Bajki o opolskich artystach. Młoda pisarka z Głogówka przedstawia swoje drugie dzieło

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kinga Markowska
Kinga Markowska Muzeum Regionalne w Głogówku
Rafał Urban, niezwykły pisarz i gawędziarz z Głogówka, stał się obiektem zainteresowania nowego pokolenia literackiego. Kinga Markowska z Głogówka napisała opowiadanie – bajkę o Rafale Urbanie.

W niedzielę (18 grudnia) w niezwykłych wnętrzach pałacu w Rozkochowie Kinga Markowska, młoda pisarka z Głogówka, przedstawi swoją najnowszą bajkę nie tylko dla dzieci. Jej bohaterem jest gawędziarz śląski Rafał Urban.

Kinga Markowska w tym roku po raz drugi została stypendystką marszałka województwa opolskiego, wyłonioną w konkursie Opolskie Talenty.

Przed rokiem napisała bajkę o Janie Cybisie, znakomitym malarzu koloryście, który w swojej wiejskiej szkole jako młody człowiek musi borykać się z nauczycielem rysunku, kompletnie nie rozumiejącym jego wrażliwości i sposobu widzenia świata. Bajka „Parówkarz i bazgroły” jest przeznaczona dla dzieci, ale dorośli odnajdą w niej także trudniejsze wątki i motywy. Jan Cybis (1897-1972) pochodził z Wróblina koło Głogówka, pracował jako artysta w Paryżu i Warszawie, ale nie zapomniał o swoich śląskich korzeniach.

W tym roku Kinga Markowska za temat kolejnej bajki wybrała drugą niezwykłą postać Ziemi Głogóweckiej – Rafała Urbana (1893-1972), pisarza i gawędziarza z Winiar pod Głogówkiem, który był między innymi mistrzem i przyjacielem kultowego poety Edwarda Stachury.

Kolejna jej bajka „Wieloryb na targu” w pełen alegorii sposób pokazuje wędrówki co świecie młodego Rafała Urbana, jego spotkania z ludźmi i próby ich zrozumienia. Zaraz po premierowym wykonaniu w Pałacu Rozkochów bajka znajdzie się w internecie na stronie www.bajkiopolskie.pl, do której autorka zaprasza także innych twórców literackich, zafascynowanych postaciami z dzisiejszej Opolszczyzny. Na ich wydanie w formie papierowej na razie brakuje funduszy.

- Mam niesamowite szczęście pracować w mieście wielu kontekstów, gdzie sztuka odgrywała zawsze bardzo istotna rolę (…). Zapraszam dziś Państwa do świata, gdzie możemy razem próbować zmierzyć się ze stereotypami na temat sztuki – napisała autorka na swojej stronie internetowej.

Kinga Markowska zapowiada też, że bohaterem trzeciej bajki będzie Georg III Oppersdorf, właściciel zamku w Głogówki i jego zainteresowania literackie.

Obie bajki będą także kanwą do warsztatów edukacyjnych z dziećmi, które Kinga Markowska prowadzi w Muzeum Regionalnym w Głogówku, którego jest pracownikiem.

W czasie niedzielnego spotkania w Pałacu Rozkochów literaturze będzie towarzyszyć pokaz kulinarny, ściśle związany z bajką, w wykonaniu uczestnika programu „MasterChef” Tomasza Honisza. Oprawę muzyczną spotkania zapewni Oskar Koziołek-Goetz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska