Awantura o komendanta straży miejskiej w Oleśnie

Mirosław Dragon
Jakim wynikiem i kiedy zakończy się awantura o komendanta oleskiej straży miejskiej?
Jakim wynikiem i kiedy zakończy się awantura o komendanta oleskiej straży miejskiej? fot. Mirosław Dragon
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ogromne emocje na sesji rady miejskiej wzbudziła osoba nowego szefa straży miejskiej Krzysztofa Latochy.

Radny Klaudiusz Małek stwierdził, że Latocha nie ma prawa kierować strażą miejską.
- Dopiero teraz uczestniczy w szkoleniu na strażników gminnych, na jakiej więc podstawie wykonuje czynności procesowe, skoro nie ma uprawnień? - pytał Małek. - Pytam też, czy nowy komendant ma wymaganą przez ustawę pozytywną opinię komendanta wojewódzkiego policji?

- Nikt z oleskiego urzędu nie zwracał się do nas po opinię - mówi Maciej Milewski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Opolu. - Ale burmistrz Olesna nie ma obowiązku się zwracać, jeśli jest to p.o. komendanta, czyli osoba, której tymczasowo powierzono obowiązki.

Krzysztof Latocha jest zaś póki co właśnie p.o. komendanta straży miejskiej w Oleśnie i aktualnie robi kurs podstawowy dla strażników miejskich.

- Takie szkolenie kosztuje 2300 zł, dlaczego gmina finansuje je z własnego budżetu? - pytał Klaudiusz Małek. - Proponuję, żeby te pieniądze przeznaczyć raczej na pomoc dla Antosi.
Przypomnijmy, że Antosia to córka sprzedawcy telefonów komórkowych z Olesna Michała Kowalczyka, która za miesiąc urodzi się z poważną wadą serca i której życie może uratować tylko kosztowna operacja w Niemczech.
- Szkolenia wszystkich strażników finansuje gmina, to nasz obowiązek - odpowiadał burmistrz Sylwester Lewicki. - Jako gmina pomogliśmy młodzieży w zorganizowaniu koncertu charytatywnego "Olesno Antosi". Trzeba pomagać, ale z pieniędzy prywatnych, a nie podatników.

- Gmina nie jest krową dojną, a komendanta powinno się powoływać spośród mieszkańców naszej gminy, a nie spod Wielunia - mówił zdenerwowany Małek.

- Nie budźmy nacjonalizmów! - protestował radny Kazimierz Konieczko. - Potrzebujemy fachowców, nieważne: nasz czy nie nasz.

- Ale skoro nie ma kwalifikacji, to jest fachowcem? - pytał Klaudiusz Małek.

Krzysztof Latocha ma 27 lat. Ukończył technikum mechaniczne w Wieluniu, historię na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowe studia na kierunku Administracja publiczna w Polsce i Unii Europejskiej.

Burmistrz Lewicki na oficjalnej stronie internetowej gminy tak wyjaśniał okoliczności jego zatrudnienia:
"Ogłoszony 18 kwietnia 2008 roku nabór na stanowisko komendanta straży miejskiej nie został rozstrzygnięty, ponieważ oferty, które wpłynęły do urzędu nie spełniały wymogów formalnych. Sprawa zatrudnienia następcy, była bardzo pilna i wymagała szybkiego załatwienia, bowiem dotychczasowy komendant odchodził na emeryturę w miesiącu wrześniu Podejmowane starania w tym kierunku zaowocowały znalezieniem właściwego kandydata, który spełniał warunki i mógł zgodnie z prawem (jako pracownik korpusu służby cywilnej) być przyjęty do pracy bez ogłaszania ponownego naboru, z czego skorzystano" - napisał Sylwester Lewicki.

- Został przyjęty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - mówi oleski burmistrz. - Radny Małek załatwia zaś prywatne sprawy na forum rady. Prawdą jest, że fotoradar zarejestrował jego samochód i przekroczenie prędkości. Po dokonaniu czynności wyjaśniających sprawa została przekazana do sądu.

- To nieprawda, że uprawiam prywatę, wręcz przeciwnie - odpiera Klaudiusz Małek. - Dopiero wtedy, kiedy zacząłem sprawdzać legalność zatrudnienia komendanta, przyjechał do mnie strażnik i wręczył wezwanie z 1-dniowym terminem. Sprawa zaś pochodzi z lutego i była rozpatrywana jeszcze przez poprzedniego komendanta. To dziwne, dlaczego dopiero teraz straż zajęła się nagle tym wykroczeniem drogowym.

Radny Małek zapowiada, że sprawę zatrudnienia szefa strażników miejskich z Olesna będzie wyjaśniał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Dzwoniłem już do ekspertów z ministerstwa i potwierdzono mi, że bez kursu podstawowego nie można pełnić funkcji komendanta - twierdzi Małek. - Zwrócę się jednak jeszcze raz do resortu o potwierdzenie tego na piśmie.

Sam Krzysztof Latocha nie chce na razie komentować sprawy.
- Jestem ciągle w delegacji, nie znam tematu, za dwa tygodnie będę w z powrotem urzędzie, wtedy udzielę wszelkich informacji - mówi p.o. komendanta straży miejskiej w Oleśnie.

Wideo

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
futrzany
holubiczko
f
futrzany
www
o
obiektywny
Szanowny Mieszakńcu ul. Arnsberskiej: ta ulica chyba jest w planie remontowym Miasata i Gminy Olesno. Tylko trochę cierpliwości. Spójrzmy jak pięknie teraz są remontowane ulice w naszym mieście np. Dębowa, Jaworowa. Wszystkich nie można wyremontować odrazu. Pozdrawiam
G
Gość
Tak? To o czym pogadamy? O asfalcie na ulicy arnsberskiej, o który mieszkańcy proszą się od nie wiadomo kiedy?? Czy o obwodnicy?
o
obiektywny
Zostawcie już sprawę nowego Komendanta i podległej mu Straży Miejskiej. Są przecież ważniejsze sprawy w Oleśnie o których można prowadzić dyskuty....
H
HK
W dniu 04.11.2008 o 18:37, Gość napisał:

Najpierw zostań strażnikiem i zakosztuj tego chleba a poźniej krytykuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z boku każdy jest mądry!!!!!!!!!!1Nie muszę zostać Strażnikiem Miejskim, żeby nauczyć się savoir vivre, czuprzejmości, życzliwości i pomocy ludziom, którym popsuł się na drodze samochód. Po za tym z moim wykształceniem musiałbym zostać jak p. Latocha - komendantem
o
obiektywny
Proszę nie obrażać pracowników magistratu!!! Tylko spokojnie sprawy oceniać i wyciągać wnioski.
B
Bartek
A co ciebie obchodzi jak parkują w dni targowe? Ja problemu nie zauważam bo siedze w pracy, a ty chyba jakiś urzędas jesteś że masz czas łazić po mieście i sprawdzać kto gdzie parkuje!!!
o
obiektywny
jeszcze raz powtarzam dajmy młodym i zdilnym szansę!!!! Zobaczymy jaki już niebawem będzię porządek w Oleśnie np. dni targowe wt i pt jak parkują kierowcy????
z
zenith
Jak on ma 27 lat, to już ma sporo, pewnie ma duże doświadczenie, także życiowe. O ile musi być Straż Miejska-aby otwierać dzrwi burmistrzowi- to funkcę taką powinien pełnić jakiś b.policjant,strażnik graniczny,pracownik urzędu skarbowego i.t.p.
I
IWAN
W dniu 04.11.2008 o 16:34, obiektywny napisał:

Przypominam, że straż miejska jest właśnie po to aby pilnować porządku w naszej Gminie! Taka jej rola... Pomyślmy sobie co by się działo na mieście gdyby nie było tej służby.SODOMA I GOMORA!!!... SODOMA I GOMORA!!!
b
biały
W dniu 05.11.2008 o 14:36, Gość, hycel, Piotr itd napisał:

Czytając wszystkie wpisy odnosze wrazenie, ze pisane są przez 1 może 2 osoby.... Jak łatwo pisze się pod tymczasowym nikiem. Pozdrawiam Cie pisarzu, cienki pisarzu!Normalnie murzyn
T
TEDOBE
Popieram:

ZLIKWIDOWAĆ, komu oni potrzebni od 8 do 15 skoro nawet i wtedy pijaczki bez problemu żłopią na samym Rynku..
G
Gość, hycel, Piotr itd
Czytając wszystkie wpisy odnosze wrazenie, ze pisane są przez 1 może 2 osoby.... Jak łatwo pisze się pod tymczasowym nikiem. Pozdrawiam Cie pisarzu, cienki pisarzu!
~loko~
W dniu 05.11.2008 o 11:04, F6E112 napisał:

Co to za samowolka w GMINIE OLESNO???Radni " cichacze" głosu nie macie???boicie się??? czego???Popieram radnego Klaudiusza Małka.Chyba cię pogięło z takim tekstem!!
Dodaj ogłoszenie