Badania socjologiczne Mniejszości Niemieckiej. Co członkowie MN mówią o sobie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nową publikację prezentują przewodniczący zarządu TSKN Rafał Bartek, jego zastępczyni Zuzanna Donath-Kasiura oraz członkini zarządu TSKN i rzecznik Towarzystwa Joanna Hasa.
Nową publikację prezentują przewodniczący zarządu TSKN Rafał Bartek, jego zastępczyni Zuzanna Donath-Kasiura oraz członkini zarządu TSKN i rzecznik Towarzystwa Joanna Hasa. TSKN
TSKN na Śląsku Opolskim wydał publikację zawierającą wyniki przeprowadzonych badań socjologicznych wśród członków Mniejszości Niemieckiej województwa opolskiego. Książkę wydano w ramach kampanii „Mniejszość niemiecka ma wartość”.

Badania wśród członków TSKN przeprowadzili w roku 2019 dr Magdalena Lemańczyk z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Mariusz Baranowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Efektem przeprowadzonych badań był raport, na podstawie którego powstała publikacja „Mniejszość Niemiecka w województwie opolskim jako wartość dodana”.

Przedstawiane w publikacji badania stanowią aktualną diagnozę stanu tożsamości ludzi posiadających niemieckie korzenie. Jest to skomplikowane i wielowymiarowe zagadnienie, stąd też istotna jest wiedza na temat ich świadomości, postrzegania aktywności organizacji mniejszości niemieckiej i własnego w nich udziału, sukcesów i barier, dumy grupowej itp.

- Tego rodzaju badania i analizy stanowią dla nas niezmiernie istotną informację odnośnie tego, w jaki sposób ukierunkowywać nasze działania w przyszłości, i w końcu, na jakie aspekty zwracać uwagę rządom Polski i Niemiec, jak również innych instytucji krajowych i europejskich w kontekście konstytucyjnego prawa do zachowania i pielęgnowania własnej tożsamości narodowej - mówi Rafał Bartek - przewodniczący zarządu TSKN.

- Wyniki badania podkreślają ponadto ważny aspekt funkcjonowania mniejszości niemieckiej
w regionie, w którym Niemcy od pokoleń mieszkają i w którego rozwój się angażują – dodaje przewodniczący TSKN. - Doświadczenia europejskie pokazują, że mniejszość, jej język, kultura mogą być postrzegane jako wyróżnik, jako motor napędowy gospodarki danego regionu, jak i mogą być traktowane jako zagrożenie. Jak to jest w województwie opolskim i jak będzie za kilka czy kilkanaście lat, zależy w głównej mierze od nas samych. Znajomość kultury niemieckiej, języka i tradycji regionu jest nam dana raz na zawsze. Aby te wartości przetrwały, trzeba o nie ciągle na nowo zabiegać i podejmować stale codzienny wysiłek.

Publikacja wydana została przez wydawnictwo Książka i Prasa na zlecenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w ilości 500 egzemplarzy. Dla zainteresowanych publikacja dostępna jest w siedzibie TSKN.

W dniach 9-10 grudnia TSKN na Śląsku Opolskim organizuje konferencję online pt. „Mniejszość niemiecka w Polsce: teraźniejszość i perspektywy przyszłości”. Podczas pierwszego dnia konferencji w godzinach 18.00-20.00 autorzy wyżej wspomnianej publikacji opowiedzą o przeprowadzonych badaniach, ponadto przedstawione zostaną nowe inicjatywy realizowane przez organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce. W drugim dniu, również w godzinach 18.00-20.00 TSKN zaprasza na dyskusję z udziałem naukowców, którzy oprócz przybliżenia charakterystyki MN w Polsce podyskutują nad przyszłością i perspektywami dla tej społeczności. Wydarzenie będzie na żywo transmitowane na facebooku Mniejszość Niemiecka w Opolu / Deutsche Minderheit in Oppeln oraz na kanale YouTube TSKN SKGD.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska