Lozannie. Sprawa ciągnęła się bardzo długo, ale tak jak się można było spodziewać została rozstrzygnięta na niekorzyść Mołdawianina. Michalski może już w pełni czuć się srebrnym medalistą, a na 3. miejsce z czwartego został przesunięty Rosjanin Giennadji Muratow.

W tym roku Michalski też zdobył srebro mistrzostw Europy w wadze do 105 kg. Na zawodach w norweskim Forde miał wynik 403 kg - taki sam jak Łotysz Arturs Ples­nieks. Przegrał z nim bo był nieznacznie cięższy. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zajął natomiast 7. lokatę.