Bądź bezpieczny w swoim domu

Materiał partnera zewnętrznego
Na spotkaniu omówiono problemy związane z zatruciami tlenkiem węgla.
Na spotkaniu omówiono problemy związane z zatruciami tlenkiem węgla.
W grudniu 2019 roku z inicjatywy zarządu MSM „Zjednoczenie” w Krapkowicach prezes Jolanty Rudnickiej i z-cy prezesa Krzysztofa Kowalczuka, w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zorganizowane zostało spotkanie, w którym uczestniczyli: Józef Nossol i Piotr Glombik z ramienia Inspektoratu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Krzysztof Kuniec oraz dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP mł. bryg. Lucjan Lubaszka, prezes zarządu ZGKiM Sp. z o.o. w Krapkowicach Józef Piosek oraz mistrz kominiarski Henryk Kolender z Zakładu Kominiarskiego w Raszowej.

Celem spotkania było omówienie problemów związanych z występowaniem przypadków podtruć tlenkiem węgla.

Podstawową przyczyną zatruć, oprócz niesprawności urządzeń, są zbyt uszczelnione lokale mieszkalne. Szczelne drzwi i okna, brak stosowania mikrowentylacji oraz nawiewników w oknach sprawiają, że w piecykach gazowych w procesie niezupełnego spalania paliwa powstaje toksyczny tlenek węgla. Taka sytuacja utrudnia również odpływ spalin. Istnieje zależność - ile powietrza napłynie do pomieszczenia z zewnątrz, tyle spalin i zużytego powietrza wydostanie się przez komin. Musi być zatem zapewniony stały dopływ powietrza do mieszkań (najlepiej poprzez montaż wspomnianych urządzeń nawiewnych w oknach lub częste przewietrzanie) oraz swobodny odpływ spalin przez kratki wentylacyjne. Również drzwi wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami nie mogą być zbyt szczelne aby cyrkulacja powietrza w mieszkaniach była odpowiednia. Dla własnego bezpieczeństwa należy zamontować także czujniki wykrywające tlenek węgla (czad) w mieszkaniach.

Czad - cichy zabójca

Czad nazywany jest cichym zabójcą: nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko 2 tysiące ulega podtruciu.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest niebezpieczny?

Tlenek węgla wydobywa się z wadliwych lub źle użytkowanych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także z przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Jak dochodzi do zatrucia?

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, przez co blokuje dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, bo uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.

Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Objawy zatrucia czadem

Duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, nudności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony i nieregularny - to alarmujące objawy, które mogą być sygnałem podtrucia czadem.

Osoba zaczadzona czuje się osłabiona, znużona. Zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny i traci przytomność. Jeśli nikt nie przyjdzie z pomocą, może umrzeć.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

1. Jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz by zapewnić dopływ świeżego, powietrza.

2. Rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, żeby go nie wyziębić.

3. Wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe - tel. 999, straż pożarna - tel. 998 lub 112).

4. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Jak się chronić przed zatruciem czadem?

Trzeba pamiętać o kilku zasadach:

1. Co najmniej raz w roku trzeba kontrolować stan instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.
Gdy palimy węglem i drewnem, należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego - nie rzadziej niż raz na pół roku.

2. Należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

3. Nie można zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.

4. Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny.

5. Jeśli wymieniamy okna na nowe, trzeba sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Zaleca się zamontowanie w oknach urządzeń nawiewnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

6. Warto systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji kartka powinna przywrzeć do ww. otworu lub kratki.

7. Zamontować czujniki tlenku węgla (czadu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska