Barbara Chyłka z hospicjum "Betania" w Opolu: - Nie wolno zatajać przed chorym, że grozi mu śmierć

123rf
- W naszej kulturze rozmawiamy zbyt mało o śmierci - mówi Barbara Chyłka z hospicjum "Betania" w Opolu. - Boimy się tego tematu, a to potęguje lęk w sytuacji, gdy umiera ktoś bliski.

Jak powiedzieć choremu, że umiera? W ocenie Barbary Chyłki najgorsze są sytuacje, gdy rodzina próbuje udawać przed chorym pacjentem, że nic złego się nie dzieje w sytuacji, gdy ten umiera.

- Pacjent odczuwa wtedy dodatkowy lęk i stres, bo nie wie, co się z nim dzieje. Stresuje się też rodzina, bo zdaje sobie sprawę z tego, że oszukuje najbliższą osobę - zauważa Chyłka.

W takich sytuacjach obie strony potrafią udawać, że nie wiedzą co się dzieje. Rodzina udaje wtedy, że nie wie o śmiertelnej chorobie pacjenta, a chory udaje, że nie jest świadomy czekającej go śmierci.

- W naszej kulturze rozmawiamy zbyt mało o śmierci, a przecież to jest część naszego życia - dodaje Chyłka. - Powinniśmy oswajać ze śmiercią także nasze dzieci. Ważne jest oczywiście, by przekaz był dostosowany do możliwości intelektualnych rozmówcy. Ważny jest także dobór słów, a nawet ton, gdy o tym mówimy.

Jak rozmawiać o śmierci? Więcej w programie "Gość nto".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska