Bałtyk prawie bez sinic! W sobotę 4 sierpnia można kąpać się wszędzie. W piątek otwarto kolejne kąpieliska

Zbigniew Biskupski AIP
Sinice w minioną sobotę i niedzielę opanowały Zatokę Gdańską, wykluczając kąpiel w Sopocie. Nowy weekend zapowiada się diametralnie odmienne! W piątek otwarto wszystkie zamknięte wcześniej kąpieliska. Dziś, w sobotę 4 sierpnia można się kąpać, jak Bałtyk długi i szeroki!

I stało się. Weekend, mierząc go godziną 13.00 w piątek, zaczyna się od totalnej wolności kapieliskowej. Nie ma już ANI JEDNEGO kąpieliska nad całym polskim Bałtykiem, które byłoby zamknięte przez sanepid! Sobota i niedziela - czas dla miłośników morskich kąpieli!

W piątkowy poranek wchodziliśmymy z bardzo dobrą sytuacją, dokładnie taką jaka wykrystalizowała się w ciągu wczorajszego dnia.
O godzinie 9:00 w piątek nadal sytuacja bez zmian: dobra wiadomość - prawie wszędzie można znaleźć miejsce, w którym kąpiel w Bałtyku jest dozwolona, zła - nadal wiele kąpielisk w Sopocie i w Gdyni oraz niektóre na półwyspie Helskim i w okolicach Władysławowa, pozostają zammknięte przez sanepid.

Sytuacja jest jednak dynamiczna, może się zmienić z godziny na godzinę, będziemy więc ją na bieżąco monitorować i aktualizować ten artykuł, co ważne zwłaszcza dla osób, któe dopierio rozpoczną weekend i ruszą nad Bałtyk z myślą m.in. o zakosztowaniu przyjemności morskich kąpieli!

No i doczekaliśmy się. Po godz. 9.30 znów otwartotrzy sopockie kąpieliska: Sopot-Hotel, Sopot-Bech Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra oraz Sopot-K22! Po godz. 10.00 zaś udostępniono kąpiącym wszystkie inne zamknięte wcześniej kąpieliska, za wyjątkiem czterech w Gdyn. Im dalej w piątek, tym lepiej, bo kolejne kapieliska oddane są wypoczywającymi

Po godz. 11.00 w końcu także otwarto najdłużej zamknięte kąpieliska w Gdyni. Z jednym wyjątkiem - najpiękniejsze bodaj, Gdynia Orłowo, wciąż jest pod kluczem sanepidu.
Od godziny 12.00 w piątek 3 sierpnia jest ono JEDYNYM zamkniętym nad całym polskim Bałtykiem!!!

Fiskus może legalnie żądać wyjaśnień dlaczego masz niższy dochód niż rok wcześniej, a z braku wyjaśnień ukarać grzywną do 28 tys. zł. Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się jak w takiej sytuacji należy się zachować.

Stan na piątek 3 sierpnia godz. 11.00

Nad Bałtykiem - jak plaża długa i szeroka, od zachodu po wschód, otwarte są wszystkie kąpieliska, z wyjątkiem dwóch; Gdynia Orłowo oraz kąpieliska morskiego w Białogórze!

Niedziela handlowa, wszędzie promocje. Który sklep wybrać na zakupy? Kliknij po prostu w ten tekst a uzyskasz "ściągawkę" - nasz TOP 6 - czyli, czym chcą przyciągnąć klientów do sklepów najpopularniejsze sieci handlowe!

Tak było wcześniej

Wtorek 31 lipca, sytuacja wczesnym porankiem wygląda tak jak na koniec poniedziałku.

W samym Trójmieście zamknięte są niemal wszystkie kąpieliska w centrum. Wyjątek stanowi kąpielisko przy molo w Gdańsku (Brzeźno).

W górę wybrzeża, po minięciu Sopotu i Gdyni, kąpać się można dopiero w obu kąpieliskach Rewa - od Zatoki Gdańskiej i od zatoki Puckiej.

W stronę wschodnią, od kąpieliska przy gdańskim molo, zamknięte jest kąpielisko Dom Zdrojowy Brzeźno. W następnym - Gdańsk Stogi - kąpać już się można, podobnie jak we wszystkich następnych w t ę stronę, aż do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej włącznie.

Na Półwyspie Helskim zaś nadal wyłączone są wszystkie kąpieliska w jego środkowej części - od Kąpieliska Kużnica "Kościół" po Kąpielisko Jurata "Międzymorze".

Nad otwartym morzem zakaz kąpieli od kąpieliska Dębki na zachodzie po kąpielisko Jatrzębia Góra - wejście 23.
O godzinie 9:00 rano we wtorek 31 lipca tylko jedna zmiana dotycząca Półwyspu Helskiego - można znów się kąpać w Kuźnicy "Kościół". Teraz ciąg na południe kąpielisk z zakazem zaczyna się od kąpieliska Jastarnia "Ogrodowa".

Godzina 10:00 we wtorek 31 lipca - kolejna zła wiadomość. Zamknięte zostało przez sanepid także kąpielisko przy gdańskim molo. Teraz nie ma już mowy o kąpieli w centralnej części Trójmiasta. Najbliższe kąpieliska czynne to Sobieszewo - na wschód i Rewa - na zachód. Wszystkie kąpieliska między nimi - bez wyjątku - są zamknięte ze względu na sinice!

W miarę upływu dnia, sytuacja we wtorek 31 lipca ulega niewielki zmianom. Na otwartym morzu o godz. 14:00 znów można kąpać się w Dębkach i Karwieńskich Błotach Drugich. Zamknięte jest dopiero - idąc w dół zatoki - kąpielisko w Karwi wejście numer 43.
Natomiast nad samą zatoką znów zamknięte zostało kąpielisko Rewa od strony Zatoki Gdańskiej - kąpać się można tylko od Zatoki Puckiej.
Na tym nie koniec. Siniece poszły na północ i o 16:00 we wtorek zamknięte były dwa kolejne kąpieliska: w Pucku i w Chałupach - wejście nr 22.

Niestety, Sopot znów zamknięty!

Radość trwała krótko. Godzina 11:00, niedziela 29 lipca. Znów zamknięte wszystkie kąpieliska w Sopocie!

PILNE! Nie korzystasz z internetu i składasz wniosek o 300 zł na ucznia bezpośrednio w urzędzie? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego: jak to zrobić, gdzie, kiedy itd.

Tak było wcześniej

Niedziela 29 lipca, późny poranek. Świetne wiadomości - Półwysep Helski wolny od sinic w całości, podobnie jak Władysławowo i od tej miejscowości na zachód; ani w Łebie, ani nigdzie dalej nie ma zakazu kąpieli w bałtyckich kąpieliskach.
Ostatnie kąpielisko wysunięte na zachód z zakazem kąpieli to Rewa od strony Zatoki Gdańskiej!trwała krótko.

Co prawda w piątek rano 27 lipca sytuacja nieco się poprawiła, ale jest dynamiczna i z godziny na godzinę trend może się odwrócić, o czym przekonali się np. amatorzy kąpieli przebywający na Półwyspie helskim. W poprzedni weekend sinice odpuściły tamtejsze kąpieliska, ale na początku tego tygodnia nastąpił nawrót i w praktyce tylko trzy ostatnie kąpieliska - na samym końcu półwyspu - były dozwolone do kąpieli.

Tak więc w piątek 27 lipca poranek bardzo optymistycznie powitał przebywających w Sopocie. Zamknięte przez ostatni tydzień wszystkie tutejsze kąpieliska zostały otwarte! Można więc znów kąpać się we wszystkich kąpieliskach Sopotu - od Sopot 32-33A (na wschodzie) po Sopot Kamienny Potok (Koliba) na zachodzie.
Poprawiła się też sytuacja na Półwyspie Helskim! Amatorom kąpieli, oprócz trzech wspomnianych kapielisk na samym końcu półwyspu, udostępnione zostały trzy kolejne. Idąć od wschodu: Jurata "Międzymorze". Jastarnia "Leśna" i Jastarnia Zdrojowa.

Jak z Gdańskiem i Gdynią?

W piątkowy poranek czynne są kąpieliska począwszy od Gdańska Sobieszewa - w stronę Krynicy Morskiej (wyjątkiem jest Gdańsk Orle) oraz od Gdyni Babie Doły - w stronę Władysławowa. Od wschodu Gdyni pierwsze kąpielisko,l w którym kąpiel jest dozwolona to Mechelinki, ostatnim w kierunku zachodnim - kąpielisko w Pucku.
W południe 27 lipca mała korekta: znów można się kąpać w Gdańsku Orle.

PILNE! Nie korzystasz z Internetu i składasz wniosek o 300 zł na ucznia bezpośrednio w urzędzie? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego: jak to zrobić, gdzie, kiedy, a nawet wydrukujesz wniosek do wypełnienia!

Od Władysławowa do Łeby

W sobotni poranek 28 lipca sytuacja przedstawia się następująco: na Półwyspie Helskim zamknięte przez sanepid są kąpieliska:
Kąpielisko Jastarnia „Ogrodowa”
Kąpielisko Kuźnica „Kościół”
Władysławowo Półwysep

Po godzinie 10.00 w sobotę 28 sierpnia na nowo otwarto kąpieliska Kąpielisko Jastarnia „Ogrodowa” oraz Kąpielisko Kuźnica „Kościół”. Obecnie więc zamknięte na półwyspie są tylko dwa: Chałupy oraz Władysławowo Półwysep
Na środkowym wybrzeżu – zamknięte są wszystkie kąpieliska na linii Władysławowo-Łeba. W Łebie z trzech kąpielisk kąpiel dozwolona jest tylko w Kąpielisku przy Plaży „B”.

Godzina 13.00 sobota 28 lipca. W Gdańsku też sinice ustępują i cofany jest zakaz kąpieli w kolejnych miejscach. Obecnie zakazana jest kąpiel tylko w czterech: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Klipper Jelitkowo oraz Gdańsk Jelitkowo.

Do godz. 17.00 w sobotę 28 lipca już nic się nie zmieniło. Pozostaje mieć nadzieję, że w niedzielę 29 lipca sytuacja znów się poprawi - sinice ustąpią pola i kolejne kąpieliska - przede wszystkim w Gdyni - znów zostaną udostępnione wczasowiczom i weekendowym gościom!

Dalej na zachód

Świetne wiadomości dla wybierających się na nadmorski ostatni weekend lipca lub rozpoczynających właśnie tam urlop, o ile ich celem są plaże i kąpieliska od Łeby na zachód, aż do samej granicy państwa. Wszystkie kąpieliska są wolne od sinic! Choć jeszcze wczoraj i wcześniej także tam - m.in. w Łukęcinie czy Międzyzdrojach pojedyncze kąpieliska sanepid także zamknął.
Tuż przed godz. 17:00 w piątek 27 lipca nic więcej się nie zmieniło. Z opisaną wyżej sytuacją wejdziemy więc w sobotni poranek.
Wtedy też zaktualizujemy naszą relację.

Sinice zaczęły od zachodu. Ich zakwit poskutkował ostrzeżeniami i wreszcie zakazem kąpieli najpierw w gminie Krokowa

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku w poniedziałek 16.07.2018 wydała oświadczenie o tym, że woda nie jest zdatna do kąpieli w dwóch miejscach. Chodziło o kąpielisko w Dębkach (wejście nr 19) oraz Karwieńskich Błotach Drugich (wejście nr 11).
Dzień później badanie zostało przeprowadzone na sąsiednich plażach gminy Władysławowo. Tutaj na nieszczęście wypoczywających turystów także wykryto bakterie.
Inspektorzy sanepidu w wydanych dokumentach zamykających kąpieliska nakazują podjęcie działań dla ochrony zdrowia poprzez rozpowszechnienie informacji. Administrator kąpieliska musi też odpowiednio oznaczyć zagrożone miejsce. Nie dostosowanie się do zaleceń może słono kosztować gminy. Grzywna wyniesie do 50 tys złotych.

Niedziela 29 lipca. Kolejna niedziela z zakazem handlu czy handlowa? Jak będzie z zakupami w sierpniu? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

- Nie należy korzystać z kąpieli w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach - ostrzega sanepid.

Jak tłumaczy sanepid, u osób, które napiły się wody w której zakwitł sinice lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.
- Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne - czytamy w ostrzeżeniu Głównego Inspektora Sanitarnego. - Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie.

Skąd sinice w morzu? Pojawienie się tych roślin w Bałtyku to efekt sprzyjających warunków do ich rozkwitu. Niektóre ich szczepy wydzielają trujące substancje. Zielone kożuchy unoszące się na powierzchni mogą powodować u ludzi m.in. bóle brzucha, kaszel, czy nudności. W ekstremalnych przypadkach kąpiel w wodzie z sinicami może skończyć się zawrotami głowy, zmianami skórnymi, a nawet zapaleniem płuc.

Na urlopie czujemy się bezpiecznie. Tymczasem samo korzystanie ze smartfonów sprowadza na nas -niewidzialne! - niebezpieczeństwa. Jakie i jak się przed nimi uchronić? Sześć prostych sposobów poznasz klikając po prostu w ten tekst!

Wideo

Materiał oryginalny: Bałtyk prawie bez sinic! W sobotę 4 sierpnia można kąpać się wszędzie. W piątek otwarto kolejne kąpieliska - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3