Bank w mailu poinformował o zablokowaniu twojego konta? Nie loguj się - to nie bank, a oszuści!

Redakcja
SXC
Nie podawaj swojego loginu i hasła.

- Mail informował, że zablokowano mi konto - opowiada pani Agnieszka. - Miałam się zalogować, klikając w link do fałszywej strony.

Odnośnik, w który kliknęła nasza Czytelniczka, prowadził do strony oszustów. - Wyglądała identycznie, jak ta prawdziwa - mówi pani Agnieszka, która na szczęście nie dała się nabrać.

- Było na niej nawet ostrzeżenie przed naciągaczami! Brakowało tylko małego znaczka "copyright" w prawym dolnym rogu. No i adres w pasku przeglądarki był inny, dłuższy. Co na to bank? - PKO Bank Polski nie jest autorem tych wiadomości, są one rozsyłane losowo przez osoby podszywające się pod bank - mówi Karolina Tomczak z zespołu prasowego PKO BP. - Na naszą prośbę tego rodzaju strony są zawsze blokowane, tak stało się i tym razem.

Szukaj kłódki

Specjaliści ostrzegają: banki (bo problem dotyczy nie tylko PKO) nigdy nie wysyłają maili z prośbą o zalogowanie.

- Prosimy nie odpowiadać na tego typu e-maile i SMSy, nie korzystać z podanego linku i nie udostępniać danych osobo-wych - zaleca Karolina Tomczak. - Logując się do serwisu transakcyjnego, należy zawsze upewnić się, czy połączenie jest szyfrowane. Czyli sprawdzić, czy adres strony w oknie przeglądarki rozpoczyna się od "https://" oraz czy na pasku u dołu lub u góry ekranu (to zależy od wykorzystywanej przeglądarki) pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Po kliknięciu na tę kłódkę można sprawdzić poprawność oraz aktualność certyfikatu.

Jeśli mimo wszystko damy się nabrać, jak najszybciej dzwońmy na bankową infolinię (najłatwiej znaleźć ją na stronie internetowej banku - przy czym adres portalu najlepiej wpisać ręcznie).

Nie tylko maile

Ilu mieszkańców regionu padło już ofiarą przestępstwa?

Jednoznacznie określić to trudno, bo oszustwa bankowe policja traktuje tak samo, jak zwykłe - i w statystykach wrzuca do jednego worka. Ale wyłudzanie haseł i loginów za pomocą fałszywych stron internetowych to tylko jeden ze sposobów złodziei. Inny to kopiowanie magnetycznego paska z karty kredytowej lub debetowej.

Do tego potrzebna jest specjalna nakładka, którą przestępcy montują na bankomatach, najczęściej przy czytnikach karty. Jak się przed tym chronić? - Przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak wygląda bankomat - podpowiada Monika Chlebicz, oficer prasowa Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy.

- Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, poszukajmy innego. Gdy mamy do wyboru bankomat stojący w uczęszczanym miejscu i maszynę stojącą na uboczu, lepiej wybrać ten pierwszy. A sprzęt, który wygląda podejrzanie, zgłosić bankowi lub policji. Mundurowi radzą też, żeby na wszelki wypadek zasłaniać ręką klawiaturę, gdy wpisujemy numer PIN. Powód? Razem z nakładką złodzieje czasem montują również kamerę. Jej zadaniem jest wyłapywanie kodów PIN. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bank w mailu poinformował o zablokowaniu twojego konta? Nie loguj się - to nie bank, a oszuści! - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska