Badania socjologiczne. 60 proc. z nas pozytywnie oceniło zmianę w ich życiu spowodowaną pandemią koronawirusa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Mgr Sławomir Kania prowadzi badania naukowe na pograniczu pedagogiki społecznej, resocjalizacji i pracy socjalnej. Specjalizuje się w badaniach m.in. z zakresu zachowań prospołecznych czy diagnozy problemów społecznych.
Mgr Sławomir Kania prowadzi badania naukowe na pograniczu pedagogiki społecznej, resocjalizacji i pracy socjalnej. Specjalizuje się w badaniach m.in. z zakresu zachowań prospołecznych czy diagnozy problemów społecznych. archiwum prywatne
Takie wstępne wyniki wpływu izolacji z powodu koronawirusa płyną z badania prowadzonego przez mgr Sławomira Kanię z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.

Pomysł na przeprowadzenie takiego badania wziął się z obserwacji życia codziennego i lektury literatury zagranicznej, w której podawano wiele hipotez związanych z oddziaływaniem epidemii koronawirusa i wynikającej z tego izolacji na nasze życie - opowiada Sławomir Kania z Katedry Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w badaniach z zakresu zachowań prospołecznych i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, diagnozy problemów społecznych oraz efektywności profilaktyki społecznej.

- Jedna z nich dotyczyła masowego doświadczenia poczucia krzywdy rozumianej jako trauma. Postanowiłem sprawdzić, czy takie poczucie mają izolowani Opolanie i Polacy, przeprowadzając internetową ankietę - dodaje.

Ankietowani w sześciostopniowej skali odnosili się do stwierdzeń typu: „Jestem na bieżąco z informacjami dotyczącymi pandemii w mediach. Wprowadzone ograniczenia są dla mnie dotkliwe. Stosuję się do wprowadzonych środków ostrożności. Doświadczam lęku myśląc o przyszłości. Przestałem(łam) mieć zaufanie do siebie. Mam większe problemy w kontaktach z innymi. Nie lubię kontaktować się z innymi drogą internetową. Lubię podejmować dyskusje na forach i komentować różne treści”.

- Wyniki po pierwszym etapie pokazały, że ok. 40 proc. respondentów uznało doświadczenia wynikające z pandemii i związanych z tym restrykcji za negatywne, ale ok. 60 proc. oceniło tę zmianę pozytywnie - wskazuje Sławomir Kania.

- Nie można więc powiedzieć, że to doświadczenie traumatyczne, dla większości skutkować będzie trwałymi negatywnymi następstwami psychspołecznymi. Osoby, które dobrze radzą sobie z internetowymi narzędziami, czego można było się spodziewać, przeżyły pierwszy etap epidemii lepiej niż pozostali. To dowód na to, że - w warunkach ekstremalnego stresu - Internet może służyć pozytywnej adaptacji. Jednak wraz ze śledzeniem kolejnych informacji w mediach wzrastało prawdopodobieństwo przyjęcia negatywnego nastawienia - kontynuuje Sławomir Kania.

Badanie pokazało też, że zdecydowana większość ankietowanych dotkliwie odczuła skutki obostrzeń, ale też stosowała się do środków ostrożności i irytowała się zachowaniem osób łamiących zakazy.

O badaniu
Ankieta była udostępniana za pomocą e-maili i Facebooka przez znajomych badacza i znajomych znajomych. W pierwszym, podsumowanym właśnie etapie, wypełniło ją 287 osób w wieku od 14 do 76 lat. 85 proc. ankietowanych to były kobiety, 14,3 proc. - mężczyźni, pozostali to dzieci.

Odpowiedzi udzielali, zaznaczając na sześciostopniowej skali (gdzie 1 - oznaczało „zdecydowanie nie”, a 6 - „zdecydowanie tak”) ocenę sytuacji.

Pierwszy etap badań (prowadzony od 23 kwietnia) dotyczył oceny okresu wprowadzania kolejnych rządowych restrykcji z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii do momentu ich rozluźniania. Badanie będzie kontynuowane do czasu zniesienia restrykcji.

Od 11 maja ankieta ma być dostępna na stronie Katedry Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej UO.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska