Banknot 500 zł: Jak wymienić? Czy sprzedawca musi przyjąć banknot 500 zł? Gdzie można płacić pięćsetką?

JJZaktualizowano 
Na banknocie o nominale 500 zł znajduje się wizerunek króla Jana III Sobieskiego. NBP wprowadził banknot do obiegu w 2017 r. Dominujące na nim kolory to szarobrązowy, niebieski, bordowy i zielony
Na banknocie o nominale 500 zł znajduje się wizerunek króla Jana III Sobieskiego. NBP wprowadził banknot do obiegu w 2017 r. Dominujące na nim kolory to szarobrązowy, niebieski, bordowy i zielony
Jeżeli sądzisz, że sprzedawcy towarów muszą mieć przygotowane pieniądze do wydania reszty z banknotu 500 zł, to jesteś w błędzie. Dlatego banknot 500 zł może sprawić sporo problemów. Jak wymienić banknot 500 zł. Gdzie można nić płacić?

Banknot 500 zł: Gdzie można płacić banknotem 500 zł?

Z naszą redakcją skontaktowała się zbulwersowana Czytelniczka z Łazisk Górnych. Nie tylko opowiedziała o kłopocie, z jakim nieoczekiwanie musiała się zmierzyć, ale chciała też przestrzec innych. Gdy otrzymała nadpłatę podatku z urzędu skarbowego, pieniądze przyniosła jej do do-mu, inwalidce I grupy, listonosz-ka. Wręczyła mało jej znany banknot 500-złotowy. Pani Jadwiga przyjęła go, bo nie sądziła, że jest to początek poważnego problemu. Szybko okazało się, że w żadnym sklepie nie może nim zapłacić za towary. Ekspedientki nie chciały przyjąć banknotu, tłumacząc, że nie są w stanie z niego wydać.

Czy bank musi przyjąć banknot 500 zł?

- Co gorsza, również banki nie chciały go rozmienić i tłumaczyły mi, że nie mają takiego obowiązku - wyjaśnia pani Jadwiga. - A ja, jako inwalidka, musiałam chodzić i szukać ewentualnego chętnego. Po wielu staraniach i prośbach dopiero w Ban-ku Śląskim rozmienili mi tę pięćsetkę, ale zażądali dowodu osobistego. Nie wiem, czy jest to postępowanie zgodne z prawem. Przecież to banknot funkcjonujący w oficjalnym obiegu!

Dlatego pani Jadwiga przestrzega innych emerytów, aby nie odbierali np. emerytury w takich banknotach, bo będą mieli problem. Prosiła nawet listonoszkę, aby nie „uszczęśliwiała” nim przede wszystkim starszych ludzi.

Banknot 500 zł: Czy sprzedawca musi przyjąć banknot 500 zł?
Chciałaby też wiedzieć - skoro banknot jest oficjalnym środkiem płatniczym, dlaczego sklepy nie chcą go przyjmować? Kto w Polsce ma obowiązek rozmienić pieniądze i dlaczego banki, jeśli już to robią, żądają dowodu osobistego lub opłaty? Czy to prawda, że banknoty 500-złotowe miały być używane głównie w operacjach międzybankowych, a nie detalicznych?

Bankont 500 zł: W internecie pięćsetka to „biały kruk”
Wprowadzenie do obiegu banknotu 500-złotowego miało na celu ułatwienie rozliczenia gotówkowego pomiędzy obywatelami, ale też zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego - mówi Iwona Za-part, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Jestem zdziwiona, że konsumentka miała kłopot z tym banknotem, ponieważ na serwisach aukcyjnych jego cena sięga 600, a nawet 700 złotych - dlatego, bo nowy banknot o nominale 500 zł bardzo trudno dostać. To jest dziś prawdziwy „biały kruk”.

Iwona Zapart dodaje, że właśnie dlatego sprzedawcy go nie znają i są zdziwieni, gdy do nich trafia, choć powinni być poinformowani o nowym banknocie.

Ale przyczyn komplikacji jest więcej. Coraz więcej ludzi rezygnuje z posługiwania się gotówką i chętnie płaci za pomocą kart płatniczych. Oczywiście, nie usprawiedliwia to sprzedawcy. Lecz może się zdarzyć kontrowersyjna sytuacja, gdy klient za drobne zakupy i rachunek np. 10-złotowy chce płacić banknotem w wysokości 500 zł.

Sprzedawca ma prawo w takiej sytuacji odmówić sprzedaży towaru, jeśli nie może wydać reszty. W zasadzie to konsument powinien mieć przygotowaną kwotę do zapłacenia, a gdy sprzedawca nie ma gotówki do wydawania, pozostaje nam rozmienić gdzieś pieniądze lub zrezygnować z zakupu. Nie zwalnia to sprzedawcy z oferowania innych dogodnych rozwiązań, np. płatności kartą.

Masz banknot 500 zł? Najlepiej zapłacić kartą
Niestety, w Polsce kwestii płatności w sklepach nie regulują żadne przepisy. Wiadomo tylko, że klient ma zapłacić za towar, najlepiej odliczoną kwotą, a dzięki uprzejmości kasjerów mamy coś takiego jak resztę. Od strony prawnej zakup nieodliczoną kwotą wygląda tak, że klient daje gotówkę kasjerowi, ten rozmienia ją na kwotę odliczoną i resztę, klient płaci kwotę odliczoną i zostaje z resztą. Zatem, jeśli kasjer nie jest w stanie wydać reszty, może odmówić sprzedaży towaru, bo klient nie ma odpowiedniej kwoty, by zapłacić.

Banknot 500 zł: Jak wymienić? Ekspert wyjaśnia

Rozmowa z Iwoną Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów

To prawda, że w sklepie mogą nam odmówić sprzedania towaru dlatego, że nie mają pieniędzy do wydawania?
Co do zasady - w handlu detalicznym i gastronomii nie można odmówić sprzedaży bez uzasadnionej przyczyny i jest to karane grzywną, ale brak pieniędzy do wydania jest już odpowiednim uzasadnieniem odmowy. Sprzedawcy często starają się znaleźć jakieś rozwiązanie, ale nie mają takiego obowiązku. Natomiast my, zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego, mamy obowiązek zapłaty ceny i powinniśmy mieć odliczone pieniądze.

A czy sprzedawca może odmówić przyjęcia zapłaty pieniędzmi o określonym nominale, np. kilkugroszowymi?
Nie może odmówić przyjęcia pieniędzy o zbyt niskich nominałach, nawet jednogroszówek. Przepisy mówią, że sprzedawca ma obowiązek przyjąć cenę płaconą przy użyciu jakichkolwiek banknotów i monet złotowych i groszowych oraz nie może czynić między nimi różnicy. W ustawie o Narodowym Banku Polskim znaleźć można przepis, który wyraźnie wskazuje, że znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, a dotyczy to zarówno banknotów 500-złotowych, jak i monet opiewających na złote i grosze. Forma zapłaty gotówką powinna zawsze spotkać się z akceptacją. Sprzedawca nie może więc odmówić przyjęcia np. worka z bilonem. Oczywiście, w takim przypadku dobrze byłoby uprzedzić sprzedawcę o zaistniałej sytuacji.

A czy banki powinny nam rozmieniać pieniądze? Niektóre żądają za to opłaty...
Wydawałoby się, że w banku z pieniędzmi można zrobić wszystko, tym bardziej jeśli chodzi o coś tak banalnego, jak rozmienienie banknotu. Tymczasem większość banków nie chce nawet słyszeć o rozmienianiu pieniędzy, a te, które są skłonne wykonać taką usługę, naliczają sobie prowizję i stawiają warunek: że w kasie są odpowiednie nominały. Banki są niechętne takim operacjom, tłumacząc się tym, że wymaga to angażowania pracowników oraz sprzętu (liczarek do banknotów i bilonu), czasem także pakowania (rolowania) bilonu. Toteż banki wprowadzają prowizje, które mają im zwrócić poniesione na tę usługę nakłady, ale też w pewnym sensie zniechęcać klientów do rozmieniania u nich pieniędzy. Może w ramach walki o klienta zostaną zainstalowane automaty rozmieniające banknoty.

A żądanie okazania przy tym dowodu osobistego?
Wykonując na rzecz klientów czynności, banki są zobowiązane i jednocześnie uprawnione do weryfikowania ich tożsamości. Jest to zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Dotyczy to różnych płatności i wykonywanych operacji bez względu na kwotę transakcji.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Wideo

Materiał oryginalny: Banknot 500 zł: Jak wymienić? Czy sprzedawca musi przyjąć banknot 500 zł? Gdzie można płacić pięćsetką? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taki jeden

Skoro bank nie chce rozmienić takiego nominału to wystarczy wpłacić ten banknot na swoje konto, a następnie wypłacić w bankomacie. Przyjęcie wpłaty nie mogą odmówić. Wypłaty z bankomatów i wpłaty zwykle odbywają się bez prowizji w "swoim" banku. I tak ... wiem, że artykuł ma już ponad 8 miesięcy.

w
wry

tyle pierdolenia i brak konkretnej odpowiedzi.
jeśli kupujesz za 500 i płacisz banknotem 500 to nie mają prawa odmówić i grzywna.
jeśli kupujesz za 470 i płacisz banknotem 500 to mają prawo powiedzieć że nie mają wydać.
bank może ale nie musi ci rozmienić.
a p***** z tego artykuł 10 minut czytania wysmarował. nie musiał.

B
Bankster

Bankom, władzom, pisom srysom i pełowcom i wszystkim innym chodzi o to żeby obywatel zraził się do gotówki i zaczał płacić kartami i żeby ci rządzący mieli pełną kontrolę nad każdym ruchem obywatela

B
Bankoman

Coby polckie „znawce“ waluty amerykanckij niy osprawiali tukej gupot – ciepia do komyntarza-zagadki „Matki bosak“ – pora informacji :
Do pu dollara Hamerykony majom monety. Majom uone rozmajite nazwy – ale tukej idzie mi o papiorowe piniondze.
Raja papiyrowych dollarow (zwano potocznie – skuli ich farbki - Greenbacks), zaczyno sie od 1 Dollara. Na jedny stonie paczy sie na wos George Washington, a na drugi stoji „ONE“.
Potym idzie papiorek dwudollarowy. Na aversie smieje sie do woc Thomas Jeffeson, a na reversie jest obrozek z podpisanio aktu niypodleguosci.
Dalij momy 5 dollarow – portretym Abrahama Lincolna , a na zadku obrozek Lincoln Memorial.
Na 10 dollarach widzicie na aversie Alexandra Hamiltona (niy wjym, co uon bou). Na zadku Ministerstwo Finansow we Washingtonie.
„20 dollarow mo na przodku portret Andrew Jackson’a – a na zadku domu, kaj do dzis miyszkajom amerykancke prezydynty (White House).
No i dalij leci 50 dollarow – ze generauym Ullyses’ym Grandem i Kapitolem na reversie.
Ze !00 dollarow paczi pucaty Benjamin Franklin. Na reversie – Hala Niypodleglosci (Indepedence Hall).
No i tob y bouy wszyjstke papiorowe dollary, kere som w obiegu we Hameryce.
Teo d 5 do 100, majom w jednym rogu na reversie wartosc w „nowym“ pismie. Som to banknoty, kerych wyglond zmjyniono trocha w latach 80 XX wieku (som ciynszcze do podrobjynio).
Formalnie som jeszcze banknoty 500, 1000, 5000, 10 000 i 100 000 dollarow. Te niy som juz od 1945 drukowane, a od 1968 niy ma ich w obiegu, choc dalij som wazne.
No i tob y bouo na tyla – wasz – Bankoman.

M
Matka bosak

Ale poinformij sie - polski znawco - A) do jakiej wartosci przyjmowane sa w USA banknoty w sklepach czy stacjach benzynowych. No i jak wysoki jest najwyzszy nominal w obiegu?
Oto zadanie dal madrali:
ad A: a. 1000 $; b. 100 $; c. 50 $; d. 20 $.
ab B: a. 1000 $; b. 100 $; c. 75 $; d. 50 $.
Nagroda glowna: Yellow Card or Gree Card.

J
Ja

Bo na jego widok większość sprzedawców przewraca oczami i stęka, że "nie ma wydać"

z
zyga

W normalnym kraju takim jak USA jest nie do pomyślenia aby sprzedawca odmówił sprzedaży towaru bo nie ma czym wydawać.

l
lotos 81

Dla mnie sprawą jest oczywista, skoro NBP wprowadził banknot 500 zł. jako formalny środek płatniczy to każda instytucja powinna go przyjąć. Tak samo sprawa wygląda z mniejszymi nominałami. W końcu pieniądz to pieniądz. A jeżeli NBP widzi problem to po jaką cholerę wprowadził te nominały jako formalny środek płatniczy??

D
Darkmen

Po jaki chuj wprowadzić banknot którym ciężko jest zapłacić , albo powinien być obowiązek przyjęcia takiego banknotu .

W
Www

Wydac w tesko na kasach samoobsługowych

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3