Badminton: Opolanie zdobyli szesnaście medali na Mistrzostwach Polski

Kędzierzynianin Adrian Dziółko sięgnął po srebro i złoto.
Kędzierzynianin Adrian Dziółko sięgnął po srebro i złoto. fot. Szymon Popczyk
W Częstochowie odbyły się juniorskie i młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Oba turnieje były bardzo udane dla zawodników Technika Głubczyce i UKS-u 15 Kędzierzyn-Koźle.

W rywalizacji wzięło udział kilkunastu przedstawicieli klubów z Opolszczyzny i w większości konkurencji odgrywali czołowe role. W starszej grupie wiekowej w singlu kobiet Natalia Pocztowiak (Technik) sięgnęła po srebrny medal. Nasza zawodniczka w finale przegrała 24:26, 14:21 z Anną Narel (Badminton Choroszcz).

Z kolei wśród mężczyzn jej klubowy kolega Marek Wach-niewski sięgnął po brąz, przegrywając półfinał z Maciejem Ociepą (Kolejarz Częstochowa) 11:21, 19:21. Wspólnie z Wachniewskim na najniższym podium stanął Damian Broj (UKS 15). On z kolei w walce o finał nie sprostał późniejszemu mistrzowi kraju Maciejowi Kowalikowi (SKB Suwałki), ulegając 8:21, 7:21. Wcześniej odpadli Łukasz Barszczewski i Michał Stebnicki (obaj Technik).

W żeńskim deblu faworytki były jedne: Pocztowiak i Narel. Dwie najlepsze singlistki grały wspólnie i po wygranej 21:12, 21:17 z Marleną Flis i Mariolą Grządzielską (Piast Słupsk) wywalczyły złoty medal. Drugi krążek stał się także udziałem Broja, choć ponownie lepszy okazał się Kowolik. Kędzierzynianin w grze podwójnej z Mateuszem Czachorem (Stal Nowa Dęba) w meczu o złoto przegrali 10:21, 17:21 z parą Kowolik - Kamil Raszkiewicz (AZS Olsztyn). 3. lokatę zajął Wachniewski z Rafałem Skrzekiem (Orbitek Straszęcin).

W stawce juniorek świetnie spisały się badmintonistki z Głubczyc. Bez straty seta mistrzostwo wywalczyła Aneta Wojtkowska, która w decydującym meczu ograła 21:13,21:6 Ewę Piotrowską (Hubal Białystok).

Opinia

Opinia

Bożena Haracz, trenerka Technika Głubczyce: - Czuję niedosyt, a nikt nie zaskoczył mnie pozytywnie. Może to brzmi dziwnie, ale zakładałam taki finał mistrzostw, a nawet lepszy. Ze cztery brązowe medale powinny mieć jednak co najmniej srebrny kolor. Jednak zawodnicy byli zbyt zadowoleni z miejsc w półfinałach i zabrakło koncentracji. Cieszy, że z kolejnych mistrzostw przywozimy wiele krążków i że praca z młodzieżą wciąż przynosi efekty.

Nasza zawodniczka zrewanżowała się rywalce w imieniu swojej koleżanki z Technika Katarzyny Macedońskiej. Ona w półfinale przegrała z Piotrowską 13:21, 6:21, ale wywalczyła brązowy medal. Na II rundzie swój udział w turnieju zakończyła Justyna Pasternak (Technik).

Wśród juniorów było jeszcze lepiej, gdyż finał był wewnętrzną sprawą Opolan. W nim Patryk Szymoniak (Technik) 23:21,21:11 pokonał Adriana Dziółko (UKS 15). Co więcej podium uzupełnił Przemysław Urban z Technika, który w półfinale przegrał do 19 i 17 z Dziół-ko. Ten ostatni okazał się też pogromcą Pawła Rojka (Technik). Wygrał z nim w ćwierćfinale 21:12, 21:9. Wcześniej odpadli Tomasz Kusznier i Wojciech Lenartowicz (obaj Technik) oraz Adam Sujka i Jakub Czerkawski (obaj UKS 15).

Dziółko zrewanżował się Szymoniakowi w deblu. Występując z Mateuszem Dynakiem (Piast Słupsk) pokonali Szymoniaka i Jacka Kołumbajewa (AZS Warszawa) w ćwierćfinale. W półfinale natomiast byli lepsi od Urbana i Pawła Pietryja (Plesbad Pszczyna).

Na koniec rozprawili się 21:12, 23:21 z Pawłem Prądzińskim (Kometa Sianów) i Pawłem Słomką (Chojnik Jelenia Góra).

Macedońska i Pasternak sięgnęły wspólnie po medal za 3. miejsce w grze podwójnej, a ostatni i to złoty krążek wywalczyła Wojtkowska. W mikście z Kołumbajewem pokonali 21:17,21:12 parę z Garwolina: Marcin Kołodziejek - Magdalena Nogal.