Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, świętowała 40-lecie pracy artystycznej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Barbara Lach z opolską sceną lalkową jest związana od 1981 roku.
Barbara Lach z opolską sceną lalkową jest związana od 1981 roku. Rafał Mielnik
Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, obchodziła w sobotę 40-lecie pracy scenicznej. Jubileusz artystki uczcili jej koledzy z opolskiego teatru, przyjaciele, rodzina i wierni widzowie.

Z okazji jubileuszu minister kultury przyznał opolskiej aktorce Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal wręczył Barbarze Lach wicewojewoda opolski, Tomasz Witkowski.

Podziękowania za wiele lat artystycznych wzruszeń złożyła także wiceprezydent Opola, Małgorzata Stelnicka. Władze miasta przyznały też Barbarze Lach nagrodę pieniężną.

Jubileusz koleżanki uroczym wierszem uczcił zespół Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Za lata współpracy podziękowali artystce wychowankowie Domu Dziecka w Chmielowicach.

Były życzenia, kwiaty, uściski i łzy wzruszenia. Nie mogło też zabraknąć wspaniałego tortu, ufundowanego przez prezydenta miasta.

Barbara Lach z opolską sceną lalkową jest związana od 1981 roku. Jej lata pracy w teatrze obfitują w wiele pięknych i niezapomnianych ról, nagradzanych przez środowisko lalkarskie, a także doceniane przez publiczność.

Spektakle z jej udziałem wiele razy prezentowane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, gdzie zostały zauważone i docenione przez krytykę i jury.

Poprzez wyjątkowe kreacje aktorskie, tworzone z pasją i całkowitym oddaniem, Barbara Lach zjednała sobie mnóstwo wielbicieli, zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Przez ponad 40 lat pracy artystycznej, stworzyła mnóstwo arcyciekawych i pasjonujących kreacji aktorskich, którymi potrafiła widzów wzruszyć, rozbawić i zaintrygować.

Jej artystyczna wszechstronność, umiejętności i talent, zostały nagrodzone m.in. prestiżową nagrodą Henryk, przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP-u za wybitne osiągnięcia oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Nagrodę, Barbara Lach otrzymała w dowód najwyższego uznania talentu i wybitnych osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej.

Niezwykle ważnym dziełem jej zawodowej pracy, były dwa monodramy: „O królestwie drzew i traw”, adresowany do dzieci, który prezentowany był w Muzeum Wsi Opolskiej oraz „Tancerka”, adresowana do młodzieży i dorosłych, zrealizowana na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk.

Wszelkie ważne kwestie, społeczne, historyczne czy ideowe, zawsze były i są dla Barbary Lach niezwykle ważne, dlatego najczęściej brała udział w spektaklach, niosących za sobą ważne przesłania czy odnoszące się do istotnych kwestii, jak np. w spektaklu zrealizowanym w Teatrze Ekostudio „Podrzucone słowa” (ukazującego losy rodziny Śląskiej w czasie Plebiscytu i III Powstania Śląskiego w 1921r., którego głównym wątkiem jest siła, zaradność oraz zorganizowanie śląskich kobiet w tym trudnym czasie;), czy w macierzystym Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, w którym powstały przedstawienia z jej udziałem, m.in. „Misterium drogi Św. Wojciecha” (przybliżające postać Św. Wojciecha w kontekście wielkich wydarzeń historycznych – procesu Zjednoczenia Europy, której Święty Wojciech jest patronem), „Kolorowi Ludzie” (opowiadający najmłodszym widzom o tolerancji wobec wszystkich ludzi na świecie, niezależnie od wyglądu, wyznania czy miejsca zamieszkania), „Prastare opowieści” (przedstawiający historie Starego Testamentu jak źródło inspiracji i uniwersalnych prawd, w którym poszukujemy nadziei czy drogowskazów); czy wspomniana „Tancerka”, poruszająca ważne tematy związane z problematyką złożonych, psychologicznych, rodzinnych i emocjonalnych międzyludzkich relacji, która stała się też pretekstem do rozmów i międzypokoleniowych dyskusji, jakie aktorka prowadziła z widzami po każdym spektaklu.

Barbara Lach, poza pracą artystyczną na scenie, z pasją oddaje się także działaniom charytatywnym na rzecz środowisk wykluczonych, osób chorych czy seniorów.

Za swoją działalność na rzecz potrzebujących w roku 2016 otrzymała wyróżnienie w konkursie „Społecznik Roku” Województwa Opolskiego. Aktorka od wielu lat stale współpracuje z Domem Dziecka w Chmielowicach, spotykając się z podopiecznymi i prowadząc z nimi warsztaty teatralne.

Wielokrotnie brała udział także w akcjach charytatywnych podejmowanych przez Opolski Teatr Lalki i Aktora i Fundację „Dr Clown” Region Opolszczyzna - odwiedzając chore dzieci w opolskich szpitalach.

Najbliższa premiera z udziałem Barbary Lach już we wrześniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska