Babski comber pod ochronę! Na Opolszczyźnie powołano Towarzystwo Combrowe, mające chronić tradycyjne imprezy

Marcin Żukowski
Organizatorki babskich combrów powołały Towarzystwo Combrowe
Organizatorki babskich combrów powołały Towarzystwo Combrowe Archiwum prywatne
Powstało Towarzystwo Combrowe skupiające organizatorki babskich combrów na Śląsku Opolskim. Ma chronić starą tradycję karnawałową.

Spis treści

W poniedziałek (9 stycznia) w Małym Góreckim Muzeum w Górkach organizatorki babskich combrów powołały do życia Towarzystwo Combrowe.

Spotkanie zwołano z inicjatywy opolskiego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które koordynuje w województwie opolskim kwestie związane z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Po co powstało Towarzystwo Combrowe

- Celem powołanego towarzystwa jest stanie na straży tego wyjątkowego zwyczaju, który w 2020 roku wpisano na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dodatkową funkcją jest organizacja i koordynacja wszelkich działań zmierzających do jego ochrony, skomunikowania różnych grup depozytariuszy oraz w przyszłości utworzenia ośrodka tworzącego archiwum społeczne tej barwnej tradycji – informuje dr Joanna Banik z opolskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W spotkaniu udział wzięły organizatorki babskich combrów w Opolu, Opolu-Sławicach, Opolu-Wróblinie, Górkach, Biedaczu, Dobrzeniu Wielkim, Popielowie i Kup. Akces do Towarzystwa Combrowego zgłosiły również depozytariuszki z Tułowic i Górażdży.

- Lista sygnatariuszy jest oczywiście otwarta i będziemy zapraszać przedstawicielki kolejnych miejscowości, w których organizowane są babskie combry. Póki co, utworzymy grupę w mediach społecznościowych, a aktualności będziemy komunikować przez stronę Fundacji „Dla Dziedzictwa”, która przygarnie Towarzystwo Combrowe, dopóki nie powstania osobna witryna internetowa organizacji – informuje Anna Stawiarska, przewodnicząca nowo powstałej organizacji nieformalnej.

Co to jest babski comber

Comber to wywodząca się ze średniowiecza ludowa zabawa zapustna, która dawniej odbywała się w różnych regionach Polski. Zwyczaj trafił na ziemię polskie za sprawą osadników niemieckich. W wielu miejscach zabawa odbywała się w tłusty czwartek.

Zachowały się obszerne opisy zwyczaju obchodzonego w Krakowie, gdzie na Rynku przekupki urządzały zabawę z pijatyką i tańcami.

Na Śląsku opolskim nadal żywa jest tradycja spotkań w kobiecym gronie organizowanych w czasie karnawału.

Babski comber w Warmątowicach 2022. Zobacz, w jakich strojach bawiły się panie.

Babski comber w Warmątowicach 2022. Panie szalały na parkiec...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska