Budynek dyskoteki w Starych Budkowicach powstał blisko 20 lat temu. Jest częściowo dwukondygnacyjny, dzięki czemu jego powierzchnia użytkowa to blisko 2600 metrów kwadratowych. Wewnątrz było kilka sal. Główna sala klubowa oraz sala VIP mieściły się na parterze. Na górnym poziomie ulokowane były jeszcze dwie sale: dance i chillout.
Dyskoteka Azteka działała tam przez kilkanaście lat. Lokal słynął z szumnych imprez i tego, że praktycznie co weekend przyjeżdżały tam tłumy miłośników rozrywki. Wśród nich byli nie tylko ludzie z Opola, ale i innych większych miast regionu, jak Kluczbork, Namysłów czy Brzeg. Imprezowiczów dowoziły nawet specjalne autokary, zabierające ich z szeregu miast i miejscowości.
Azteka działała do listopada 2012 roku. Kilka miesięcy później dyskoteka wróciła, ale już jako nowy klub - Limonka. Limonka przetrwała do połowy 2014 roku. Od tego czasu budynek stoi pusty.
Obecnie jego wnętrze nosi ślady działalności wandali. Część armatury w łazienkach jest zniszczona, uszkodzone są też strefy barowe. Ale mimo to można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Na wieszakach są numerki. Za ladami barów nadal są naczynia. Sejf przy kasach stoi otworem.
W miniony weekend Azteka ożyła jednak na jeden dzień. Stało się to za sprawą imprezy "Back to Azteka", zorganizowanej w namiocie rozstawionym na parkingu przy budynku dyskoteki.
Na początku 2019 roku budynek dyskoteki wraz z działką o powierzchni blisko 8 hektarów wystawiono na sprzedaż za około 2 mln zł. Najwyraźniej nie znaleziono jednak chętnych, bowiem obecnie kompleks można kupić za niecały milion złotych.
Właściciel jest gotów oddać budynek po dyskotekach Azteka i Limonka za darmo. Trzeba "tylko" kupić działkę, na której stoi obiekt. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że dyskoteka nadal mogłaby tam działać, acz możliwy jest też inny profil działalności gospodarczej. Możliwa jest adaptacja na konstrukcję przemysłowo-usługową.
Lubisz archiwalne zdjęcia?
Zobacz inne historyczne galerie
- Losy zajazdu Niedźwiednik w Opolu. Co się z nim dzieje?
- Fabryka obuwia w Otmęcie. Tak wytwarzano buty pół wieku temu
- Wakacje nad jeziorami w Turawie i Otmuchowie w PRL-u
- Wielki opolski przemysł w latach 70. Jak wyglądał?
- W miejscu PZU stał hotel. Przetrwał wojnę, nie przetrwał PRL
- Takiego Opola już nie ma. Jak zmieniło się miasto?
Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi