Atak terrorystyczny na wakacjach? Ubezpieczyciele uwzględniają go w polisach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Archiwum piu
Z Marcinem Tarczyńskim, analitykiem Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Zbliża się sezon wakacyjny. Czy warto na czas wyjazdu zagranicznego wykupić dodatkowe ubezpieczenie, skoro w krajach unijnych możemy skorzystać z karty EKUZ?

Karta EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa należącego do UE. Jeśli więc oni muszą dopłacać do jakiegoś świadczenia, to Polak korzystający z niego na miejscu także. Na przykład niemal zawsze koszty akcji ratowniczej w górach za granicą turysta z Polski bez ubezpieczenia płaci z własnej kieszeni. Generalnie obowiązuje zasada, że im dalej od Polski, tym koszty świadczeń medycznych są wyższe. Na przykład leczenie jest bardzo kosztowne w USA, ale pamiętam przypadek sprzed trzech lat z Bali, gdzie Polka doznała urazu kręgosłupa. Transport lotniczy plus zapewnienie opieki na miejscu kosztowały kilkadziesiąt tysięcy euro! Dlatego niektóre polisy gwarantują sumę ubezpieczenia nawet wyższą niż 100 tysięcy euro.

Na co zwracać uwagę przy wyborze takiej polisy i ile ona kosztuje?

Jaka jest suma ubezpieczenia, co ono obejmuje. Tańsze wersje zaczynają się od kilkudziesięciu złotych od osoby. Cena zależy od długości trwania okresu ubezpieczenia i wysokości sum, które gwarantuje ubezpieczyciel. Jeśli więc na przykład zabieramy ze sobą drogi sprzęt, to lepiej uwzględnić w polisie rzeczywistą jego wartość na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Jeśli jesteśmy chorzy przewlekle na przykład na cukrzycę czy nadciśnienie, warto dopłacić nieco więcej, by mieć pewność, że w sytuacji, gdy zajdzie konieczność skorzystania z pomocy medycznej związanej z tą chorobą, to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia. Niektóre ubezpieczenia obejmują też sytuacje takie, gdy komuś coś zniszczymy lub ulegnie on z naszej winy wypadkowi. Polisy na wakacje można kupić u agentów, bezpośrednio w firmach ubezpieczeniowych np. przez Internet. Ich koszty i zakresy można wcześniej porównać, by wybrać najlepszą dla nas. Co ciekawe, coraz więcej ofert objętych jest ochroną z tytułu poszkodowania w zamachu terrorystycznym, o czym jeszcze kilka lat temu nie było mowy.

Co zrobić, gdy z wykupioną polisą, musimy skorzystać z lekarza za granicą?

Należy zabrać ze sobą numer polisy i zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela, która najczęściej zaproponuje nam dwa rozwiązania. Jedno to kontakt z najbliższą placówką medyczna, z którą ma podpisany kontrakt i wówczas odbywa się to bezgotówkowo, tzn. placówka rozlicza się z polskim ubezpieczycielem. Jeśli ta opcja nam nie odpowiada, należy to zgłosić na infolinię i po uzyskaniu zgody możemy skorzystać z dowolnej placówki, ale wówczas pokrywamy na miejscu koszty leczenia, zabieramy pokwitowania i rozliczamy się z tego w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska