Artyści z Ołomuńca po raz pierwszy prezentują się w Opolu

GSW w Opolu.
Na wystawie można oglądać prace 16 artystów. To kilka pokoleń ołomunieckiej sceny artystycznej w pigułce.
Na wystawie można oglądać prace 16 artystów. To kilka pokoleń ołomunieckiej sceny artystycznej w pigułce. GSW w Opolu.
W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otwarto wystawę "Ołomuniecki hattrick". To część polsko-czeskiego projektu w ramach którego także opolscy plastycy wystawiają swe dzieła w Ołomuńcu.

Wernisaż wystawy odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, ale prace ołomunieckich artystów można oglądać w trzech opolskich galeriach - GSW, Galerii Pierwsze Piętro ZPAP oraz w BP Atelier.

- Mimo tego, że Opole i Ołomuniec łączy wieloletnie partnerstwo, jeśli chodzi o sztukę plastyczną, nie wiemy o sobie nawzajem zbyt wiele. Prezentację wyboru twórczości ołomunieckich artystów w trzech opolskich galeriach traktujemy więc jako przełomowe posunięcie w nawiązywaniu relacji pomiędzy opolskimi i ołomunieckimi artystami. Mamy bowiem nadzieję, że podjęty dialog może być dla obu stron w przyszłości podniecający i inspirujący na wielu płaszczyznach - uważa Ladislav Daněk z Ołomuńca, jeden z kuratorów wystawy.

W stutysięcznym Ołomuńcu działa 250 artystów, z których 140 zrzeszają dwa stowarzyszenia: Unia Artystów Plastyków Regionu Ołomunieckiego prowadząca Galerię G oraz Stowarzyszenie Ołomunieckich Artystów Plastyków prowadzące Galerię Caesar. Te dwie grupy są siłą napędową życia artystycznego w całym regionie i mają zasadniczy wpływ na rozwój tamtejszej sceny plastycznej.

Opolanie mają okazję poznać twórczość szesnastu artystów. Ze względu na cel wystawy - jest to pierwsza prezentacja ołomunieckich artystów w Opolu - trzeba było przedstawić jak najszersze spektrum poglądów w ramach współczesnej ołomunieckiej sceny plastycznej. Każdy z autorów na wystawie reprezentuje pewien kierunek lub tendencję, która ma w ołomunieckim środowisku szerszy rezonans.

- Wybierając poszczególne postacie pamiętaliśmy również o tym, żeby wystawa, chociaż znajduje się w trzech różnych pomieszczeniach, działała jako jedna luźno skomponowana całość i przedstawiła w pigułce kilka pokoleń tutejszej sceny artystycznej - podkreśla Ladislav Daněk. - Najbardziej typową cechą całej ołomunieckiej sceny artystycznej jest skłonność do stylizacji retro, podsycana zarazem trudno pojętą nostalgią za czymś, co przeminęło dawno temu.

Wystawa Czechów to część projektu Opole-Ołomuniec, w ramach którego opolscy artyści do końca lipca pokazują swoje prace w trzech galeriach Ołomuńca - w każdej po trzech autorów, stąd nazwa 3PO3.

"Ołomuniecki hattrick" w Opolu można oglądać do 12 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska