"Badaj się i bądź pewna". W Opolu ruszyła kampania przeciw rakowi piersi

Archiwum
Najskuteczniejszym badaniem jest mammografia. Jeśli kobieta wykonuje ją regularnie, to umożliwia wykrycie guza, gdy ma on dopiero wielkość ziarnka pieprzu.
Najskuteczniejszym badaniem jest mammografia. Jeśli kobieta wykonuje ją regularnie, to umożliwia wykrycie guza, gdy ma on dopiero wielkość ziarnka pieprzu. Archiwum
Jej głównym przesłaniem jest zachęcenie Opolanek do regularnego badania piersi, wykonywania mammografii, usg i do samobadania. Chodzi o uświadomienie kobietom, że choć rak piersi jest niezwykle groźnym przeciwnikiem, to jednak można go pokonać.

Kalendarz kampanii

Bezpłatne projekcje filmu dokumentalnego "Piękne i bestia", połączone z prelekcją lekarza onkologa z Opolskiego Centrum Onkologii, odbędą się również:

3 grudnia - Strzelce Op., Powiatowe Centrum Kultury, godz. 17
9 grudnia - Kędzierzyn-Koźle, kino Chemik, godz. 17
11 grudnia - Kluczbork, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego, godz. 17
16 grudnia - Opole, Kampus Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej (gdzie nastąpi podsumowanie kampanii) - godz. 17

Gdzie na Opolszczyźnie można wykonać bezpłatnie badanie mammograficzne:

Opole - Opolskie Centrum Onkologii, ul. Katowicka 66
Opole - Pracownia Mammograficzna, ul. Budowlanych 4
Nysa - NZOZ Nyski Ośrodek Onkologii “Onkovit", ul. Rodziewiczówny 34
Strzelce Op. - ZOZ, ul. Opolska 36 A
Olesno, ZOZ, ul. Klonowa 1
Kędzierzyn-Koźle, SPZOZ, ul. 24 Kwietnia 7
Kluczbork - NZOZ Diagnostyka Obrazowa, ul. Skłodowskiej-Curie 23

Inauguracja kampanii odbyła się dziś w opolskim kinie Helios. Przyszło ponad 200 pań, ale nie zabrakło też mężczyzn. Wszyscy obejrzeli, obsypany nagrodami, kanadyjski film dokumentalny "Piękne i bestia". To historia dziewięciu kobiet, które dowiedziały się, że mają raka piersi i postanowiły wytoczyć mu walkę. Zdecydowały się też publicznie opowiedzieć o swoim cierpieniu, lękach i nadziei na wyzdrowienie. reżyserem filmu jest Liliana Komorowska, polska aktorka od lat mieszkająca za granicą.

- Mam nadzieję, że nasza kampania, jak i ten niezwykły, wywołujący duże wzruszenie dokument, zachęci Opolanki do profilaktyki - mówił Roman Kolek, wicemarszałek województwa. - A te, które o niej pamiętają, zachęci do jej kontynuowania. Pieniędzy na takie badania na pewno nie zabraknie.

Prelekcję na temat czynników sprzyjających wystąpieniu raka piersi i znaczenia badań profilaktycznych wygłosiła Barbara Radecka, lekarz onkolog z Opolskiego Centrum Onkologii.

- Najskuteczniejszym badaniem jest mammografia. Jeśli kobieta wykonuje ją regularnie, to umożliwia wykrycie guza, gdy ma on dopiero wielkość ziarnka pieprzu. To daje prawie 100-procentową szansę na skuteczne leczenie. Niestety, nadal jednak większość kobiet przychodzi do nas dopiero wtedy, kiedy guz osiąga już wielkość mandarynki.

Podczas 1,5-godzinnej projekcji na sali panowała absolutna cisza. Widzowie towarzyszyli bohaterkom w chwili, gdy te usłyszały okrutną diagnozę, w trakcie operacji, czy chemioterapii i w późniejszych losach. One nie wstydzą się pokazać blizn po amputacji piersi, zdjąć peruki, gdy wypadły im włosy. Walczą z rakiem, ale chcą zachować kobiecość. Są piękne, mądre, wytrwałe.

- To był mocny i emocjonalny film - powiedziała nam po seansie Emilia Walewska, opolanka, która 2 lata temu przeszła w Opolskim Centrum Onkologii amputację lewej piersi. - Ja też tego nigdy nie ukrywałam, było mi lżej po operacji, kiedy o tym mówiłam. Na film przyszłam, żeby spojrzeć na swoją chorobę z dystansu. Nie spodziewałam się jednak, że to będzie dla mnie tak duże przeżycie, ale nie żałuję. Dla kobiet, które nigdy nie miały raka piersi, nie przeszły tego, co ja, ten film powinien być mocnym uderzeniem. Przemówić do nich, żeby badały piersi, jeśli dotąd tego unikały.

Kobiety w wieku 50-69 lat, które są najbardziej narażone na zachorowanie na raka piersi, mogą raz na 2 lata zrobić mammografię za darmo. Statystyki sa jednak zatrważające.

- Na badania zgłasza się ledwie 42 proc. uprawnionych Opolanek, a powinno co najmniej 75 proc. - zaznaczył dr Wojciech Redelbach, dyrektor OCO. - W minionym roku na ponad 134 tys. zaproszonych przez nas kobiet, zgłosiło się niewiele ponad 58 tys.

Organizatorem kampanii "Badaj się i bądź pewna" jest samorząd województwa opolskiego przy współpracy z Opolskim Centrum Onkologii i NFZ-tem, a partnerem - kino Helios. Trzy seanse "Pięknych i bestii" wykupił burmistrz Gogolina, co - jak podkreślił wicemarszałek Kolek - zasługuje na pochwałę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska