Bądź mistrzem w swoim zawodzie. Rusza nowy projekt dla uczniów

Red
Młodzież chcąca zdobyć wykształcenie zawodowe będzie miała również możliwość udziału w konkursach, jakie będą organizowane w  ramach kampanii świadomościowo-wdrożeniowej promującej kształcenie zawodowe w Opolu.
Młodzież chcąca zdobyć wykształcenie zawodowe będzie miała również możliwość udziału w konkursach, jakie będą organizowane w ramach kampanii świadomościowo-wdrożeniowej promującej kształcenie zawodowe w Opolu. Archiwum
W szkołach ponadgimnazjalnych właśnie rusza wielki projekt „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu”. Będą staże i praktyki u pracodawców oraz konkursy dla młodzieży.

Dobry fach w ręku, doświadczenie zawodowe i solidne przygotowanie do rozpoczęcia swojej kariery na rynku pracy to marzenie każdego młodego człowieka rozpoczynającego ścieżkę zawodową . Opolska młodzież otrzymuje coraz więcej możliwości i szans na rozwój zawodowy, a szczególną okazją do zdobycia cennych umiejętności będzie rozpoczynający się właśnie projekt – „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu”.

Projekt realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu zakłada kilka bardzo znaczących działań skierowanych do młodzieży ze szkół w Opolu. W ramach projektu uczniowie opolskich szkół wezmą udział w stażach i praktykach zawodowych u pracodawców lub przedsiębiorców.

– Jest to niezwykle cenne doświadczenie, które młodzi ludzie mogą zdobyć jeszcze podczas nauki w szkole ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej - mówi dr Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola. I choć mogłoby się wydawać, że w tym wieku nie myśli się jeszcze zbyt perspektywicznie, to opolska młodzież bardzo odpowiedzialnie podchodzi do możliwości, jakie daje jej projekt.

Ponadto uczniowie wezmą udział w kursach zawodowych i targach branżowych, a wszystkie działania skierowane będą nie tylko do uczniów szkół zawodowych, ale również liceów – co jest nowością na skalę krajową.

To, co uczniowie mogą otrzymać w ramach udziału w projekcie jest bardzo atrakcyjne dla ich rozwoju zawodowego, dlatego część osób została już zrekrutowana, a pozostałe wolne miejsca zajmowane są dość szybko przez kolejnych zainteresowanych.
-W pierwszym etapie rekrutacyjnym młodzież doszukiwała się tzw. „haczyka” - mówi Magdalena Francka, koordynator projektu. - To, co oferujemy w ramach zadań nie ma żadnych gwiazdek, ani ukrytych zapisów. Wszystkie kursy i wyjazdy są darmowe dla uczniów. Chcemy zwiększyć kompetencje odpowiednie do potrzeb współczesnego rynku pracy, a także podjąć działania w zakresie zawodów deficytowych w regionie – podkreśla.

Korzyści płynące z projektu
Chociaż zdecydowana większość działań projektowych skierowana będzie do uczniów opolskich szkół, nie będą to jedyne profity, jakie będą płynąć z projektu. Część nauczycieli ze szkół objętych projektem otrzyma wsparcie w postaci udziału w kursach zawodowych i studiach podyplomowych w zakresie podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych.

-Dodatkowo, w celu upowszechniania kształcenia zawodowego zostanie zorganizowana konferencja metodyczno-zawodowa dla uczniów i nauczycieli szkół zawodowych oraz ósmych klas szkół podstawowych – wylicza Krystyna Czollek, dyrektor ZSZ im. Staszica w Opolu. - Po konferencji zostanie wydana publikacja zawierająca charakterystykę zawodów deficytowych, scenariusze zajęć zawodowych, nowości IT oraz prognozy kształcenia zawodowego w kolejnych latach – dodaje.

Konkursy, konkursy...
Młodzież chcąca zdobyć wykształcenie zawodowe będzie miała również możliwość udziału w konkursach, jakie będą organizowane w ramach kampanii świadomościowo-wdrożeniowej promującej kształcenie zawodowe w Opolu.

- Konkursy będą ściśle powiązane z tematyką przygotowania uczniów klas I do wejścia w rolę pracownika, a w ramach każdego konkursu zaplanowano nagrody rzeczowe dla uczniów i szkół. Uczniowie otrzymają tzw. „wyprawkę”, w której znajdą cenne narzędzia i wyposażenie odpowiednie do zawodu, jaki wybrali. Będzie to sprzęt IT i niezbędne materiały dydaktyczne, które będą mogły zostać wykorzystane w klasach I szkół branżowych.

Również dzięki projektowi nowocześnie wyposażone pracownie zyska pięć szkół, prowadzących kształcenie zawodowe w Opolu. Uczniowie będą mogli odbywać więcej zajęć praktycznych i korzystać z profesjonalnego sprzętu m. in. w Zespole Szkół Ekonomicznych, Plastyczniaku czy Staszicu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska