Autorskie spotkanie z o. Grzegorzem Kramerem w WBP w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W ramach akcji "Zaczytane Opolskie" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się w czwartek spotkanie autorskie z o. Grzegorzem Kramerem - jezuitą, blogerem i felietonistą.
W ramach akcji "Zaczytane Opolskie" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się w czwartek spotkanie autorskie z o. Grzegorzem Kramerem - jezuitą, blogerem i felietonistą. Iwona Kłopocka
W ramach akcji "Zaczytane Opolskie" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się w czwartek spotkanie autorskie z o. Grzegorzem Kramerem - jezuitą, blogerem i felietonistą. Tematem była książka "#WRZENIE. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł", napisana wspólnie z Karoliną Korwin-Piotrowską.

Książka ukazała się w połowie października i promowana jest hasłem: "Takim językiem o takich rzeczach w naszym kraju nikt jeszcze z księdzem nie rozmawiał".

Kontrowersyjna dziennikarka i popularny jezuita to z założenia wybuchowa mieszanka charakterów. Taki jest też wybór tematów - autorzy rozmawiają m.in. o tym, skąd w nas tyle hejtu, dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii, czy z księdzem da się normalnie pogadać, czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa, czy pożera nas chory nacjonalizm i niechęć do innych i - przede wszystkim - dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?

- Wydawnictwo, które książkę zamówiło, powiedziało, że mamy rozmawiać o życiu. Na początku uważałem, że nic z tego pomysłu nie wyjdzie. Spotkamy się, więc wyjdę z tego z honorem, ale publikacji nie będzie. Karolina Korwin-Piotrowska miała podobne obawy. Założenie było takie, że nie będziemy się kopać. Rozmowy bywały bardzo trudne i ostre. Czasem Karolina krzyczała na mnie, gdy włączało mi się "mówienie po księdzowemu". Jestem w tych rozmowach szczery. Przyjąłem założenie, że rozmawiamy tak, by potem niczego nie wycinać. I to się udało - mówił o. Grzegorz Kramer.

W książce poruszane są różne tematy. Jest w niej o pustych kościołach, seksie, miłości, LGBT, o ekologii.

- Najtrudniejsze były rozmowy o wierze, bo dotykały spraw bardzo osobistych. Ciężko rozmawiało się też o pedofilii w Kościele. To było zaraz po projekcji filmu Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Rozmawialiśmy cztery godziny, ostro, w emocjach. Okazało się, że nic z tego się nie nagrało. Po tygodniu powtórzyliśmy spotkanie i wtedy emocji było już mniej. Ale wciąż było trudno, bo kiedy ktoś pyta o zło w twoim Kościele, który bardzo kochasz, a ty nie wiesz, co powiedzieć, to jest trudne - wyznał o. Grzegorz Kramer.

Książka z założenie miała być lekturą dla wszystkich.

- Teraz już wiem, że ludzie wierzący nie znajdą w niej niczego, czego by wcześniej nie wiedzieli. Oni mogą poczuć niedosyt. Natomiast niewierzący, czy raczej poszukujący lub obrażeni na Kościół, znajdą w niej przesłanie, że warto w negatywnych uczuciach zrobić parę kroków wstecz i poszukać kogoś, z kim można porozmawiać - szczerze, bez wydłubywania sobie oczu. Rozmawiać o tym, co boli i co można z tym konstruktywnie zrobić. Myślę, że ta książka dla poszukujących może być inspirująca, bo my z Karoliną pokazaliśmy, że ludzie pochodzący z różnych światów mogą ze sobą rozmawiać - przekonywał opolski jezuita.

Grzegorz Kramer SJ jest przełożonym jezuickiej wspólnoty w Opolu i proboszczem Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Twierdzi, że Bóg jest dobry i da się za to zabić. Kocha jazdę na rowerze i nosi kolorowe skarpetki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska