Arkadiusz Sz. skazany prawomocnie, straci mandat radnego. Sąd nie ma ulgowej taryfy dla polityka, który jeździł autem bez prawa jazdy

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Arkadiusz Sz. po wyroku sądu straci mandat radnego Opola.
Arkadiusz Sz. po wyroku sądu straci mandat radnego Opola. Archiwum
Sąd Okręgowy w Opolu utrzymał w mocy wyrok skazujący dla byłego polityka Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Sz. za wielokrotne kierowanie samochodem pomimo cofniętych uprawnień. Straci mandat radnego w Opolu.

W listopadzie 2020 roku Sąd Rejonowy w Nysie skazał Arkadiusza Sz. – byłego doradcę wojewody opolskiego i prominentnego polityka PiS - na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby za wielokrotne kierowanie autem w latach 2015 – 2018.

Dopiero w styczniu 2019 roku polityk wpadł przypadkowo w czasie kontroli policjantów z Nysy.

Na rozprawie polityk bronił się jednak, że wtedy kierował wyjątkowo zmuszony losową sytuacją, a do pracy dojeżdża autobusem.

Sąd Okręgowy w piątek (13 sierpnia) potwierdził, że wyrok Sądu Rejonowego w Nysie jest trafny i nie ma powodu do uwzględnienia apelacji.

Obrona zarzucała wyrokowi pierwszej instancji, że zbytnio zaufał zeznaniom byłej żonie Arkadiusza Sz., która potwierdziła, iż wielokrotnie korzystał on z samochodu, pomimo odebranego prawa jazdy. Jeździł właściwie stale swoim autem do pracy w Opolu, na wakacje rodzinne.

Zdaniem obrony była żona i córka są niewiarygodne z powodu konfliktu z oskarżonym.

Sąd w Nysie nie dał wiary pracownikom urzędu (w tym byłemu wojewodzie Adrianowi Czubakowi), którzy gremialnie nigdy nie widzieli Arkadiusza Sz. za kółkiem czy też przyjeżdżającego na parking pod urzędem wojewódzkim, gdzie jako doradca wojewody miał osobne stanowisko do parkowania.

- W ocenie sądu odwoławczego tok rozumowania sądu pierwszej instancji jest jak najbardziej zasadny z uwagi na szczegółową analizę dowodów – mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Artur Grabowski. - Powiązanie zeznań świadków z dowodami z dokumentów, jednoznacznie wskazało, że oskarżony korzystał z samochodu od maja 2015 roku, do czasu ujawnienia przestępstwa w styczniu 2019. W stosunku do oskarżonego brak jest możliwości warunkowego umorzenia postępowania zważywszy na stopień społecznej szkodliwości czynu.

Sąd Okręgowy w Opolu dokonał tylko jednej korekty wyroku w punkcie mówiącym o tym, że Arkadiusz Sz. ma zwrócić prawo jazdy, uzyskane już po całej sprawie. Dzisiejszy wyrok jest prawomocny.

Utrzymanie wyroku oznacza, że Arkadiusz Sz. nie będzie mógł dalej być radnym Opola.

- Osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności nie mogą bowiem piastować takich funkcji - mówi Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Czekamy na pisemne potwierdzenie prawomocności wyroku sądu. Gdy ono wpłynie, komisarz wyborczy rozpocznie procedurę wygaszenia mandatu pana radnego.

Pierwszeństwo do objęcia mandatu po nim będzie miała Krystyna Duda, żona byłego posła PiS Antoniego Dudy (stryja prezydenta RP Andrzeja Dudy), która startując wtedy z drugiego miejsca listy PiS uzyskała drugi wynik pod względem liczby głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska