Banki BPH i Alior łączą się. Co to oznacza dla klientów?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Alior Bank przejmuje część Banku BPH. Zmiana wejdzie w życie od początku listopada.
Alior Bank przejmuje część Banku BPH. Zmiana wejdzie w życie od początku listopada. Fot. Tomasz Ho£Od
Na początek listopada 2016 r. planowane jest prawne połączenie wydzielonej części Banku BPH (bez kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych oraz TFI) z Alior Bankiem.

Tym samym dokona się podział Banku BPH, który od tego momentu będzie obsługiwał wyłącznie klientów indywidualnych posiadających kredyty hipoteczne. Obsługa pozostałych produktów dla klientów indywidualnych oraz dla klientów biznesowych będzie prowadzona przez Alior Bank.

Do Alior Banku przeniesione zostaną wszystkie produkty i usługi poza kredytami hipotecznymi dla klientów indywidualnych, w tym m.in.: konta osobiste, karty, kredyty gotówkowe, produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH oraz rachunki i fundusze inwestycyjne w Biurze Maklerskim. Ponadto Alior Bank przejmie wszystkie produkty dla klientów SME oraz klientów korporacyjnych, w tym: rachunki firmowe oraz produkty: kredytowe, depozytowe, oszczędnościowe, skarbowe, inwestycyjne, transakcyjne i finansowania handlu oraz faktoring.

Zmiana nie będzie wymagać od klientów podejmowania żadnych działań. Wszystkie umowy oraz warunki korzystania z produktów pozostają w mocy, w tym obowiązujące na dzień podziału opłaty, prowizje i wysokość oprocentowania. Nie zmienią się numery rachunków bankowych. Aktywne pozostaną wszystkie karty płatnicze, a do autoryzacji transakcji służyć będą te same kody PIN co dotychczas.

W dniu podziału do Alior Banku zostaną też włączone wszystkie oddziały i placówki partnerskie Banku BPH, które zachowają przez pewien czas oznakowanie Banku BPH. Dotychczasowi klienci Banku BPH – w zakresie produktów przeniesionych do Alior Banku – będą obsługiwani wyłącznie w oddziałach oznaczonych logo Banku BPH. Natomiast do połączenia operacyjnego obsługa tych produktów nie będzie możliwa w oddziałach i placówkach partnerskich z logo Alior Banku.

Bez zmian pozostają także dotychczasowe numery infolinii. Od dnia podziału zmieni się natomiast adres strony internetowej na: www.fuzja.aliorbank.pl oraz adresy e-mail do kontaktu z bankiem.

Dla klientów indywidualnych i biznesowych będzie to: [email protected] a dla klientów korporacyjnych: [email protected].

Dotychczasowe systemy bankowości internetowej Sez@m, BusinessNet i M@kler Plus dostępne będą pod nowym adresem: https://online-fuzja.aliorbank.pl. Login i hasło do logowania, a także funkcjonalności systemów pozostaną bez zmian, podobnie będzie w przypadku aplikacji mobilnej. Wersja Lite bankowości internetowej dostępna będzie pod nowym adresem http://mobile.fuzja.aliorbank.pl.

Osoby, które spłacają obecnie kredyt hipoteczny w Banku BPH i posiadają inne produkty tego banku, będą zarówno klientami Banku BPH (kredyt hipoteczny), jak i Alior Banku (pozostałe produkty).

Szczegóły dotyczące zmian wynikających z planowanej fuzji prawnej wydzielonej części Banku BPH z Alior Bankiem zostaną przekazane klientom listownie, e-mailowo oraz za pośrednictwem bankowości internetowej. Można je również znaleźć na stronie www.zmianywbanku.bph.pl.

Po planowanym podziale Banku BPH kredyty hipoteczne klientów indywidualnych pozostaną w Banku BPH. W przypadku kredytów, których marża jest uzależniona od posiadania innych produktów Banku BPH (takich jak konto osobiste, karta kredytowa), bank zachowa obecnie obowiązującą marżę, niezależnie od tego, czy klienci będą korzystać z tych produktów w przyszłości.

Wyjątek stanowią ubezpieczenia indywidualne i grupowe do kredytów hipotecznych, przede wszystkim na życie i od utraty pracy, które nadal będą obsługiwane przez Bank BPH i ich posiadanie lub kontynuowanie może mieć wpływ na wysokość marży. Dla kredytów walutowych w dalszym ciągu będą obowiązywać tabele kursowe publikowane przez Bank BPH.

Od dnia podziału Bank BPH nie będzie posiadał oddziałów ani placówek partnerskich. Wszystkie placówki zostaną przejęte przez Alior Bank, choć jeszcze przez pewien czas zachowają oznakowanie Banku BPH.

Obsługa kredytu hipotecznego i kontakt z bankiem będą możliwe wyłącznie poprzez kanały zdalne: infolinię, e-mail, za pośrednictwem bankowości internetowej oraz listownie. Dane do kontaktu z Bankiem BPH, takie jak: adres korespondencyjny, numer infolinii oraz adres strony internetowej i poczty e-mail pozostaną bez zmian.

Raty kredytu hipotecznego można będzie spłacać korzystając z usługi polecenia zapłaty, przelewem bądź wpłacając gotówkę w oddziale dowolnego banku świadczącego taką usługę (co może wiązać się z dodatkowymi opłatami zgodnymi z taryfą opłat i prowizji banku realizującego daną usługę).

Wpłat gotówkowych, także walutowych, będzie można dokonywać bez dodatkowych opłat w dotychczasowych oddziałach własnych Banku BPH przejętych przez Alior Bank. Aktualna lista oddziałów będzie dostępna od dnia podziału Banku BPH na stronie internetowej www.bph.pl.

Klienci, od których bank pobierał dotąd ratę kredytu automatycznie z rachunku osobistego prowadzonego w Banku BPH (usługa automatycznej spłaty), nie będą mogli korzystać z tej usługi po podziale banku.

Mogą jednak zachować możliwość automatycznego, cyklicznego pobierania środków z konta osobistego bez wydawania każdorazowo dyspozycji, korzystając z polecenia zapłaty. Usługa ta może być realizowana zarówno z konta przeniesionego do Alior Banku (Bank BPH wysłał klientom szczegółową informację na ten temat), jak i z konta w innym banku (pod warunkiem, że będzie to konto prowadzone w złotych).

Klienci Banku BPH, którzy będą spłacać gotówką kredyt hipoteczny w przejętych przez Alior Bank oddziałach własnych Banku BPH (lista oddziałów od dnia podziału będzie dostępna na stronie www.bph.pl) nie będą ponosić dodatkowych opłat.

Od dnia podziału klienci hipoteczni będą mieli do dyspozycji nową stronę internetową dostępną pod dotychczasowym adresem www.bph.pl, na której zostaną zamieszczone istotne informacje związane z obsługą kredytów hipotecznych oraz kursy walut. Uruchomiony zostanie też nowy system bankowości internetowej, gdzie będzie można sprawdzać aktualne zadłużenie, historię spłat oraz wysokość miesięcznej raty kredytu.

Pierwsze logowanie dla obecnych użytkowników odbędzie się na dotychczasowych zasadach, po czym system zaleci zmianę hasła. Dla nowych użytkowników wymagana będzie rejestracja na stronie do logowania https://online.bph.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska