Badminton. Medalowe żniwo reprezentantów Opolszczyzny

Redakcja
Kordian Kobylnik (1. miejscu) wracał z Katowic z dwoma złotymi medalami. Bartosz Gałązka (2. miejsce) wywalczył srebro i złoto. Archiwum klubowe
W Katowicach został rozegrany Grand Prix Polski - jeden z największych turniejów badmintona tego sezonu w kategorii Junior, Junior Młodszy, Młodzik, Młodzik Młodszy. Na 14 kortach rywalizowało aż 395 zawodników, którzy w sumie rozegrali 838 pojedynków.

Na starcie stanęło kilkunastu reprezentantów klubów z Opolszczyzny: Technika Głubczyce, Benincy UKS Feniks Kędzierzyn-Koźle, MMKS-u Kędzierzyn-Koźle i MKS-u Strzelce Opolskie, którzy w niektórych kategoriach odgrywali główne role. Tradycyjnie sporym dorobkiem medalowym mogą pochwalić się gracze z Technika i Benincy.

Najlepiej spisali się juniorzy młodsi (do lat 17), którzy zdominowali dwie konkurencje. W grze pojedynczej chłopców turniejową „jedynkę” dostał Bartosz Gałązka. Pewnie wygrał grupę eliminacyjną, a w fazie pucharowej też pokonywał kolejne szczeble. Najwięcej kłopotów sprawił mu deblowy partner Maciej Matusz, z którym w ćwierćfinale stoczył 3-setowy pojedynek (21:8, 20:22, 21:17). Wygrał i za moment zameldował się w finale. Z drugiej „połówki” drabinki do finału przebił się Kordian Kobylnik (wszyscy Technik) i w wewnętrznym klubowym pojedynku o złoto dość pewnie pokonał Gałązkę 21:10, 21:11.
Kobylnik wracał z Katowic z dwoma złotymi medalami, bowiem w parze z Agnieszką Forytą (Energia Lubliniec) zwyciężyli także w turnieju miksta.
Natomiast Gałązka i Matusz sięgnęli po złoto w deblu. W finale po dwusetowym, ale bardzo zaciętym pojedynku pokonali 24:22, 21:15 turniejową „jedynkę”: Szymon Stokfisz, Wiktor Trecki (Unia Bieruń).
Jeszcze w deblu dziewcząt Dominika Kwaśnik (Beninca) i Paulina Hankiewicz (ABRM Warszawa) pewnie wyszły z grupy i w fazie pucharowej przegrały w półfinale, podobnie jak w mikście Kwaśnik z Patrykiem Kordkiem (Aktywna Piątka Przemyśl).

Dobry start zaliczyli też 15-latkowie w grupie młodzików. Szymon Ślepecki z Technika w grze pojedynczej dotarł w półfinału, w którym musiał uznać wyższość Szymona Maciąga ze Startu Widełka i „zadowolić się” brązowym medalem. Jednak niebawem zrewanżował się Maciągowi. Grając z Julią Prokopczuk (Beninca) w półfinale turnieju miksta w trzech setach pokonali parę Maciąg, Zuzanna Luban (Energia Lubliniec) i zameldowali się w finale. W meczu o złoto ulegli w trzech setach duetowi Adam Bibik (AZS UM Łódź), Marcelina Franczuk (Sportowa Politechnika).
Ślepecki kończył GP z trzema medalami, bowiem stanął także na 3. stopniu podium turnieju deblistów (z Jakubem Melaniukiem z Milenium Warszawa). W półfinale przegrali z późniejszymi zwycięzcami tej kategorii Mikołajem Piórkowskim i Mikołajem Wrzalikiem (Matchpoint Ślęza).

W kategorii młodzików młodszych, do 13 lat, Opolanie zdobyli 5 brązowych medali. W swoich konkurencjach pewnie wygrywali grupowe eliminacje, a w fazie pucharowej docierali do półfinałów. Takie osiągnięcia zanotowali: Angelika Kowarska (Technik) i Dominika Gajda w grze pojedynczej, Dominika i Przemysław Gajda w mikście, Patryk Daroń i Przemysław Gajda (wszyscy Beninca) w deblu chłopców oraz Kowarska i Małgorzata Muszyńska (UKS Plesbad Pszczyna) w deblu dziewcząt.

Medalowy dorobek uzupełnił junior Jakub Gireń z Technika, który wywalczył złoto w turnieju deblistów (grał w parze z Adamem Szolcem z Hubertusa Zalesie Górne).